اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی در شبکه های اجتماعی ممنوع

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس فتا، سرگرد حمید کیانی افزود: حفظ و نگهداری اطلاعات مهم و شخصی مثل عکس و فیلم های خصوصی، شماره های تماس و آدرس منزل و محل کار دوستان و آشنایان و بسیاری از اطلاعات دیگر را نباید در فضای سایبر انتشار داد و یا در شبکه های اجتماعی برای همه به اشتراک گذاشت.
وی اظهار کرد چند سالی است که در فضای سایبر شاهد راه اندازی شبکه های اجتماعی مختلف و با اهداف خاص هستیم که تلاش دارند نوع جدیدی از ارتباط را در سطح جهانی به مردم معرفی کنند که متاسفانه برخی کاربران که از فعالین شبکه های اجتماعی هستند به جای ارتباط گیری صحیح در بستر شبکه های اجتماعی به انتشار اطلاعات خصوصی و نقض حریم خصوصی خود و دیگران اقدام می کنند.
وی ادامه داد: هنگام عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی باید نه تنها قوانین فضای سایبر را رعایت کرد بلکه باید خود موازینی تعیین نمائیم و تلاش کنیم این موازین را رعایت کرده تا در گام اول برای خود و خانواده مشکل ایجاد نکنیم و در گام بعدی تعرضی به حریم خصوصی دیگر کاربران فضای مجازی نکنیم.
وی افزود: اما متاسفانه گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی به این امر توجه ندارند و خود به راحتی نقض کننده حریم خصوصی خود هستند و فرصت سوء استفاده به مجرمان سایبری را می دهند.
سرگرد کیانی یادآور شد: قطعا مجرمان سایبری که با اهداف سوء در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند با به دست آوردن این اطلاعات می توانند برای ما یا دوستان و آشنایان ما دردسرهایی را درست کنند.
وی اخاذی، جعل عنوان، استفاده از اطلاعات شخصی دیگر کاربران به جای خود را از شگردهای مجرمان دانست که با به دست آوردن اطلاعات خصوصی کاربران می توانند برای دیگر کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کنند.
کیانی گفت: برخی از کاربران در این شبکه ها مطالبی را به اشتراک می گذارند و از کاربران راهنمایی و مشاوره می خواهند، مثل اختلافات خانوادگی، مسائل زناشویی را که باید برای حل و فصل آن به مشاور و متخصص مراجعه کرد و از آنها یاری گرفت.
سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: قطعا کارکرد شبکه های اجتماعی این نیست و این امر اشتباه محض است که می تواند تشدید کننده مشکلات و گرفتاری های فرد شود.
سرگرد کیانی افزود: از این رو کاربران شبکه های اجتماعی باید بدانند که انتشار و به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی و محرمانه اشتباه است و می تواند برای آنها دردسرساز شود.
سرگرد کیانی ادامه داد: متاسفانه برخی از کاربران شبکه های اجتماعی عادت به انتشار عکس از خود، خانواده، دوستان و آشنایان دارند که این عکس ها قطعا جزء اطلاعات شخصی و خصوصی شهروندان است که نباید آن را انتشار داد چرا که می تواند برای دیگران دردسرساز شود.
وی به کاربران شبکه های اجتماعی توصیه کرد: هرگونه مطلب و عکسی را که می خواهند در شبکه های اجتماعی به اشتراک و دید عموم بگذارند یا در فضای مجازی انتشار دهند تعرضی برای حقوق دیگر شهروندان نباشد.
این مقام مسئول تاکید کرد: حفظ حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی در گام اول به عهده خود کاربر است که نباید فرصت سوء استفاده از حریم خصوصی و شخصی خود را به دیگر کاربران شبکه اجتماعی بدهد.
کیانی افزود: لذا هنگام استفاده از بستر شبکه های اجتماعی بهتر است حریم شخصی خود را مراقبت ویژه کنیم تا عوارض و تبعات بعدی برایمان نداشته باشد که جبران ناپذیر باشد. همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشیم، استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی، شناسایی و رسیدگی را به عمل مجرمانه را بسیار آسان تر می کند. به علت وجود سرورهای این شبکه ها در داخل کشور شناسایی مجرمین در کمترین زمان ممکن امکان پذیر خواهد بود.
سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا با اشاره به فعال بودن لینک ثبت گزارشات مردمی سایت پلیس فتا ناجا گفت: کاربران می توانند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.
اجتمام(1)9105**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی در شبکه های اجتماعی ممنوع» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات