حق‌آبه ایران از هریرود همچنان در حال پیگیری است/ اعمال حقوق ملت افغانستان نباید منجر به نقض حقوق ملت ایران شود

با وجود سابقه چندین ساله بحران های زیست محیطی و کشاورزی در استان های مرزی کشور، سخنگوی وزارت امور خارجه بدون اشاره به نتایج یا دستاورد مشخص، صرفا از پیگیری مسائل رودخانه های مرزی از مجاری دیپلماسی سخن گفت.

سرویس اجتماعی فردا: حسین جابری انصاری, سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار فردا درخصوص موضع وزارت امور خارجه در قبال افتتاح سد سلما و احتکار حق آبه ایران از روز هریرود گفت: موضوع رودخانه های مرزی و سد سازی بر روی این رودخانه ها از جمله موضوعاتی است که باعث اختلاف بین کشورهای همسایه ای که این رودخانه ها در مسیر آنها قرار دارند و از آنها می گذرند می شود.

انصاری در ادامه افزود: این مورد تنها منحصر به ایران و افغانستان نیست بین ما و برخی از کشورهای دیگر همچنین بین کشورهای دیگر از این گونه اختلاف ها وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حق آبه ایران از رودخانه هریرود توضیخ داد: در ارتباط با رودخانه های مرزی در این مورد مشخص هم از نکاتی است که در دستور کاری ثابت همه مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با دولت جمهوری اسلامی افغانستان وجود دارد و این موضوع از مجاری دیپلماسی در حال پیگیری است که اعمال حقوق ملت افغانستان منجر به نقض حقوق ملت ایران نشود و این مساله حساس و اختلافی از مجاری دیپلماتیک در حال پیگیری است و امیدواریم که به نتیجه برسد.

گفتنی است سد سلما روز شنبه هفته جاری توسط رئیس جمهور افغانستان و نخست وزیر هند افتتاح شد؛ آب این سد از طریق رودخانه هریرود تامین می شود و در بالادست سد دوستی که توسط ایران و ترکمنستان احداث شده است قرار دارد. پیش از این بخش زیادی از آب استان خراسان از طریق سد دوستی تامین می شد و این کار سبب خواهد شد تا حدود 73 درصد ورودی آب هریرود به استان خراسان کاهش پیدا کند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حق‌آبه ایران از هریرود همچنان در حال پیگیری است/ اعمال حقوق ملت افغانستان نباید منجر به نقض حقوق ملت ایران شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات