آموزه های قلیش لی

در این یادداشت آمده است: آنگونه که میدانیم و می بینیم هنرمندان ، سیاسیون و بسیاری از مردم حبیب اله قلیش لی را دوست دارند و در مرگ او خود را صاحب عزا میدانند ، او بیش از هفتاد سال زیست و بیش از پنجاه سال از این عمر را در فعالیتهای مستمر آموزشی ، هنری ، فرهنگی و اجرایی مشغول بود اما سوال این قلم آن است که راز ماندگاری و دوستداری حبیب اله قلیشلی در میان نخبگان و شهروندان چه بود، چگونه است که اهالی فرهنگ با آن همه نازک دلی، دل به او بسته اند و به او احترام میگذارند ؛ آیا او برای تمکن مالی آنها بیش از حد کوشیده بود ، آیا او توانسته بود گره های سنگین و سخت این روزهای اهل فرهنگ را به انگشت تدبیر بگشاید آیا او .. آری حبیب اله قلیش لی کدام آموزه را در خود تبیین کرده بود که همه او را شایسته احترام میدانستند و در مرگش پریشان شدند .
به گمانم او رادر دوبند ذیل بهتر می توان شناخت.
1- بینش انسانی قلیش لی
بسیاری در زندگی روزمره درک دقیقی از مفاهیم ندارند ، مفاهیمی مانند دین، آزادی، ادب، احترام، انسان و... آنها نمی دانند که درک درست و دقیق از این مفاهیم به انسان امروزی مدد میرساند تا رفتار خود را با دیگران به سامان کند و به گمانم حبیب اله قلیش لی از این نظر یک سر آمد بود او به مدد مطالعات کلاسیک و پراکنده خود به درک درستی از این مفاهیم رسیده بود و به این خاطر به فهم دقیقی از احترام گذاشتن به نوع انسان رسیده بود ، او مبتنی بر شعور و درک والایش از بند آیین، قبیله و تیره رسته بود و بسان قدیسان تنها به نوع انسان احترام می گذاشت و شاید به این خاطر، خداوند خواسته بود تا او با متعالی ترین انسانها یعنی اهل فرهنگ و هنر که خود به نوعی خداوندگارند، حشر و نشر داشته باشد . به این لحاظ او بسان ابوالحسن خرقانی عارف نامدار که گفت 'هر که در این سرای در آید نانش دهید از ایمانش مپرسید' برای انسان بماهو انسان فارغ از هر زنده باد و مرده باد عزت می خواست و این به گمانم اولین آموزه قلیش لی برای ماست که بدانیم اگر می خواهی بر دل مردم حکمرانی کنی آنها را صاحب عزت بخواه و به آنان همان احترامی را بگذار که خداوند متعال گزارده است، به همین خاطر نیز حبیب قلیش لی در منصب مدیر کلی تفاوتی در آداب دانی با حبیب بی منصب نداشت ، او حبیب قلیش لی بود به مثابه یک انسان ، یک انسان وارسته که برای مردم از هر طایفه و آیین عزت و احترام میخواست و لاجرم مردم نیز برای او بزرگی را می پسندیدند .
2- قلیش لی برمدار دانایی
اگر مساله سیاست قدرت است ، مساله فرهنگ دانایی است و قلیش لی در تمام عمر هم در حوزه قدرت بود و هم در حوزه فرهنگ تلاش کرد .اما او حتی در روزگاری که به سان مردی سیاسی قد بر می افراشت ، پا را از مسیر دانایی بیرون نمی گذاشت ،پنجاه سال کار و تلاش او در مسیر ارتقا و دانایی بود ، او همواره بدنبال تربیت نوع انسان بود ،چه در روزگاری که معلم بود و چه در روزگارانی که به مدیریت مشغول بود همیشه و همواره دستی در هنر داشت و از صاحبان خرد و دانش نگسست ، او همواره خود را با آنها تعریف میکرد و به همین خاطر اهل فرهنگ و اجتماع او را صخره ای ستبر میدانستند که می توان تن به مشورت او داد و در تنگناها از او پشتیبانی طلبید و همه اینها بدان خاطر بود که برای قلیش لی حرکت در مسیر دانایی شهروندان ، یک راهبرد فراگیر و همه جایی بود . او هیچگاه کسی را نفی نمی کرد ، هیچگاه برای تصاحب چیزی به رقابتی نامشروع تن نمیداد و هیچگاه در مسیری غیر از حقیقت گام نمیزد و اینها هر یک ارزشی متعال برای قلیش لی بود که جز در مسیر دانایی رسیدن به آن میسر نبود.به این جهت شاید بهترین تعبیر از قلیش لی آن باشد که بگوییم او 'انسان دانایی' بود که میدانست از کجا آمده و آمدنش به چه خاطر بوده است.
3091/1648/6203

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آموزه های قلیش لی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات