شیوه‌نامه مدیریت مشارکتی مناطق حفاظت شده تدوین شد


معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین شیوه‌نامه مدیریت مشارکتی مناطق حفاظت شده خبر داد.به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرهاد دبیری در نشست خبری هفته محیط زیست با شعار "به سوی طبیعت برای زندگی" با اشاره به تشکیل سومین جلسه شورای عالی محیط زیست به ریاست رئیس جمهور در اسفند ماه سال 94 گفت: در این جلسه از جمله مهم‌ترین مسائل تصویب شده، آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق اختصاصی است. این آیین‌نامه به علاقه‌مندان و بخش‌های غیردولتی اجازه می‌دهد در خارج از مناطق چهارگانه محدوده‌هایی را تحت این عنوان در اختیار گرفته و مبادرت به تکثیر و اجرای برنامه‌های حفاظت حیات وحش بدون اتکا به دولت و سازمان حفاظت محیط زیست کنند.
وی با بیان اینکه در آخرین جلسه شورای عالی محیط زیست، تعدادی از مناطق به عنوان مناطق چهارگانه معرفی شدند، اظهار کرد: در سال جاری مراسمی را در تالاب هامون برای اهدای لوح ذخیره‌گاه زیست‌کره این تالاب برگزار کردیم.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در ذخیره گاه‌های پنجه صیاد و سبزکوه در استان چهارمحال و بختیاری لوح ذخیره‌گاه زیست‌کره را تقدیم کردیم، افزود: بر اساس این برنامه نمادین بحث حفاظت از این ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره آغاز شد و این دو محدوده جزو مناطق محیط زیست قرار گرفتند.
دبیری با تاکید بر اینکه برنامه‌های سرشماری حیات وحش در سال جاری تداوم دارد، اظهار کرد: برای مدیریت گونه‌ها و نحوه بهره‌برداری و تصمیم‌گیری در مورد آنها نیاز به آمار سرشماری میزان واقعی حیات وحش داریم. این سرشماری از سال گذشته شروع شده و امسال هم قصد داریم در دو مقطع زمانی آن را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه حفاظت از مناطق چهارگانه از طریق سیستم‌ها و تجهیزات جدید را در سال جاری مد نظر داریم، گفت: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان هوافضا منعقد شده است. بنابراین سعی داریم با همکاری دستگاه‌های مختلف از رفتار جزیره‌ای در سازمان محیط زیست جلوگیری کنیم.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت حفاظت و مدیریت مناطق چهارگانه با حضور بخش‌های غیردولتی و جوامع محلی اظهار کرد: 287 منطقه چهارگانه در کشور داریم که شامل حدود 44 پناهگاه حیات وحش، 40 پارک ملی، 41 اثر طبیعی ملی و مابقی آن منطقه حفاظت شده است. سابقه حفاظت این مناطق به سال‌های 1342 به بعد بازمی‌گردد. بنابراین پیشینه و قدمت حفاظت مناطق مربوط به 50 سال گذشته است که تکنیک‌ها و ابزارهای حفاظت طی این سال‌ها تغییر کرده است.
دبیری با تاکید بر اینکه روش‌های حفاظت مناطق روز به روز جدیدتر می‌شود، افزود: امروزه حفاظت صرف جای خود را به حفاظت مشارکتی داده است. بنابراین باید با شرایط جدید خود را هماهنگ کنیم. این نگاه جدید مستلزم مشارکت دادن بخش‌های غیردولتی و توانمندسازی این مناطق از طریق مشارکت جوامع محلی است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه شیوه‌نامه و دستورالعمل مدیریت مشارکتی مناطق حفاظت شده تدوین شده است، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر این برنامه را اجرایی کنیم تا از کمک بخش غیردولتی و جوامع محلی برای حفاظت از مناطق چهارگانه استفاده کنیم.
دبیری با بیان اینکه مدیریت مشارکت جوامع محلی به صورت یکپارچه رخ نخواهد داد، افزود: تجربه‌های مختلفی در زاگرس یا در اراضی حاشیه‌ای دریاچه ارومیه و تالاب‌ها در موضوع جلب مشارکت‌های مردمی شروع کرده‌ایم. آنچه که به صورت کلی و سراسری در برنامه سازمان قراردارد به دو منطقه از مناطق چهارگانه بازمی‌گردد.
وی با بیان اینکه حفاظت از مناطق، پیش از این توسط ماموران سازمان صورت می‌گرفت، افزود: ولی در داخل و حواشی برخی از این مناطق، مردم و روستاییان زندگی می‌کنند. این افراد به منابع این مناطق توجه کرده و فکر می‌کنند که چه بهره و سهمی از این سرزمین دارند. نقش سازمان در این مورد هدف‌گذاری است که به این افراد محلی جایگاه داده و سعی کنند طبق برنامه‌ریزی با کمک این جوامع محلی به سوی حفاظت از مناطق سرمایه‌های محیطی و اکوسیستم‌ها حرکت کنند. همچنین اگر قرار است که از این مناطق بهره‌برداری شود، جوامع محلی سهم پررنگی در این بهره‌برداری داشته باشد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در مورد دستورالعمل قرق اختصاصی عنوان کرد: از صورت جلسه شورای عالی محیط زیست، مصوبات مربوط به قرق اختصاصی استخراج شده و در روزنامه رسمی کشور آگهی خواهد شد که 20 روز بعد از آن لازم‌الاجرا خواهد بود. این مصوبات طی هفته جاری به منظور انتشار آماده خواهد شد.
دبیری، در مورد محصولات دستکاری شده ژنتیکی با اشاره به اینکه منشاء این قضیه کنوانسیون تنوع زیستی و بحث بیوتکنولوژیک پایدار در آن است، گفت: این موضوع به طوری که به انسان و محیط زیست لطمه نزند، مطرح شده است. به همین منظور هم پروتکل کارتاهینا چند سال بعد به تصویب رسید. سازمان حفاظت محیط زیست این کنوانسیون را به منظور تصویب به مجلس ارائه داد و همچنین برنامه عمل آن توسط سازمان تدوین می شود.
وی با تاکید بر اینکه در همه جای دنیا در بحث محصولات دستکاری شده ژنتیکی، موضوع سلامت انسان بر عهده محیط زیست است، اظهار کرد: مجادله در مورد این محصولات در کشور بالا گرفته است. روشن است که بخشی از بدنه وزارت جهاد کشاورزی به دنبال توسعه محصولات دستکاری شده ژنتیکی است. سازمان محیط زیست نیز از سوی دیگر به دنبال انجام تعهدات پروتکل کارتاهینا است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: شورای عالی ایمنی زیستی که در راس آن معاون اول رئیس جمهور قرار دارد، نظر نهایی را در این مورد اعلام می‌کند. از نظر سازمان حفاظت محیط زیست هیچ محصول دستکاری شده نباید قبل از اینکه ارزیابی مخاطرات آن صورت گیرد، به تولید انبوه برسد و در کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد.انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شیوه‌نامه مدیریت مشارکتی مناطق حفاظت شده تدوین شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات