دردها و رنج های بی پایان مردم فوعه و کفریا

شاید برای کسانی که در آزادی زندگی می کنند، احساس و تصور دردها و رنج های آنان که سال هاست با پدیده وحشتناکی به نام تروریسم تکفیری دست و پنجه نرم می کنند بسیار دشوار یا حتی غیر ممکن باشد.
گرچه ملت ما سال هاست که قربانی تروریسم و حامیان آن هستند ولی برخی از تجربه های مردم سوریه در قبال این پدیده شوم از هر تصوری فراتر است.
هرچند که تقریبا همه مناطق سوریه طعم رنج ها و مشکلات بحران وارداتی چند سال اخیر را چشیده اند، ولی دراین میان ساکنان برخی از شهرها و روستاها به دلیل کینه تروریست ها به آن ها و به خاطر تفاوت های مذهبی، قومیتی و نژادی تا حد قتل عام دسته جمعی، جان دادن از گرسنگی و دیگر مشکلات پیش رفته اند.
تاکنون داستان های مختلفی از محاصره شهرک های شیعه نشین نبل و الزهرا در حومه شمالی حلب و رنج های ساکنان آن شنیده اید ولی دو شهرک در استان ادلب هم اکنون در مدت یکسال و نیم، تمام آنچه را که در چند سال محاصره بر ساکنان نبل و الزهرا رفته است را تجربه کرده اند.
همه ساکنان این مناطق روزانه با پوست و خون خود رنج، درد و نداری ناشی از این وضعیت را درک و لمس می کنند ولی دراین میان زنان و کودکان به دلیل ساختار و طبیعت جسمی و روحی خود و به خاطر مسوولیتی که درقبال خانواده احساس می کنند، رنج بیشتری می کشند.
داستان زندگی جیهان دختری از شهر محاصره شده فوعه نمونه ای ساده از این درد و رنج هاست.
سال هاست که با این مردم و ساکنان این دو شهر آشنا هستم و بخشی از بهترین سال های زندگی ام را با جوانان این کشور سپری کرده ام ولی تاکنون این چنین دقیق آن ها را نشناخته بودم.
فوعه شهری که جیهان در آن زندگی می کند را سال ها می شناسم با مردم آن حشر و نشر داشته ام و برخی از خانواده ها را با نام و نسب می شناسم، اما این شهر دیگر آن شهر پیش از بحران نیست.
جیهان دختری است که بهترین روزهای زندگی اش را در فوعه سپری کرده است و شاید هیچ جای جهان را به آن ترجیح نمی داد ولی اکنون نام شهر و روستاهای اطراف آن به کابوس ساکنان تبدیل شده است.
فوعه و کفریا دو شهرک حاصلخیز در شمال ادلب تا پیش از آغاز بحران، آباد بودند و گندم و سیب زمینی آن زبانزد خاص و عام بود و در بازار دیگر شهرها نیز عرضه می شد.
مردمانی صبور، مقاوم، با تقوا و بی آزار که هیچ مشکلی با همسایگان خود نداشتند و سرگرم زندگی ساده و بی آلایش خود بودند.
جیهان بزرگترین دختر خانواده حاج عدنان است و تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در فوعه گذراند و سپس در رشته زبان و ادبیات عربی پذیرفته شد و قرار بود درسال 2015 فارغ التحصیل شود.
اما او اکنون آرزو می کند که ای کاش روانشناسی خوانده بود تا شاید بتواند با دستان خالی مرحمی مختصر بر دردهای خانواده و همشهریانش بگذارد.
تا پیش از این از یادآوری خاطرات زندگی خود در مدارس شهید فهمی زین، شهید سامی بسطی و شهید یاسین رضا حیدر به وجد می آمد، از روزهایی که بسکتبال بازی می کرد و از روزهایی که با پاگذاشتن در بیرون از خانه مرگ را به چشم خود نمی دید ولی اکنون بیش ازیکسال است که با لبخند خداحافظی کرده است، آن ها در خانه های خود نیز امنیت ندارند.
او در خانواده ای هشت نفره زندگی می کرد، مادرش معلم و پدرش با تاکسی نان آور خانه بود و حتی معلولیت دو برادرش نیز نتوانست او را از درس خواندن و ورود به دانشگاه بازدارد، باتمام مشکلات در کنار هم خوشبخت زندگی می کردند.
اما با آمدن تروریست ها، همه چیز دگرگون شد، پدری که با بیماری دیابت، فشارخون و کبد دست و پنجه نرم می کرد، اکنون با شکستن رانش خانه نشین شده و برادری که دو سال است در بیرون از شهر گرفتار شده و راهی برای بازگشت ندارد.
او می گوید پدر برای انجام عمل جراحی باید از شهر خارج شود ولی با محاصره شهر توسط تروریست ها از مراجعه به یک مرکز درمانی مجهز محروم شده است.
فقط در دو مرحله به ترتیب 250 و 350 بیمار توانستند با کمک هلال احمر از فوعه و کفریا خارج شوند و پس ازآن دیگر توافقی برای خروج بیماران صورت نگرفته است.
تنها درمانگاه شهر به دلیل کمبود دارو و تجهیزات فقط امکان پانسمان زخم های سطحی را دارد و اگر دارو و تجهیزات بیشتری داشت می توانست جان بسیاری از زخمی ها را نجات دهد.
همین درمانگاه نیز با توجه به اینکه یکی از اهداف همیشگی موشک های تروریست هاست تاکنون جان بسیاری را گرفته است.
روز پنجشنبه گذشته یحیی زکریا المحمود کودک 10 ساله که به منظور گرفتن دارو برای مادر بیمار خود به درمانگاه مراجعه کرده بود با ترکش خمپاره تروریست ها شهید شد.
همین چند روز پیش بود که پسر جوانی به نام شادی حاج موسی که براثر برخورد ترکش زخمی شده بود، جان خود را به دلیل کمبود دارو و امکانات پزشکی از دست داد.
کمبود دارو و سوء تغذیه باعث شده که بسیاری از بیماران عادی خانه نشین شوند و خیلی از افراد سالم نیز جز پوست و استخوان چیزی از آن ها باقی نمانده است.
در دو شهر فوعه و کفریا تقریبا هیچ کس نمانده که یک یا چند بار زخمی نشده باشد و کمتر خانواده ای یافت می شود که اعضای آن شهید یا ربوده نشده باشند.
چند روز پیش تعدادی از جوانان روستا که تلاش داشتند برای تهیه غذا مخفیانه و به دور از چشم تروریست ها از فوعه خارج شوند ربوده شدند و از سرنوشت آن ها خبری در دست نیست.
عمده غذای مردم شهرهای محاصره شده عدس، برنج و ماکارونی است که آن هم با هزار گرفتاری بر روی هیزم پخت می شود.
کودکان فوعه و کفریا یکسال و نیم است که در حسرت یک لباس نو مانده اند و ساکنان فقط می توانند لباس های کهنه را خریداری کنند.
جیهان نیمی از وقت خود را صرف کارهای منزل، پخت نان و کمک به خانواده می کند و نیمی دیگر را روی پشت بام می گذراند.
اینجا تا ارتفاع کمتر از سه طبقه آنتن موبایل یافت نمی شود از سه طبقه به بالا هم باید موبایل را در هوا چرخاند شاید موج سرگردانی با آن برخورد کند و بتوان ارتباطی با بیرون از شهر برقرار کرد آن هم نه مکالمه تلفنی بلکه ارسال و دریافت پیامی در راه مانده که مدتی در انتظار آنتن بوده.
جیهان از آن دسته دخترانی است که نمی تواند حتی یک روز از حوادث بی خبر بماند به همین دلیل در زیر آتش سنگین و پرتاب خمپاره های تروریست ها نیز باید به پشت بام برود شاید خبر جدیدی دریافت کند.
چند روز پیش وقتی که هواپیماهای روسی چند محموله کمکی از آسمان برای شهروندان محاصره شده فوعه و کفریا رها کردند او در بالای پشت بام بود ولی همه محموله ها در هوا هدف قرار گرفت و منفجر شد، بشکه های سوخت اولین گلوله های تروریست ها را نوش جان کردند و به گفته جیهان فقط بوی گازوییل نصیب شهروندان شد.
همه مردان و زنان این دو شهرک اکنون مانند یک نظامی کارکشته نام تمام جنگ افزارهای نظامی و موشک ها را می دانند و حتی صدای موشک های دست ساز تروریست ها نیز تشخیص می دهند، حتی آن ها که ما نشنیده ایم مانند توپ جهنم و موشک فیل.
هیچ خودرویی در این دو شهر حرکت نمی کند نه سوختی وجود دارد و نه خودرو سالمی که بخواهد از سوخت استفاده کند.
مردم فوعه و کفریا برای پخت و پز و گرم کردن آب برای استحمام از هیزم استفاده می کنند، نانوایی ها از ابتدای محاصره تعطیل شدند، فقط سه چهار مغازه هستند که موتور برق دارند و برق می فروشند.
شهروندان ناچارند برای شارژ تلفن همراه خود، آن را در این مغازه در نوبت بگذارند 300 لیره هزینه شارژ هر تلفن همراه.
سوخت مورد نیاز این موتور برق ها نیز با تغییراتی از روغن زیتون و دیگر روغن های نباتی تامین می شود.
اینجا لحظه ای بدون برخورد موشک و خمپاره و صدای وحشتناک آن نمی گذرد، حتی کودکان با این صداها می خوابند و بیدار می شوند.
هبه حاج موسی کوچکترین دختر خانواده حاج عدنان و دانش آموز کلاس نهم است، او بسیار نگران درس و مدرسه اش است، می گوید: از سازمان های جهانی می خواهیم که این محاصره را بشکنند.
هبه می گوید هر روز یکی از دوستان و همکلاسی هایش زخمی یا شهید می شود و او از اینکه نمی تواند کاری کند بسیار ناراحت است.
زینب که از هبه بزرگتر است کمبود سوخت را یادآور می شود و می گوید بدون سوخت هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم و اینکه مخزن آب شهر فوعه چند روز پیش با موشک تروریست ها تخریب شد.
او می گوید، کمبود دارو نیز جان بیماران را بشدت تهدید می کند و آن ها یکسال و نیم است که تلویزیون خانه شان روشن نشده است.
به نظر او محاصره فوعه و کفریا از محاصره غزه توسط صهیونیست ها نیز شدیدتر است چراکه ساکنان غزه از چندین گذرگاه با خارج از آن ارتباط دارند، آب و برق و بازار دارند و بخشی مواد غذایی مورد نیاز خود را از دریا تامین می کنند، ولی ساکنان فوعه و کفریا حتی از آب آشامیدنی کافی و سالم بی بهره اند.
اینجا فقط جوانان دو شهرک دفاع می کنند و به صورت نوبتی برای جلوگیری از ورود تروریست ها نگهبانی می دهند، آن ها نه جنگجو هستند و نه متجاوز بلکه با دست خالی از خود دفاع می کنند.
مشکل دیگر ساکنان فوعه و کفریا کمبود و گرانی مواد غذایی است، برخی از افراد در باغچه خانه خود سبزی می کارند. هم اکنون یک شانه تخم مرغ 16 هزار لیره، یک قرص نان 125 لیره، ماست سه هزار لیره و شکر 15 هزار لیره خرید فروش می شود.
دردها و رنج های ساکنان این دو شهر تمامی ندارد و همه ساکنان از نوزادی که از نبود شیر خشک ناله می کند تا پیرزنی که بیش از یک سال است عینکش شکسته و نمی تواند عینکی جدید تهیه کند همه در حال شکنجه روحی و جسمی هستند.
اینجا همه خود را به مرگ نزدیک می بینند و امیدی به سازمان های بین المللی مدعی حقوق بشر ندارند.
امید آن ها به خداست و اینکه شاید به زودی محاصره شکسته شود و بتوانند دوباره زندگی را از سربگیرند، هرچند می دانند که رفتگان بازنمی گردند.
خاورم/ 6116/1275

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دردها و رنج های بی پایان مردم فوعه و کفریا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات