کشف هزار قطعه شیء باستانی در تپه پوستچی شیراز

سرپرست مشترک تیم کاوش تپه پوستچی شیراز از کشف حدود یک هزار شیء باستانی از این تپه در جریان کاوش های اخیر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا سرداری در جریان بازدید عضو شورای شهر از روند کاوش در این تپه باستانی گفت: از 12 اردیبهشت که مجوزهای لازم صادر شد تا به امروز کاوش در منطقه ادامه داشته است.

وی با اشاره به اینکه این کاوش ها کار مشترک پژوهشگاه میراث و دانشگاه هنر است، افزود: تپه پوستچی یک سایت پیش از تاریخ و متعلق به هزاره پنج قبل از میلاد است به بیان دیگر این تپه حدود 7 هزار سال قدمت دارد که چنین قدمتی در شیراز بی نظیر است.

وی با اشاره به اینکه این محوطه باستانی اطلاعات بسیار مناسبی را از دشت شیراز در اختیار ما قرار خواهد داد، افزود: این محوطه نشان می دهد که پهنه شیراز از دوران استانی نیز محل سکونت بوده است.

سرپرست مشترک تیم کاوش تپه پوستچی با اشاره به پیشینه تاریخی و عکس های هوایی موجود از این تپه بیان کرد: در عکس های هوایی سال 48 مقابل این تپه منازل مسکونی با همین قرینه وجود داشته است که نشان می دهد که وسعت تپه بیشتر از وضعیت کنونی آن است. اگر اطلاعاتی که از کاوش جمع آوری شود به نتیجه برسد، قدمت تپه به دوره باکون یعنی شش هزار ساله خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه چند ماه پیش رئیس دانشگاه هنر این تپه را به ثبت ملی رساند، افزود: کاوش های ما در اولین مرحله شامل گمانه زنی می شود که در این راستا دو فضا به عنوان کارگاه کاوش مورد استفاده قرار گرفت و لایه هایی که در این کاوش پیدا شد با یکدیگر مطابق داشتند.

سرپرست مشترک تیم کاوش با اشاره به شواهدی که از کاوش به دست آورده اند نیز بیان کرد: روستایی که در تپه وجود داشت خشتی و با سقف های کاه و چوب بوده است که به علت فرسایش های ناشی از باد و باران و ... تخریب می شود و بعد از 100 سال دوباره بنا ساخته شده و این چرخه به توالی تکرار شده است و بنا داریم که این مراحل را تفکیک کنیم.

وی گفت: آنچه از این محوطه کشف شد شامل حدود 800 قطعه سفال، 200 قطعه ابزار سنگی و حدود 30 قطعه شیء دیگر بوده است.

در ادامه این بازدید حسنعلی عرب سرپرست مشترک تیم کاوش این تپه بیان کرد: هدف اولیه از این کاوش آموزش دانشجویان باستان شناسی دانشگاه هنر بود ولی با توجه به آثاری که به دست آمد و حجم کار که خیلی زیاد بود اهداف ما نیز جنبه پزوهشی تر به خود گرفت و اکنون هدف ها تفاوت دارد.

عرب با اشاره به کم نظیر بودن این کارگاه نیز بیان کرد: می توان کارگاه های کاوش را گسترش داد و نتایج را در قالب یک سیات موزه به نمایش گذاشت.

وی با اشاره به سازه های کشف شد در این کاوش نیز بیان کرد: یکی از کشفیات شاخص ما در این حوزه «کف خشت فرش» بوده است. وی بیان کرد: یک نکته جالب در این محوطه کشف گچ بود در حالیکه در دوره های نوسنگی گچ دیده نمی شود.

سرپرست مشترک تیم کاوش با اشاره به سایر اقلام مکشوفه نیز بیان کرد: در محوطه مهرهای صدفی نیز به دست آمد که نشان از وجود ارتباطات مردم این منطقه با خلیج فارس و دریا بوده است و همچنین ابزارهای سفالی که بر روی آن خطوط هندسی مختلفی نیز دیده می شود.

عرب با اشاره به اینکه یک سازه مهم این تپه دیوار خشتی یکی از خانه های آن دوران بود، بیان کرد: در این دیوار یک دیوار پشتیبان نیز قرار دارد که نشان می دهد ساکنان بعد از چند دوره یاد گرفته بودند برای جلوگیری از حراب شدن دیوار یک دیوار پیشتیبان نیز بسازند که نشان می دهد یک مرحله از تکنولوژی معماری در اینجا پیشرفت کرده تا دیوار ریزش نکند.

وی با اشاره به ابعاد خشت های کشف شده نیز گفت: ابعاد خشت ها 20 در 20 است.

این عضو تیم کاوش تاکید کرد: با دستاوردهایی که از این کاوش ها حاصل می شود می توان جنبه های زیادی از قدمت تاریخ شیراز را نمایان کرد.

تپه پوستچی ، شیراز ، علیرضا سرداری ، حسنعلی عرب هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 3 + 2 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ ردپای حیوانات عظیم الجثه در فهرست میراث طبیعی ثبت شد ردپای حیوانات عظیم الجثه در فهرست میراث طبیعی ثبت شد پرونده پیشنهاد ثبت ردپای حیوانات عظیم الجثه در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد تایید و در فهرست آثار طبیعی-ملی ثبت شد... ^ واگذاری دو خانه تاریخی دامغان به بخش خصوصی واگذاری دو خانه تاریخی دامغان به بخش خصوصی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دامغان گفت: دو خانه تاریخی در این شهرستان به زودی به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود... ^ روزگاری «مسجد، گالری هنرهای اسلامی» بود روزگاری «مسجد، گالری هنرهای اسلامی» بود کمتر کشوری پیدا می شود که به اندازه ایران، مساجد تاریخی اش را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده باشد اما امروزه وضع مسجدسازی در ایران چندان مطلوب نیست... خبرهای جدید ادامه ... تیراندازی به اتوبوس گردشگران در فرانسه کشف هزار قطعه شیء باستانی در تپه پوستچی شیراز ردپای حیوانات عظیم الجثه در فهرست میراث طبیعی ثبت شد بسته حمایت از گردشگری در اقتصاد مقاومتی تدوین می شود ناجا با مراکز پذیرایی بدون مجوز در ماه رمضان برخورد می کند مشاور دبیرکل سازمان ملل از کاخ نیاوران دیدن کرد کلید رقابت گردشگری سلامت امارات با کشورهای آسیایی رشد 17 درصدی توریسم تایلند در 5 ماه اول 2016 مدل قانونی کوبا در سرمایه گذاری خارجی هتل ها خبرهای پربازدید سرمایه گذاری عراقی ها در هتل سازی آبادان تاثیر منفی خروج از اتحادیه اروپا بر گردشگری بریتانیا حال و هوای گالری های تهران در هفته پیش رو صدور مجوزهای سرمایه گذاری در منطقه بیرجند در 72 ساعت الگوی شهرهای زیارتی ما دبی است یا مکه؟ اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تورگردانی میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشف هزار قطعه شیء باستانی در تپه پوستچی شیراز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات