نشاط اجتماعی یکی از شاخصه های توسعه یافتگی جوامع است

جمال ادهمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نشاط اجتماعی را امید به آِینده، خشنودی، سرزندگی و رضایتمندی از زندگی توصیف کرد و گفت: نشاط اجتماعی یکی از نیازهای روانی افراد است و سبب پختگی شخصیت انسان می شود.
وی با بیان اینکه انسان درونگرا و افسرده نمی تواند ابتکار و خلاقیت داشته باشد، افزود: شادی و نشاط اجتماعی سلامت روانی افراد جامعه را تامین می کند و سبب تقویت روحیه خودباوری، رشد خلاقیت، نوآوری و مسوولیت پذیری در انسان می شود.
وی داشتن شادی و نشاط اجتماعی را یکی از شاخصه های توسعه یافتگی دانست و میانگین طول عمر افراد در کشورهای آلمان، ژاپن، فرانسه و سایر کشورها را حداقل 90سال ذکر کرد.
وی اظهار کرد: این درحالی است که امید به زندگی در ایران پایین است و میانگین طول عمر افراد در ایران 60- 70 سال است.
این استاد جامعه شناسی افزود: جامعه ایران یکی از غمگین ترین جوامع است، آمار جرم و خشونت اجتماعی و عدم مدارا و ناشیکبایی در جامعه زیاد است.
ادهمی ادامه داد: تقویم ایرانی و مناسبت ها در طول سال بیانگر کم بودن ایام شاد است و ایام شاد و مفرحی هم که وجود دارد استفاده خوبی از آن نمی شود.
وی فراگیر کردن شادی در جامعه را نیازمند برنامه ریزی دانست و گفت: با برنامه ریزی می توان از مناسبت ها و روزهای شاد سال استفاده بهتری کرد.
وی بر برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان تاکید کرد و افزود: نداشتن برنامه ریزی برای اوقات فراغت ایام با پوچی و بی هدفی سپری خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه شادی اجتماعی انسان ها را ضد اجتماعی بار نمی آورد گفت: برعکس ضریب بالای نشاط اجتماعی سبب حل بن بست های ارتباطی، مسایل اجتماعی و گسترش و توسعه ارتباطات اجتماعی می شود.
وی همچنین یادآور شد: سبک زندگی اجتماعی شاد سبب شکل گیری روابط اجتماعی و انسجام اجتماعی در افراد می شود.
استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: وجود نشاط اجتماعی در زندگی سبب کاهش میزان خشونت اجتماعی و پرخاشگری در جامعه می شود.
ادهمی با بیان اینکه شادی اجتماعی سلامت روانی فرد را تامین و شخصیت انسان را متعادل می کند گفت: نبود نشاط اجتماعی در زندگی سبب کاهش هیجان مثبت در زندگی و کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود.
وی با بیان اینکه بیماری های افسردگی و روانی در جوامعی که نشاط اجتماعی ندارند، بیشتر است افزود: نشاط اجتماعی انسان ها را از حالت درونگرایی و منزوی بودن خارج می کند و مشارکت اجتماعی در آنها را افزایش می دهد.
وی با اشاره به اینکه افسردگی جمعی می تواند خطرناک باشد گفت: شادی جمعی و سرگرمی جمعی می تواند تاثیرات و بازخوردهای مثبتی در جامعه ایجاد کند.
ادهمی با اشاره به اینکه شادی نوعی غریزه و جزء نیازهای انسان و نیاز واقعی جامعه و بخشی از زندگی انسان محسوب می شود گفت: اگر شادی نباشد مردم خستگی از بدنشان خارج نمی شود.
وی یادآورشد: نبود نشاط اجتماعی سبب احساس پوچی و بلاتکلیفی در مردم می شود و جامعه در جهت کینه ای و سرخورده شدن حرکت خواهد کرد.
وی با اشاره به نظریه سوروکین که معتقد به سرکوب کردن غرایز بود گفت: زمانی که انسان نتواند غرایز خود را ابراز کند به عقده بدل می شود و تلاش می کند از راه های دیگر غرایز خود را برآورده کند.
وی اظهارکرد: نمی توان انکار کرد میان نسل جوان امروز با نسل سالمند فاصله و شکاف زیادی وجود دارد.
به گفته وی فاصله و شکاف میان دو نسل تا جایی است که برخی نسبت به شادی دیگران حسادت می کنند و خرده فرهنگ ها نمی تواند این خلاء ارتباطی را ایجاد کنند.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: جامعه امروز با جامعه گذشته اختلاف زیادی دارند و گرفتاری و مشکلات در جامعه امروز بیشتر مشاهده می شود.
ادهمی یادآور شد: با برگزاری جشنواره ها می توان یک نوع تفاهم و پل ارتباطی میان نسل ها ایجاد کرد.
به گفته وی؛ سبک اجتماعی شاد منجر به شکل گیری سرمایه اجتماعی در جامعه می شود و پوچ گرایی و انزواگرایی جایگزین ویژگی های مثبت روابط اجتماعی می شود.
ادهمی به نقش و کارکرد رسانه های جمعی در راستای ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه اشاره کرد و گفت: رسانه تلویزیون با تولید برنامه های شاد و مفرح می تواند لحظات شادی برای مخاطبان خود ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه اکثر برنامه های رسانه ملی تحلیلی و تفسیری است گفت: این عامل می تواند سبب ناامیدی افراد جامعه از رسانه ملی شود و مخاطبان برای تامین نیازهای خود به رسانه بیگانه رو آورند اما این رسانه ها که متناسب با فرهنگ ما نیستند نشاط غیر مفید را القاء می کنند.
وی یادآورشد: رسانه های بیگانه با ترویج الکلیسم و قرص های روانگردان، افراد را به سمت ناهنجاری سوق می دهد.
ادهمی تاکید کرد: صدا و سیما با پخش موسیقی، فیلم های کمدی و طنز و برنامه های سرگرم کننده می تواند تامین کننده شادی و نشاط جامعه باشد.
وی موسیقی را غذای روح و ورزش را غذای جسم انسان دانست و گفت: ورزش های دسته جمعی می تواند نشاط برانگیز تر و حتی قوی تر و اثرگذارتر از ورزش های فردی باشد.
وی جشن نوروز را یکی از ایام و فرصت های زندگی برای شاد زیستن توصیف کرد و گفت: شادی می تواند در راستای پیشبرد اهداف به ما کمک کند و همه در جامعه کنار هم باشیم.
کشورهای دانمارک، فنلاند و هلند در صدر کشورهای شاد جهان قرار دارند و پس از آن سوئد، ایرلند، کانادا، سوییس، نیوزلند، نروژ و بلژیک به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.
7352/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نشاط اجتماعی یکی از شاخصه های توسعه یافتگی جوامع است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات