حاشیه نشینی در هرمزگان زخمی بر صورت قطب اقتصادی ایران

به گزارش ایرنا ، این سکونتگاهها از آب وبرق وخدمات رفاهی مانند خیابان و شبکه فاضلاب و مخابرات محروم هستند و با سرقت آب و برق از سیم ها و لوله های اصلی و عمومی به شکل ابتدایی ؛ می توان گفت عقب مانده تر از زندگی روستایی ،روزگار می گذرانند.
در استان هرمزگان نزدیک به 18سال خشکسالی وکم بارشی در مناطق روستایی حاکم بوده و بسیاری از مردم به دلیل فقر و بیکاری در روستا مجبور شده اند برای تامین معیشت ، محل سکونت خود را رها کنند و به کنار شهرها رو آورند تا به دنبال آن، ساختار جمعیتی ناهمگون شکل بگیرد.
به گفته احمد پویافر ،فرماندار بندرعباس،از جمعیت 671هزار و 454 نفری شهرستان بندرعباس،500هزار نفر در شهر هستند که 40 درصد از جمعیت شهرنشین ،(80هزار نفر ) ساکن حاشیه شهر و بافت فرسوده هستند که برای ۵۰۰ خانواده باید به طور ضروری چاره اندیشی شود چون در مناطق پرخطری قرار گرفته اند و نیازمند جا به جایی هستند و حوادثی همچون زلزله و یا بارندگی های شدید و سیل این خانوارها را به شدت دچار مشکل می کند.
به گفته مسئولان یکی از مهم ترین مشکلات در این سکونتگاه های غیر رسمی یا همان حاشیه نشینی ، گسل هایی است که در این مناطق وجود دارد وممکن است با زلزله های کوچک برای خانه های این مناطق مشکلاتی بزرگ ایجاد شود.
در شهر بندرعباس به عنوان مرکز استان هرمزگان وشهری ساحلی علاوه بر مردم روستاها وشهرهای کوچک استان ، بسیاری از افراد از استان های دیگرهم به این استان مهاجرت کرده وشکل سکونت درمحله های این شهرستان با سایر نقاط بهم ریخته است.
ورودی های شهر بندرعباس به ویژه در شمال بلوار کمربندی و در کنار خورها و تپه ها ب پر از خانه هایی است که به شیوه ابتدایی ساخته شده که تنها نام آن خانه است ولی از بکار بردن مصالح بادوام و ساختار شهری خبری نیست.
این افراد ابتدا زمین تصرف کرده سپس شبانه آن را ساخته و بلافاصله درآن سکونت کرده که در شرایط عادی در برابر حوادث مثل بارندگی ، سیلاب وزلزله مقاومت ندارد.
*مشکلات و واقعیت های حاشیه نشینی در هرمزگان
تصرف زمین و ساخت و ساز مسکن قبل از انقلاب بوده و بسیاری از محله های شهر بندرعباس بویژه در بافت قدیم بدون اصول شهرسازی ساخته شده ومشاهده می شود زمین ها بدون درنظر گرفتن شرایط مسکن دیوار کشی وسپس خانه ساخته شده ولی رشد آن در بعد از انقلاب بویژه در دهه 60 و70 شدت یافته است.
از سوی دیگرمسکن وشهرسازی به موازات نیاز و تقاضای مردم زمین واگذار نکرده و از پیامدهای پدیده حاشیه نشینی غفلت کرده واین بخش بصورت قارچ گونه در برخی از نقاط استان از جمله در مرکز آن رشد کرده که نیازمند اصلاحات در حوزه شهری است.
البته در دهه های گذشته ، زمین شهری اقدام به واگذاری زمین به کارمندان دولت کرد ودرقالب تعاونی مسکن ساخته شده ولی از توده مردم که نیاز به مسکن داشتند غفلت کرده و طرح هایی مثل تعاونی های مسکن محله ای یا مسکن مهر شکل نگرفت.
بدون ضابطه ساختن ، نداشتن سند مالکیت ، قرار گرفتن در گودی و در معرض سیلاب ونداشتن نقشه ساخت واز همه خطرناک تر، فرو ریختن با هرگونه حادثه از جمله سیلاب و زلزله به عنوان پیامدهای بعدی این واحدها در حاشیه شهرهای هرمزگان خودنمایی می کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان می گوید: یکی از مشکلات این استان حاشیه نشینی بوده که هم اکنون حدود 40 درصد جمعیت شهر بندرعباس حاشیه نشین هستند ونرخ شهرنشینی در هرمزگان 50 درصد است.
صالح دریانورد افزود: درشهر بندرعباس مجموع سکونتگاه های غیررسمی و بافت های فرسوده حدود سه هزار و 500 هکتار است که نشان می دهد حدود نیمی از اراضی شهر بندرعباس دارای اسکان غیررسمی است.
بنا به اظهار وی در واقع نزدیک به 50 درصد شهر بندرعباس شامل بافت های فرسوده وسکونتگاه های غیررسمی است، که در این سکونتگاه ها مشکلات اجتماعی، فرهنگی و خدماتی وجود دارد.
استاندارهرمزگان نیز دراین باره می گوید: کشورما رو به توسعه است ودر این راستا چالش هایی داریم که درکنار آبادانی شهرها مشکلات بافت فرسوده، حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی نیز ایجاد می شود لذا همه برابر این معضل مسئول هستیم .
جاسم جادری افزود: براساس برآوردهای رسمی،شهربندرعباس 43 درصد آن وضعیت حاشیه نشینی دارند که نگرانی ها و چالش هایی ایجاد کرده ، انتظار می رود شهرداری ها در کنار آبادانی شهرها نسبت به مشکلات بافت فرسوده ، حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی آن بی تفاوت نباشند.
وی ، وجود فقر، دسترسی ناکافی به مسکن، گسترش زاغه نشینی، مسکن غیرقانونی و سیستم حمل و نقل ناکافی، رقابت شغلی و اقتصادی نابرابر، نارسایی امکانات اصلی شهر، ویرانی محیط زیست و آلودگی هوا، ناکافی بودن آب و خدمات بهداشتی و درمانی وبحران های اجتماعی ازجمله مشکلات کلان شهرها دانست و افزود: نمونه این مشکلات درشهر بندرعباس نیز دیده می شود.
وی ادامه داد: در این راستا باید برای گروه های آسیب پذیر، کنترل بهداشت و راه های مقابله با فقر شهروندان در بافت های فرسوده چاره اندیشی کنیم و به فکر تهیه منابع مالی کافی برای شهرداری ها باشیم باید به سمتی برویم که همه شهروندان درتصمیم های اثرگذار شهری سهیم باشند و شاهد مسئولیت پذیری جمعی و گروهی باشیم تا هزینه اداره شهرها کاهش یابد و بر توانایی های مدیریت شهری بیفزاییم.
استاندار تصریح کرد: ایجاد سرپناه مناسب واسکان برای شهروندان بسیار مهم است تا در زمان بحران دچارمشکل نشویم و برای حمل و نقل، مدیریت منابع آب و حفاظت از محیط زیست وهمچنین تغییر الگوی مصرف شهری باید چاره اندیشی شودوباید به سمت استفاده ازمشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد وغیردولتی در مدیریت شهرها برویم.
جادری یاد آور شد: نیاز است برای چگونگی مشارکت مردم در مدیریت شهرها برنامه ریزی شود و به سمت تمرکز زدایی در مدیریت شهری برویم و توجه داشته باشیم که شهروندان ظرفیتی پایان ناپذیر دارند و آنها را در حل مسائل و اداره شهر شریک کنیم تا در این زمینه احساس مسئولیت کنند و لذا بر لزوم آموزش مستمر شهروندان تاکید می شود باید از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان و معلمان در این زمینه استفاده شود و اگر کارها را با مطالعه انجام دهیم دچار روزمرگی نخواهیم شد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان می گوید: حاشیه نشینی محصول توسعه نامتوازن و محلی برای رشد آسیب های اجتماعی است و هم اکنون بیش از 40 درصد جمعیت استان در این مناطق زندگی می کنند.
مرتضی محمود زاده افزود: مناطق حاشیه شهرها محلی برای رشد و تسریع آسیب های اجتماعی است و حاشیه نشینی به همراه اعتیاد ، طلاق، مفاسد اخلاقی و کانون های بحران زا از جمله عوامل و آسیب های جدی اجتماعی در هرمزگان که نیاز است چاره اندیشی و اقدام و عمل لازم برای رفع این آسیب ها انجام شود.
وی ، استفاده ازظرفیت های بومی ومحلی برای ایجاد اشتغال در نوار ساحلی بویژه درشهرهای میناب و بندرعباس را ضروری خواند واضافه کرد: با وجود این ظرفیت ها، این شهرستان با نرخ بیکاری حدود 17 درصد مواجه است.
*راهکارهای اجرایی رفع معضل حاشیه نشینی
باید قبول کنیم که حاشیه نشینی در کنار شهرها رشد کرده و جمعیت زیادی در آن سکونت دارند که امکان جدا کردن آنها به این سادگی وجود ندارد لذا بایستی با این پدیده کنار آمد اما در این حوزه ،راه حل هایی وجود دارد.
حاشیه نشین ها نیز باید بپذیرند که در یک شهر زندگی می کنند و بایستی خود را با محیط شهری وفق دهند و منشور شهری را رعایت کنند.
از سوی دیگر سازمان های خدماتی مثل شهرداری ها و راه وشهرسازی بهتر است در خصوص وضعیت ملکی و ساخت وساز بر روی این زمین ها تعیین تکلیف کنند که اگر حاشیه نشینی باشد چگونه باید ساماندهی کنند واز ادامه آن جلوگیری نمایند.
همین سازمان ها در برخی نقاط شهر به این افراد آب وبرق وتلفن وحتی اسفالت کوچه وسند هم تحویل داده اند اما به دلیل ساختار آشفته این مناطق ،خدمات ارائه شده نیز به چشم نمی آید.
مدیرکل راه وشهرسازی هرمزگان دراین زمینه گفت: برای رفع مشکل بافت های فرسوده ستادهای توانمندسازی بافت های فرسوده در سطح ملی و در استان ها شکل گرفته و در دولت تدبیر و امید نیز در این خصوص سند ملی بازآفرینی پایدار محدوده ها و محله های هدف و برنامه های احیا و بهسازی و نوسازی شهری مصوب شد.
غلامحسین شیری با اشاره به انجام مطالعات دقیق برای رفع مشکلات بافت های فرسوده در هرمزگان، افزود: در هشت شهر بزرگ و مهم استان هرمزگان دو هزار و 391هکتار بافت فرسوده و سکونگاه غیر رسمی مصوب وجود دارد .
وی ادامه داد: در شهر بندرعباس مجموع سکونتگاههای غیررسمی و بافت های فرسوده حدود سه هزار و 72 هکتار است که نشان می دهد حدود نیمی از اراضی شهر بندرعباس دارای اسکان غیررسمی و بافت فرسوده است.
وی با بیان اینکه با وجود انجام مطالعات در شهر بندرعباس هنوز برای ساماندهی وتوانمندسازی بافت های فرسوده راه طولانی درپیش داریم،اظهارداشت: رویکرد اساسی که این مطالعات را پیگیری می کند هم افزایی وهدفمند شدن این برنامه های نوسازی بافت های فرسوده است.
مدیرکل راه وشهرسازی تصریح کرد: در قالب سندی که تدوین شده ساز و کار و نحوه مشارکت در زمینه بافت های فرسوده مشخص و وظیفه هر دستگاهی تعیین شده است و انتظار می رودبا توجه به اینکه 29 دستگاه اجرایی عضو این ستاد هستند همکاری جدی تری برای ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی انجام دهند.
شیری خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح به منابع پشتیبان نیاز داریم که بخشی از آن در قالب اراضی سرمایه ای تامین می شود که ۳۵۰ هکتار اراضی در اختیار عمران و بهسازی قرار گرفت.
وی یاد آور شد: همچنین ساختار صندوق های پشتیبان در حال شکل گیری است که منابع همه دستگاه ها در بافت های فرسوده را به صورت متمرکز زیر نظر ستاد توانمدسازی استان ها قرار می دهد.
شهردار بندرعباس دراین زمینه گفت: سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده موانعی در راه ساختن شهر پایدار هستند و این در حالی است که ۴۰ درصد بافت شهر بندرعباس را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد.
عباس امینی زاده افزود: مشکلات حاشیه نشینی، سرعت توسعه شهر را کاهش داده ودرحال حاضرافزایش جمعیت شهربندرعباس با توسعه شهر متناسب نبوده و اگر مشکلات شهر با اندیشه و تفکر کارشناسی برطرف نشود نمی‌توانیم افق خوبی را برای آینده شهر بندرعباس متصور باشیم.
گزارش از خلیل تنیده رئیس ایرنا هرمزگان

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حاشیه نشینی در هرمزگان زخمی بر صورت قطب اقتصادی ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات