مردم مالزی ماه رمضان 270 هزار تن مواد غذایی را هدر می دهند

به گزارش ایرنا، این رستوران ها و هتل ها قیمت های متفاوت ده ها دلاری را برای هر نفر در سفره افطار ماه مبارک رمضان پیشنهاد کرده اند و قیمت های 30 رینگیتی (حدود 7 دلاری) نیز در این بین دیده می شود.
تبلیغات رستوران ها و هتل ها و وسوسه تبلیغات بیلبوردهای غول پیکر برای ارائه محصولات فوق العاده در بوفه هتل ها هر فردی را برای یک افطار در این مراکز وسوسه می کند.
رمضان از ماه هایی که مالزیایی ها با احترام به استقبال آن می روند، اما ریخت و پاش های انجام شده در سفره های افطار به مشکلی اساسی در این کشور جنوب شرق آسیا با حدود 30 میلیون جمعیت تبدیل شده است.
ریخت و پاش های ماه مبارک رمضان سناریوی مشترک هر ساله مالزی است و آمار غیرقابل باور نشان می دهد میزان ریخت و پاش ها در این ماه حتی بیشتر از ایام عادی سال است.
یک تحقیق که سال گذشته انجام شده نشان می دهد مردم مالزی روزانه 15 هزار تن مواد غذایی را هدر می دهند در حالی که سه هزار تن از این مواد غذایی همچنان برای مصرف مناسب است و این مقدار مواد غذایی برای سیر کردن دو میلیون نفر گرسنه کفایت می کند.
اما آمار تعجب آور اینجاست که در ماه مبارک رمضان روزانه به طور متوسط 9 هزار تن مواد غذایی قابل مصرف در مالزی دور ریخته می شود که در مجموع یک ماه حدود 270 هزار تن مواد غذایی قابل مصرف از گردونه خارج می شود.
به نوشته روز دوشنبه تارنمای 'مالیزیا دایجست'، 'نور عبدالرحیم' رئیس اجرایی شرکت جمع آوری مواد زائد در مالزی، گفت: این مواد غذایی دور ریخته شده می تواند بیش از 180 میلیون نفر یعنی بیشتر از شش برابر جمعیت این کشور را که حدود 30 میلیون نفر است، سیر کند.
آمار نشان می دهد این مواد غذایی بیشتر در بوفه هتل ها و رستوان ها در میهمانی های ماه رمضان دور ریخته شده و به هدر می رود.
این در حالی است که ماه مبارک رمضان در واقع یک ماه مقدس برای مسلمانان و دوره ای برای تکیه بر شایستگی ها و انجام اعمال خوب، مهار عادت های بد و رعایت اعتدال در همه چیز است.
انجمن مصرف کنندگان مالزی سال گذشته نیز اعلام کرد مردم این کشور در طول ماه مبارک رمضان حدود دو میلیارد و 600 میلیون دلار غذای قابل مصرف را دور می ریزند.
این اسراف مواد غذایی در ماه مبارک رمضان علاوه بر گناه، باعث شکل گیری تقاضای مصنوعی در بازار مالزی شده و افزایش بهای اقلام خوراکی را درپی دارد.
آمار نشان می دهد میزان اتلاف مواد غذایی در عربستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز در ایام عادی بین 50 تا 70 درصد است و این میزان در ماه رمضان به نحو چشمگیری به بیش از70 درصد افزایش می یابد.
آمار گویای این حقیقت است که سالانه یک میلیارد و300 میلیون تن غذا از بین می رود در حالی که در جهان از هر هفت نفر یک نفر گرسنه سر بربالین می گذارد و روزانه حدود 20 هزار کودک زیر پنج سال از گرسنگی می میرند.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردم مالزی ماه رمضان 270 هزار تن مواد غذایی را هدر می دهند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات