حق‌آبه ایران از هریرود همچنان درحال پیگیری است

با وجود سابقه چندین ساله بحران های زیست محیطی و کشاورزی در استان های مرزی کشور، سخنگوی وزارت امور خارجه بدون اشاره به نتایج یا دستاورد مشخص، صرفا از پیگیری مسائل رودخانه های مرزی از مجاری دیپلماسی سخن گفت و اینکه اعمال حقوق ملت افغانستان نباید منجر به نقض حقوق ملت ایران شود.

سرویس اجتماعی فردا: حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار فردا درخصوص موضع وزارت امور خارجه در قبال افتتاح سد سلما و احتکار حق آبه ایران از روز هریرود گفت: موضوع رودخانه های مرزی و سد سازی بر روی این رودخانه ها از جمله موضوعاتی است که باعث اختلاف بین کشورهای همسایه ای که این رودخانه ها در مسیر آنها قرار دارند و از آنها می گذرند می شود.

انصاری در ادامه افزود: این مورد تنها منحصر به ایران و افغانستان نیست بین ما و برخی از کشورهای دیگر همچنین بین کشورهای دیگر از این گونه اختلاف ها وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حق آبه ایران از رودخانه هریرود توضیخ داد: در ارتباط با رودخانه های مرزی در این مورد مشخص هم از نکاتی است که در دستور کاری ثابت همه مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با دولت جمهوری اسلامی افغانستان وجود دارد و این موضوع از مجاری دیپلماسی در حال پیگیری است که اعمال حقوق ملت افغانستان منجر به نقض حقوق ملت ایران نشود و این مساله حساس و اختلافی از مجاری دیپلماتیک در حال پیگیری است و امیدواریم که به نتیجه برسد.

گفتنی است سد سلما روز شنبه هفته جاری توسط رئیس جمهور افغانستان و نخست وزیر هند افتتاح شد؛ آب این سد از طریق رودخانه هریرود تامین می شود و در بالادست سد دوستی که توسط ایران و ترکمنستان احداث شده است قرار دارد. پیش از این بخش زیادی از آب استان خراسان از طریق سد دوستی تامین می شد و این کار سبب خواهد شد تا حدود 73 درصد ورودی آب هریرود به استان خراسان کاهش پیدا کند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حق‌آبه ایران از هریرود همچنان درحال پیگیری است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات