میزبانی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از برگزاری مدرسه بین‌المللی ایبرو

به گزارش روزدوشنبه گروه علمی ایرنا ازروابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، دکترعباس حق پرست مسئول میزهمکاری‌های ایران و برزیل در ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی درباره برگزاری نخستین مدرسه علوم اعصاب ایبرو افزود: سازمان بین‌‎المللی مغز و اعصاب که به اختصار ایبرو (IBRO)خوانده می‌شود، سازمانی بین‌المللی و جزو نهادهای پیشگام در پژوهش درحوزه های متفاوت علوم مغز واعصاب و شناختی است که بسط و گسترش علوم اعصاب در دنیا از اصلی‌ترین اهداف آن است.
وی بیان کرد: در واقع این سازمان یک نهاد علمی غیردولتی است و تمام انجمن‌های علوم اعصاب دنیا درصورت تمایل می‌توانند به عضویت این سازمان درآیند.
وی با بیان اینکه ایبرو مدارسی را در سطح پایه تا پیشرفته برگزار می‌کند گفت: خوشبختانه کشور ما نیز با حمایت ایبرو مدارس بین المللی در حوزه علوم اعصاب برگزار کرده که تا کنون بیش از پنج مدرسه بین المللی ایبرو در کشور برگزار شده است.
حق پرست بیان کرد: امسال نیز درحوزه علوم شناختی و نقشه برداری مغز مدرسه ایبرو در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار خواهد شد که می‌تواند علاوه بر اینکه نمودی از پیشرفت ایران برای کشورهای شرکت کننده در این مدرسه باشد معرفی این آزمایشگاه در سطح آسیا را نیز به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه براساس سیاستی که ایبرو در پیش دارد این مدارس را برای افرادی از کشورهای جهان سوم و در حال توسعه برگزار و حمایت می‌کند افزود: نیمی از منابع مالی برای برگزاری این مدارس بین المللی را ایبرو پرداخت می‌کند و نیمی دیگر از طریق منابع مالی داخل کشور باید تامین شود که امسال ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی همچون سال گذشته، این حمایت و تامین مالی را تقبل کرده است.
دبیر انجمن علوم اعصاب بیان کرد: به واسطه عضویت تمام انجمن‌های حوزه مغز در ایبرو برنامه‌هایی همچون هفته شناخت مغز و مدارسی برای آشنایی اولیه دانش آموزان با حوزه مغز با حمایت ایبرو برگزار می‌شود در واقع ایبرو قصد دارد با برگزاری این مدارس و برنامه های ترویجی در حوزه مغز، پتانسیل‌های موجد در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای جهان سوم و درحال توسعه را شناسایی و در جهت توسعه منابع انسانی در حوزه پژوهش های علوم اعصاب حرکت نماید.
وی گفت: در مدرسه پیشرو، 12 دانشجو یا فارغ التحصیل دکتری ازکشورخودمان و 12 دانشجو از کشورهای آسیا و اقیانوسیه که علاقمند به این حوزه هستند، شرکت خواهد نمود و لذا برگزیدگان این مدرسه می توانند تجارب بدست آمده در 12 روز مدرسه را پس از بازگشت به کشورخودشان استفاده نمایند.
وی ادامه داد:این موضوع در مورد کشورهای جهان سوم و ضعیف به لحاظ سطح علوم اعصاب می تواند بسیار ارزنده باشد،به عنوان مثال سال گذشته فردی از کشور بوتان برای شرکت در مدرسه ایبرو حضور داشت که بعد از بازگشت به کشور خود، توانست به جلب حمایت وزارت بهداشت آن کشور، ابزارهایی را خریداری و راه اندازی کند.
حق پرست با بیان اینکه سال گذشته ستاد حمایت خوبی از برپایی مدرسه ایبرو در حوزه شناختی انجام داد گفت: امسال نیز مدرسه بین المللی علوم اعصاب شناختی ایبرو با موضوع 'نقشه‌برداری مغز انسان'، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از 2 تا 13 مهرماه در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می‌شود.
هدف از برگزاری این مدرسه فراهم آمدن فرصتی برای دانشجویان دکتری و پسا دکتری برای آشنایی بیشتر با مبانی نظری و عملی نقشه برداری عملکردی مغز انسان با تمرکز بر دو حوزه عملکردی؛ توجه -حافظه کاری و تصمیم‌گیری-عملکردهای اجرایی و همچنین کسب تجربه کار با اسکنر MRI 3 تسلا، اسکنر fNIRS، آمپلی‌فایر EEG، دستگاه‌های tES/rTMS و بسته‌های نرم‌افزاری تجزیه و تحلیل آنها است.
علمی (1)** 9340**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میزبانی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از برگزاری مدرسه بین‌المللی ایبرو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات