هنجارشکنی و اخلالگری؛ آسیب سیاسی سخت درمان و نیازمند برخوردِ قاطع

چند سالی است که در سخنرانی برخی مسوولان و چهره های شاخص نظام، شاهد هستیم که عده ای با هدف برهم زدن مراسم به رفتارهای خارج از حوزه قانون و اخلاق دست می زنند. در این پیوند، عده ای در سخنرانی «سیدحسن خمینی» یادگار امام (ره) در بیست و هفتمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی اقدام به برهم زدن نظم و جلوگیری از سخنرانی وی کردند. این قبیل رفتارها پیشتر در سخنرانی «علی لاریجانی» رییس مجلس در بهمن ماه 1391 در قم و سخنرانی یادگار امام در چهاردهم خرداد پارسال هم مشاهده شد.
تکرار چندباره اینگونه رفتارها در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در حالی رخ می دهد که رهبر انقلاب بارها نسبت به بروز چنین رفتارهایی تذکر داده است. رهبری در 28 بهمن ماه 1391 در این باره گفت: «کسانی که راه می افتند و شعار می دهند اگر واقعاً حزب اللهی و مؤمن هستند بدانند که این کارها به ضرر کشور و خلاف شرع است». رهبری همچنین در تازه ترین سخنرانی خود در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) (جمعه 14 خرداد) طرز تفکری که انقلابی گری را مساوی افراطی بودن می خواند و مردم را به «تندرو» و «میانه رو» تقسیم می کند، یکی از خطاها برشمرد و بیان کرد: چنین دوگانه هایی که سوغات بیگانگان و سخن دشمنان است نباید وارد فرهنگ سیاسی کشور شود.
بررسی چرایی تکرار رفتارهای ناهنجار در سخنرانی ها و مراسم، هدف از این رفتارها، مساله سازماندهی و نیز راهکارهای مقابله با رفتارهای نامتعادل برخی گروه ها از جمله پرسش هایی بود که 2 تن از کارشناسان سیاسی در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا به آن پاسخ دادند.
به گفته کارشناسان، تکرار این روند ناصواب، شکل گیری اراده ای جدی در برخورد با افراد ساختارشکن را ضروری می سازد. تحلیلگران سیاسی این رفتارها را خارج از چارچوب انقلابی گری و همچنین سازماندهی شده دانستند و برخورد قانونی با اینگونه افراد را ضروری عنوان کردند.

*** باید با رفتارهای خارج از چارچوب انقلابی گری برخورد کرد
«ابوالقاسم رئوفیان»، دبیرکل «حزب اسلامی ایران زمین» و فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگو با ایرنا در زمینه چرایی رفتارهای اخلالگرانه و ساختارشکنانه گفت: این افراد، به قانون و اخلاق پایبند نیستند و هر کجا که خلاء قانون و اخلاق باشد طبیعی است که رفتارهایی خارج از شئونات یک شهروند جمهوری اسلامی را شاهد خواهیم بود. نظر به این که بارها مقام معظم رهبری مخالفت خود را نسبت به این گونه اقدام ها اعلام کرده اند، بازهم متاسفانه شاهد چنین رفتارهایی هستیم که خلاف منطق و آزادی به معنای واقعی است. این افراد اگر به وجدان خود رجوع کنند، در محکمه وجدان هم تبرئه نخواهند شد. در واقع تبعیت نکردن از توصیه های رهبری، حرکت در مسیری است که دشمنان می خواهند.
رئوفیان هدف از چنین رفتارهای ناهنجاری را ناشی از 2 رویکرد متفاوت دانست و گفت: رویکرد نخست از جانب کسانی است که در باور خود، احساس تکلیف می کنند. باید از این عده پرسید وقتی که رهبری شما را از این رفتارها منع می کند و چنین رفتاری را نمی پسندد، آیا باز چنین رفتاری یک تکلیف است؟ آیا انقلاب، اسلام یا شرع مقدس اینگونه رفتارها را تکلیف کرده، که شما خلاف توصیه های رهبری عمل کنید؟ قانون نیز چنین چیزی را برنمی تابد. رویکرد دوم در کسانی مشاهده می شود که از ابتدا با هدف هنجارشکنی و برهم زدن تجمعات وارد می شوند و چهره جوانان انقلابی ما را مخدوش می سازند. باید با این عده با قاطعیت برخورد شود. افراد دارای رویکرد نخست را باید ارشاد کرد اما با گروهی که رویکرد دوم را درپیش می گیرند، باید به شدت برخورد شود.
این فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد که این رفتارها خودجوش نیست بلکه اینگونه رفتارها مهندسی و سازماندهی می شوند.
دبیر کل حزب اسلامی ایران زمین درباره راهکارهای جلوگیری از چنین رفتارهایی، تصریح کرد: با توجه به نیت و متناسب با رفتارهای این گروه از افراد، باید برخورد کرد. کسانی که گمان می کنند، رفتارشان جزو شاخصه های انقلابی گری است، به طور کامل در اشتباه هستند چرا که امام خمینی (ره) و رهبری همواره چنین اعمالی را محکوم کرده اند. پس این رفتارها خارج از چارچوب انقلابی گری است. جامعه ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش دارد و این اعمال، خلاف قانون، معنویت و اخلاق است.

*** کاهش تمرکز دولت و ایجاد ناامیدی مردم، هدف گروه های هنجارشکن
«فیاض زاهد» تحلیلگر مسایل سیاسی و مدرس دانشگاه نیز در گفت وگو با ایرنا در زمینه بروز چنین رفتارهایی گفت: یکی از روشنترین دلایل این اقدام ها، نگرانی از میزان اثرگذاری سیدحسن خمینی در فرآیند عمومی کشور است. موضع گیری های خمینی جوان برای نسل جدید جذاب است. به همین دلیل این افراطی ها نگران می شوند. با آن که بارها رهبری با اقدامات خودسرانه، مخالفت کرده اند اما این افراد به عمل خود ادامه می دهند.
زاهد بر این باور است که اینگونه رفتارها نه تنها از محبوبیت افراد نمی کاهد بلکه آن را گسترش می دهد. بیشتر این رفتارها نیز برای عصبی کردن دولت اتفاق می افتد، برای آن که مردم را ناامید و تمرکز دولت را کم کنند.
این تحلیلگر مسایل سیاسی به روشنی، عنوان کرد: این رفتارها نه تنها فردی نیست بلکه سازماندهی شده است. زاهد درباره راهکارهای جلوگیری از بروز و تکرار رفتارهای ناهنجار عده ای از افراد و گروه های وابسته به جریان های خاص، گفت: شورای عالی امنیت ملی با توجه به تاکیدهای مقام معظم رهبری باید برای مقابله با این رفتارها، راهکاری پیدا کند. همچنین نیروی انتظامی نیز می تواند مانع از چنین رفتارهایی شود.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**458** 9283**9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هنجارشکنی و اخلالگری؛ آسیب سیاسی سخت درمان و نیازمند برخوردِ قاطع» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات