تدوین دانشنامه فرهنگ وتمدن کردستان/کارفرهنگی دستوری و اداری نیست

به گزارش خبرنگار مهر، امین مرادی ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه های جمعی استان کردستان در سنندج اظهار داشت: مقام معظم رهبری در سفر خود به کردستان به خوبی این استان را فرهنگی نامگذاری کردند و به همین دلیل یکی از اولویت های اصلی حوزه هنری از سال ۸۸ تاکنون تلاش برای معرفی این جلوه های فرهنگی در کردستان است.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای فرهنگی کردستان، بیان کرد: بیان و معرفی جلوه های فرهنگی بودن کردستان در قالب های مختلف همواره در اولویت کارها و برنامه های حوزه هنری استان قرار داشته و تلاش شده است که بتوانیم بخشی از این ظرفیت ها را شناسایی و معرفی کنیم.

رئیس حوزه هنری استان کردستان ادامه داد: تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن کردستان به عنوان یک طرح مهم و فرهنگی تاثیرگذار در دستور کار حوزه هنری قرار گرفته است و انتظار می رود که در قالب فعالیت های برنامه ششم توسعه و با همکاری مسئولان کشوری و استانی این مهم عملیاتی و اجرایی شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر علیرغم وجود ظرفیت ها و استعدادهای بسیار زیاد در حوزه های فرهنگی و هنری متاسفانه مرجع قابل اتکای در این زمینه وجود ندارد و به همین دلیل حوزه هنری کردستان کار تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن استان را به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار داده است.

مرادی یادآور شد: در قالب تدوین این دانشنامه که به صورت کاملا علمی انجام می شود کتاب های با عناوین مختلف در تمامی حوزه ها در استان کردستان تدوین و در اختیار علاقمندان و همچنین افراد محقق قرار می گیرد.

وی به تشکیل دبیرخانه تدوین این دانشنامه اشاره کرد و افزود: برای اجرایی کردن این مهم از توان و تجربه اساتید دانشگاهی و همچنین همکاران شاغل در حوزه هنری کردستان استفاده خواهیم کرد.

رئیس حوزه هنری کردستان گفت: پیش بینی می شود که بیش از ۱۱۰ عنوان کتاب در قالب این دانشنامه جامع تدوین و روانه بازار شود ولی بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته انتظار داریم که تا پایان سال جاری حداقل شش الی هفت عنوان از آن تدوین شده و رونمایی شود.

وی گفت: بر این اساس و در قالب فاز اول کار تدوین دانشنامه در حوزه های تئاتر، موسیقی، فرهنگ عامه، نگاه شرق شناسان به کردستان و ... از روزهای آینده آغاز می شود و بر هر حوزه نیز علاوه بر حضور یک فرد محقق و پژوهشگر افراد دیگری نیز به عنوان ناظر انتخاب می شوند.

مرادی گفت: انتظار می رود که بر اساس زمانبندی مشخص شده و تامین اعتبار مورد نیاز آن از سوی مسئولان استانی و کشوری کار تدوین این دانشنامه دنبال شود تا پس از نهایی شدن کار، مرجع جامع و کاملی در کردستان ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کار فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: کار فرهنگی نیازمند اقدام جهادی است و به همین دلیل نمی توان در قالب های اداری و دستوری کار فرهنگی اثر گذار انجام داد.

رئیس حوزه هنری کردستان عنوان کرد: اگر قرار است کار فرهنگی تاثیرگذار باشد، باید با دل و جان پای آن ایستاد و به همین دلیل حوزه هنری در کردستان طی چند سال اخیر با این رویکرد و نگاه به دنبال فعالیت های فرهنگی و هنری بوده است و در این مسیر نیز حرکت خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدوین دانشنامه فرهنگ وتمدن کردستان/کارفرهنگی دستوری و اداری نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات