زهر چشم گرفتن به روش سازمان ملی استاندارد/ 11آسانسور در مراکز دولتی بدون ایراد است

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، خبرنگارانی که صبح امروز دوشنبه برای شرکت در نشست خبری امضاء تفاهمنامه همکاری دانشگاه سوره و پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد به محل ساختمان سازمان ملی استاندارد واقع در میدان ونک مراجعه کرده بودند، با صحنه ای عجیب روبرو شدند. 'پلمپ آسانسور ساختمان سازمان ملی استاندارد از سوی دو کارشناس اداره کل استاندارد استان تهران'
هرچند پلمپ دو آسانسور برقی ساختمان ملی استاندارد ایران برای دقایقی به منظور انتقال خبرنگاران از طبقه همکف این ساختمان به طبقه هشتم رفع و این دو آسانسور مجددا راه اندازی شد، اما به نظر می رسید این کار تقریبا برنامه ریزی شده در مقابل چشم خبرنگاران، به نوعی زهر چشم گرفتن از دستگاه های دولتی برای ارتقاء کیفی و استانداردسازی هرچه بیشتر سطح فنی آسانسورهای مورد استفاده آنان باشد.
اما سید محمدامین موسوی از کارشناسان اداره کل استاندارد استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به دلائل پلمپ دو آسانسور ساختمان مرکزی سازمان ملی استاندارد گفت: یکی از این موارد مربوط به شرایط چاه آسانسور است، به طوری که این دو آسانسور به دلیل این که در یک چاه مشترک قرار دارند باید با یک دیواره تا انتها چاه از یکدیگر جدا شوند که اینجا این اتفاق نیافتاده است.
وی با اشاره به موارد دیگر که پلمپ آسانسورهای برقی ساختمان سازمان ملی استاندارد را به دنبال داشته است، مشکلات مربوط به منافذ در دیواره چاه که در گزارش قبلی به آن اشاره شده است و همچنین ضربه گیرها را از جمله این مشکلات عنوان کرد و گفت: با توجه به سرعت این آسانسور این نوع ضربه گیر برای این آسانسور مناسب نیست و باید تعویض شود، همچنین نوار سطحی کف چاه غیر استاندارد است که ممکن است ایجاد اتصال کند.
این کارشناس آسانسور و پله برقی در ارتباط با این که با توجه به مشکلات موجود در آسانسورهای ساختمان سازمان ملی استاندارد، چه باید کرد، با چرخشی عجیب اظهار کرد: البته این ایرادها خیلی بحرانی نیست و یک سری موارد فنی مربوط به ارتقاء سطح استاندارد این دستگاه ها است که باید لحاظ شود.
این کارشناس در خصوص اینکه آیا اگر این آسانسورها برای نهاد و یا دستگاه دیگری بود، باز هم فک پلمپ می شد، گفت:فرقی نمی کند آسانسور برای کجا باشد و اگر مانند این مورد ایراد معمولی باشد، گزارش بازدید به شرکت سرویس دهنده ارائه می شود و درصورتی که بحرانی باشد، برای حفظ سلامتی مردم آسانسور مورد استفاده تا رفع نقص پلمپ خواهد شد.

** گزارش محرمانه به دولت: تنها 11 آسانسور مراکز دولتی بدون ایراد است
اما وحید مرندی مقدم، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه، بازدید دو کارشناس استاندارد استان تهران از آسانسورهای ساختمان مرکزی سازمان ملی استاندارد به درخواست سازمان ملی بود، گفت: ما در سال گذشته یک هزار و 665 دستگاه آسانسورهای دستگاه های دولتی و ساختمان های عمومی در سطح کشور را مورد بازرسی قرار دادیم.
وی افزود: متاسفانه تنها 11 آسانسور از این تعداد بدون اشکال و مطابق استاندارد ملی بود و سایر آسانسورها استاندارد لازم نداشتند، به طوری که در مواردی این ایرادهای فنی عمده و در بسیاری از موارد نیز جزئی بوده است.
مرندی مقدم با اشاره به اینکه، این موضوع به صورت محرمانه قبلا به اطلاع معاون رئیس جمهور رسیده است و از سوی دولت نیز اطلاع رسانی لازم به وزارت خانه ها و مراکز دولتی صورت گرفته است، از تمامی دستگاه های دولتی درخواست کرد که هرچه سریع تر نسبت به استاندارد سازی آسانسورهای برقی مورد استفاده اقدام نمایند.
وی با تاکید بر این که آسانسورهای برقی مشمول بازرسی ادواری است، افزود: بر این اساس از سوی سازمان ملی استاندارد ایران مهلتی برای تمامی سازمان ها و مراکز دولتی برای استانداردسازی آسانسورهای مورد استفاده تعیین شد و ما امروز این بازدید را از سازمان خود شروع کردیم.
مرندی مقدم ادامه داد: ما پس از این به تمام دستگاه ها دولتی مراجعه خواهیم کرد و در مواردی که آسانسورهای آنها از وضعیت فنی بحرانی برخوردار باشد ضمن اینکه فرصت لازم برای رفع نقص برای استفاده مجدد داده خواهد شد، آسانسور این دستگاه ها برای حفظ جان مردم پلمپ خواهد شد.
وی با بیان این که سازمان ملی استاندارد برای بازدید از آسانسورهای برقی واحدهای خصوصی و مجتمع های مسکونی مردم با مشکل قانونی مواجه است، از مردم درخواست کرد که خود برای بازرسی ادواری آسانسورها راسا اقدام کنند چراکه این دستگاه ها همانند خودرو نیازمند معاینه فنی است.
وی در عین حال اضافه کرد: در صورتی که مردم درخواست بازدید فنی از آسانسورهای خود را از سازمان ملی استاندارد داشته باشند، این بازدیدها رایگان خواهد بود، اما این سازمان مسئولیتی در قبال رفع نواقص که در بیشتر موارد نیازمند تعویض قطعات و هزینه است، نخواهد داشت.
علمی**1836**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زهر چشم گرفتن به روش سازمان ملی استاندارد/ 11آسانسور در مراکز دولتی بدون ایراد است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات