موانع آزادسازی موصل

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : نبود تجهیزات کافی در ارتش عراق برای آزادسازی موصل
 
باوجود کمک‌های آمریکا، ارتش عراق هنوز هم تجهیزات کافی برای پس گرفتن موصل را ندارد.
 
به گزارش انتخات به نقل از نیویورک‌تایمز، به گفته مقامات آمریکا و متحدانش نیروهای خسته و غیر مجهز ارتش عراق با موانع بی‌شماری در میدان جنگ روبرو هستند که احتمالاً سبب تأخیر چندماهه در انجام حملات به مقر اصلی داعش در موصل می‌شود.
 
برخلاف تلاش‌های آمریکا در سرپا نگه‌داشتن نیروهای عراقی، بازهم انتظار چنین تأخیری می‌رفت.

 گرچه اوباما وعده داد به نقش آمریکا در جنگ‌های عراق خاتمه دهد، اما در دو سال گذشته ارتش آمریکا به‌طور فزاینده‌ای در فراهم کردن تدارکات برای ارتش عراق نقش داشته است. عراق در انتقال غذا، آب و مهمات به نیروهایش مشکلات زیادی دارد.
 
به گفته فرماندهان آمریکایی، نیروهای عراق بدون کمک، به‌احتمال‌زیاد در حمله به موصل شکست خواهند خورد.
 
آمریکایی‌ها تجهیزات و قطعات یدکی را مستقیماً با هواپیماهای باری به میدان نبرد منتقل می‌کنند، در خرید مهمات برای تجهیزاتِ دوره شوروی کمک می‌کنند و بر عراقی‌ها فشار می‌آوردند تا زنجیره تأمین خود که از انبارهای وزارت دفاع در بغداد تا موصل گسترده است را بهبود بخشند.
 
استیون وارن که تا ماه گذشته سخنگوی ارشد ارتش آمریکا در عراق بود می‌گوید: "برای ایجاد قدرت جنگی و نظامی، به کار و تلاش مستمر نیاز است."
 
چالش‌های لجستیک تنها موانع روبروی آمریکا در مواجه با مشکلات پیچیده‌ی عراق نیستند.
 
ایران از ده‌ها هزار سرباز، پلیس و نظامیان شیعه حمایت می‌کند تا برای حمله به داعش در شهر سنی نشین فلوجه در غرب عراق آماده شوند. مقامات از جنگ و کشتارهای فرقه‌ای در این شهر هراس دارند.  
 
حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دستور حمله به فلوجه را صادر کرد و به مشاوران آمریکایی بی‌توجهی کرد که از او خواستند بر دومین شهر بزرگ و مقر داعش در عراق تمرکز کند. اما پس از مجموعه‌ای از حملات و بمب‌گذاری‌های انتحاری داعش در بغداد که سبب مرگ صدها نفر شد، العبادی با فشارهای داخلی زیادی روبرو شد که پیشروی در فلوجه را که تنها 35 مایل با پایتخت فاصله دارد، متوقف کند.
 
عراق همیشه در سیستم نظامی خود با مشکل روبرو بوده است، اما این مشکل زمانی عمیق‌تر شد که در تابستان 2014، داعش بخش‌های گسترده‌ای در غرب و شمال عراق را تصرف کرد و بسیاری از خودروهای نظامی و دیگر تجهیزات برای انتقال نیروها و مهمات را دزدید.   
 
از آن موقع، کارشناسان لجستیک آمریکا برای بهبود زنجیره تأمین به‌طور مستقیم با عراقی‌ها همکاری می‌کنند.
 
این مشکل بسیار پیچیده است زیرا ارتش عراق از مجموعه‌ای از تجهیزات و سلاح‌های آمریکایی، شوروی و غیره تشکیل‌شده است. عراقی‌ها سیستم نگهداریِ قدیمی و منسوجی دارند که سلاح‌های خراب را برای تعمیر به بغداد می‌فرستد و سامانه‌ای خودکار برای پیگیری سلاح‌ها وجود ندارد.
 
مشاوران آمریکایی سعی کرده‌اند سیستم تعمیر و نگهداری را بهبود بخشند و عراقی‌ها را به تعمیر تجهیزات در نزدیکیِ میدان‌های نبرد تشویق کنند. همچنین آمریکا از دیگر کشورها در ائتلافِ مبارزه با داعش خواسته است تا تجهیزات یا مهمات موردنیاز را به عراق بدهند یا بفروشند تا عملکرد نظامی کشور حفظ شود.
 
آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی دقیق برای انتقال نیروها، آموزش آن‌ها و تحویل مهمات و تجهیزات به میدان‌های نبرد را نیز بر عهده گرفتند.
 
ستوان شان مک فارلند فرماندار ارشد آمریکایی در عراق در ایمیلی درباره شهری در شمال بغداد گفت: "هرچه نیروهای عراقی از انبارهای خود در مناطقی مانند تاجی دورتر می‌شوند، مجبور به اتخاذ شیوه‌هایی مشابه هستند. برای انجام این کار به یک سازمان‌دهی مجدد و اساسی نیاز دارند."
 
وی ادامه داد: "گسترش دامنه فعالیت نیروهای امنیتی عراق نیز به برنامه‌ریزی لجستیک نیاز دارد. ما بسیاری از این کارها را برای عراقی‌ها انجام می‌دهیم زیرا خوب می‌دانیم که رم یک شبه ساخته نشده است."
 
عراقی‌ها از ماه دسامبر تاکنون به موفقیت‌هایی دست‌یافته‌اند. امسال، از زمانی که در اوت 2014 مبارزات علیه داعش آغاز شد، اولین بار است که این گروه تروریستی موفق به تصرف هیچ زمینی نشده است. نیروهای عراق توانستند شهر رمدی و بسیاری از شهرهای کوچک دیگر در غرب و شمال عراق را پس بگیرند.
 
نیروهای عراقی به کمک حملات هوایی آمریکا توانستند چهل‌وپنج درصد مناطقی که در سال 2014 به اشغال داعش درآمده بود را آزاد کنند که به گفته یک مقام آمریکایی از ابتدای سال رشد پنج‌درصدی داشته است. تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا می‌گویند بمب باران‌های آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی مانند انگلیس و فرانسه، تولید نفت داعش را به نصف رسانده و درآمد آن‌ها را بین 30 تا 50 درصد کاهش داده است.
 
اما تحلیلگران معتقدند آزادسازی بسیاری از مناطق مانند موصل، سخت‌تر خواهد بود زیرا مدت‌زمان بیشتری تحت کنترل داعش بوده‌اند و این گروه تروریستی در این مناطق قدرت زیادی کسب کرده است.
 
سرهنگ وارن عقیده دارد داعش بین نوزده تا بیست‌وپنج هزار جنگجو دارد که نیمی در عراق و نیمی در سوریه به سر می‌برند. اکثر ده تا دوازده هزار نیرو در عراق در اطراف موصل و منطقه تل عفر و مناطقی دیگر در استان نینوا به سر می‌برند.
 
تأخیر در حمله به موصل نشان‌دهنده ناامیدیِ دولت اوباما از ماهیت نامنظم جبهه عراق است. اما اوباما و مشاورانش به این نتیجه رسیدند که بهتر است خود عراقی‌ها زمان و سرعت حملات متقابل را تعیین کنند.
 
سرهنگ کریستوفر گارور سخنگوی آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش گفت: "لجستیک یکی از مواردی  است که بسیار نگران آن هستیم، بنابراین هر کاری بتوانیم می‌کنیم تا همه‌چیز طبق برنامه پیش رود. بله، این خطر وجود دارد که کارها به تأخیر بیفتد، اما یک گروه کامل داریم که سعی می‌کنند نگذارند چنین اتفاقی بیفتد."
 
فرماندهان عراقی در مصاحبه‌ای برخی چالش‌ها و مشکلات رودرو با نیروهایشان را تائید کردند، اما سعی شد تأثیر آن‌ها بر عملیاتشان را به حداقل برسانند.
 
عبدل الوهاب سعیدی فرمانده عملیات نظامی در فلوجه گفت: "ما تجربه زیادی در نبرد در هوای گرم داریم، اما بازهم کار بسیار سختی است. دشمن روبروی ما داعش است که حریفی آسان و ضعیف نیست و نمی‌خواهیم حس کنند سربازان ما در هوای گرم خسته می‌شوند. پس هرچقدر هم که هوا گرم باشد، تا آزادیِ کامل فلوجه مبارزه می‌کنیم."
 
فرمانده عملیات در نزدیکی رمدی گفت ممکن است به خاطر گرمای هوا برخی از تاکتیک‌های نظامی را تغییر دهیم اما هرگز مبارزه را کاملاً متوقف نمی‌کنیم.
 
اسماعیل المحلاوی فرماندار عراقی گفت: "در عراق حتی اگر برای خرید کردن به بازار برویم، از گرما کلافه می‌شویم. اما باید گرما را شکست دهیم و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی کنیم و به عملیات ادامه دهیم. از سپیده‌دم برای حمله استفاده می‌کنیم. "
 
از فرمانده نبرد هوایی آمریکا درباره وضعیت این نیروها سؤال شد و ژنرال چارلز برون گفت فشار بر نیروهای داعش را ادامه خواهد داد، حتی اگر شدت حملات زمینی کم شود.
 
او گفت: "به‌عنوان نیروی هوایی، می‌توانیم جلوتر از نیروهای زمینی حمله کنیم. می‌دانم جنگ بعدی کجا خواهد بود. تصمیم دارم آن منطقه را با حملات هوایی برای نیروهای زمینی آماده کنم."

منبع: فرارو

[ منبع این خبر سایت انتخاب-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موانع آزادسازی موصل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات