اطلاع رسانی، حلقه مفقوده برنامه های اوقات فراغت

به گزارش ایرنا، هرچند تلاش های مسئولان اجرایی به ویژه در حوزه ورزش و جوانان با اجرای برنامه های مختلف و متنوع طی سال های اخیر مساله پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان را وارد مرحله جدیدی کرده است، اما به دلیل اطلاع رسانی های ناقص، بی موقع و در پاره ای از موارد نبود این اصل مهم، استقبال جوانان و نوجوانان از برنامه های مزبور را با مشکل مواجه می کند.

**جوانان چه می گویند؟
یکی از جوانان تبریزی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، نبود اطلاع رسانی دقیق و پیوسته از فعالیت های مربوط به اوقات فراغت دستگاه های مختلف در استان را یکی از مشکلات مربوط به تعطیلات تابستانی عنوان کرد و گفت: طی سال های گذشته در این خصوص آن چنان که باید اطلاع رسانی و آگاهی دهی کافی نشده است که این مساله باعث شده بسیاری از جوانان و نوجوانان نسبت به حضور در این برنامه ها رویگردان شوند.
سجاد مرادی افزود: در پاره ای موارد شاهد بوده ام که پس از برگزاری برنامه ها بنرهای اطلاع رسانی در نقاط مختلف شهر نصب شده و وقتی به نهادهای اجرایی مراجعه کرده ایم ، اعلام کرده اند مهلت نام نویسی به پایان رسیده است.
وی، از مسئولان و برگزار کنندگان برنامه های مربوط به اوقات فراغت درخوسات کرد تا پیش از شروع برنامه ها نسبت به اطلاع رسانی همه جانبه اقدام کنند تا جوانان و نوجوانان و خانواده های آنها با بررسی شرایط نسبت به حضور در این برنامه ها اقدام کنند.
یکی از دانش آموزان نیز به ایرنا گفت: پارسال برای حضور در برنامه های اواقت فراغت در رشته های مختلف ورزشی جستجوهای فراوانی کردیم اما هیچ یک از مدارس، مساجد و دستگاه هایی که متولی امر بودند، اطلاعات کافی و کاملی در اختیار ما نگذاشتند.
سعید سرخابی ادامه داد: متاسفانه بعد از اینکه یک ماه از تعطیلات تابستانی سپری و بخش اعظمی از فرصت اوقات فراغت دانش آموزان طی شد، شاهد نصب بنرهای اطلاع رسانی آن هم در حد بسیار ناچیز در تقاطی از شهر بودیم که مثمر ثمر نبود.
وی اظهار کرد: این در حالی است که اگر برنامه های اوقات فراغت از پیش از شروع تعطیلات تابستانی به درستی و در حد وسیع اطلاع رسانی نشود، بدون تردید استقبال چندانی از این برنامه ها نخواهد شد.

** اطلاع رسانی جامع حلقه مفقوده برنامه های اوقات فراغت است
مدیرکل امور اجتماعی استانداری و دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان آذربایجان شرقی با تاکید بر اهمیت و ارزش اطلاع رسانی به عنوان نخستین حلقه از پر کردن اوقات فراغت، می گوید: بدون تردید بی اعتنایی به این موضوع مهم می تواند بسیاری از برنامه های ستاد را با چالش مواجه کند، کما اینکه تاکنون نیز در بسیاری از بخش ها شاهد چنین موضوعی بوده ایم.
حسن استوارآذر، اوقات فراغت را از دغدغه های مهم ستاد ساماندهی امور جوانان استان برشمرد و افزود: البته نباید این مقوله مهم اجتماعی و فرهنگی فقط به ایام تعطیلات تابستانی خلاصه و در سایر روزهای سال به فراموشی سپرده شود.
وی، مقطع سنی 17 تا 29 سال سنین جوانی یاد کرد که باید بر اساس خواسته های این گروه سنی اقدامات و برنامه های اوقات فراغت پایه ریزی شود، زیرا که در غیر این صورت استقبال جوانان و نوجوانان چندان مناسب نبوده و برنامه های تعریف شده با شکست مواجه می شوند.
استوارآذر با بیان اینکه دستگاه های متولی امور جوانان و سایر دستگاه های درگیر مساله اوقات فراغت زحمات زیادی برای اجرایی کردن برنامه های خود انجام می دهند، اظهار کرد: مهم ترین بخش این برنامه ها مربوط به اطلاع رسانی دقیق، شفاف و به هنگام است تا جوانان در سراسر استان و حتی در دورافتاده ترین روستاها از آن آگاهی یافته و حضور در این برنامه ها را جزو اولویت های اوقات فراغت خود قرا دهند.
وی، شکوفائی استعدادهای ورزشی، صنعتی، تولیدی، مهارتی، اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جوانان و نوجوانان را از جمله اهداف بزرگ و مهم ستاد ساماندهی امور جوانان استان برشمرد.
استوارآذر، استفاده حداکثری از امکانات حداقلی را یکی از اهداف مهم ستاد ساماندهی امور جوانان استان بیان کرد که این هدف بدون اطلاع رسانی درست محقق نخواهد شد.

** 71 درصد از جوانان استان اطلاع درستی از برنامه های اوقات فراغت ندارند
معاون امور جوانان و فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز اطلاع رسانی از برنامه های اوقات فراغت توسط دستگاه های متولی را یکی از مشکلات این حوزه نام برد و گفت: باید در این رابطه تجدید نظرهای اساسی صورت بگیرد.
لیلا جاویدان با اشاره به مطالعات انجام شده در میان جوانان استان درخصوص برنامه های اوقات فراغت، اظهار کرد: بر اساس این مطالعه 71 درصد جوانان مورد پرسش، اعلام کرده اند اطلاع رسانی دقیق و مناسبی از برنامه های اوقات فراغت انجام نمی شود.
وی با اشاره به تاثیر اطلاع رسانی مناسب از برنامه ها و اطلاعیه های اوقات فراغت ، یادآور شد: یکی از بندهای مورد تاکید شده در ستاد ساماندهی امور جوانان، توجه به موضوع اطلاع رسانی است که این کار باید توسط دستگاه های مختلف که وظیفه پر کردن اوقات فراغت را بر عهده دارند، به نحو شایسته ای انجام شود.
جاویدان، از ایجاد و راه اندازی پورتال اوقات فراغت آذربایجان شرقی برای از بین بردن مشکلات مربوط به اطلاع رسانی خبر داد و هدف از ایجاد آن را برنامه ریزی، اطلاع رسانی و نظارت بر برنامه های مدون در این حوزه اعلام و اظهار کرد: با عملیاتی شدن پورتال اوقات فراغت امکان اطلاع رسانی بهتر و خدمت رسانی مضاعف فراهم خواهد شد.
جاویدان ادامه داد: برگزاری نمایشگاه اطلاع ‌رسانی اوقات فراغت، برگزاری آیین افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت توسط هر دستگاه‌، تشکیل تیم‌های بازرسی از پایگاه‌ها توسط ستاد، برگزاری جشنواره استانی اوقات فراغت‌ توسط دبیرخانه و معرفی برترین‌ها به جشنواره ملی اوقات فراغت از برنامه های پیشنهادی ستاد برای سال95 در حوزه اوقات فراغت خواهد بود.
وی، مهارت‌ آموزی در رشته های فنی و حرفه‌ ای، مهارت‌های زندگی (سبک زندگی اسلامی)، سلامتی و ازدواج، نهضت کتابخوانی و مطالعه، فعالیت‌ های ورزشی، فعالیت‌های دینی و قرآنی، برنامه های فضای مجازی، فعالیت‌های اردویی شامل اردوهای راهیان نور، اردوهای جهادی و اردوهای هویت آفرین و گردشگری را از برنامه های فرهنگی و اجتماعی ستاد ساماندهی امور جوانان در حوزه اوقات فراغت اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد: البته این برنامه ها بدون اطلاع رسانی درست و به موقع مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.
جاویدان گفت: امسال قصد داریم با همکاری ستادهای فرعی در شهرستان و فرمانداری های 21 گانه استان، اطلاع رسانی دقیق تر و به روزتری از فعالیت های اوقات فراغت انجام شود تا جوانان و نوجوانان بیشتری جلب این برنامه ها شوند.
وی ، نظارت لحظه ای و آنلاین بر عملکرد زیر مجموعه ها، اطلاع رسانی به هنگام به مخاطبان و انتخاب آگاهانه برنامه ها و پیش ثبت نام در برنامه ها، امکان پیگیری شکایات مخاطبان برنامه ها، امکان تجمیع تحقیقات و پژوهش های انجام شده کل استان (بانک تحقیقات فراغتی)، امکان راهنمایی مخاطبان، ایجاد رویه واحد در ارائه گزارش ها، آمارها و گزارش گیری دقیق از وضعیت اجرای برنامه ها در استانی، شهرستانی، دستگاهی، پایگاهی از قابلیت های پورتال فوق عنوان کرد.
معاون امور جوانان و فرهنگی مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، متوسط زمان اوقات فراغت در ایران را 90 روز در سال اعلام کرد که این رقم در استانداردهای جهانی معادل 80 روز است.
جاویدان ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده هزینه هر خانوار برای اوقات فراغت جوانان در سال 1390 دو درصد بود که این رقم سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی به پایین تر از این رقم رسید.
وی گفت: طبق این مطالعه، مشکلات مالی، نبود امکانات و حسیاست های اجتماعی و فرهنگی از دلایل مهم عدم استقبال از برنامه های اوقات فراغت است، به گونه ای که بیش از 53 درصد مخاطبان مشکلات مالی، 47 درصد نبود امکانات و 21 درصد نیز حساسیت های اجتماعی و فرهنگی را از دلایل انصراف خود از برنامه های واقات فراغت بیان کرده اند.
جاویدان اضافه کرد: 54 درصد جوانان خواستار ایجاد امکانات ورزشی و تفریحی و 25 درصد نیز خواهان کاهش هزینه ها برای گذران اوقات فراغت خود در برنامه های دستگاه های دولتی شده اند.
به اعتقاد کارشناسان، اوقات فراغت به عنوان مکمل برنامه های تربیتی باید جزو اولویت های دولت و البته خانوارها قرار بگیرد تا تربیت اعتقادی، تخصصی و مهارتی جوانان و نوجوانان با کیفیت بهتر و مناسب تری صورت پذیرد و در این صورت آینده جامعه در بخش های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی امیدوار کننده تر خواهد بود.
گزارش از: سیدیحیی مرتضائی
3038/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اطلاع رسانی، حلقه مفقوده برنامه های اوقات فراغت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات