تهیه نمادهای گیاهی برای استان‌های کشور


مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تشکیل کارگروه حفاظت و بهره‌برداری از غارها بر ضرورت تقویت و تکمیل بانک‌های ژن کشور تاکید کرد.به گزارش خبرنگار سرویس محیط زیست خبرگذاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اصغر مبارکی در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست با شعار "به سوی طبیعت برای زندگی" با اشاره به اینکه معیشت مردم جهان وابسته به تنوع زیستی است، گفت: تفکر غالب این است که طبیعت وابسته به انسان است، در حالی که دقیقا برعکس این موضوع است و ما به طبیعت وابسته هستیم.
وی با بیان اینکه اگر تهدیدات با منشاء انسانی از بین رود، نیازی به برنامه های خاص و ویژه و پرهزینه به منظور حفاظت تنوع زیستی نخواهیم داشت، اظهار کرد: همه برنامه‌های مطرح شده از سوی سازمان محیط زیست در غالب برنامه‌های کلانی است که برای حفاظت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری طراحی شده است.
مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با اشاره به اینکه باید بحث معیشت پایدار را به صورت صریح و قانونمند ارائه دهیم، افزود: برداشت از گیاهان دارویی و گونه‌های جانوری که بخشی از معیشت جوامع محلی است، باید کنترل شود.
مبارکی با بیان اینکه از سوی IUCN در مورد بحث شناسایی مناطق کلیدی تنوع زیستی در سطح جهان یک برنامه نهایی ارسال شده است، گفت: برای شناسایی این مناطق، شش شاخص مطرح شده و طی هفته‌های آتی این معیارها که بر اساس آن مناطق کلیدی مورد شناسایی قرار می‌گیرند، ارائه خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به ابلاغ اعتبار به استان لرستان گفت: به منظور استخراج فسیل های یافت شده در این استان، اعتباراتی اختصاص یافته است. همچنین در حال حاضر بحث توسعه موزه تاریخ طبیعی در حال پیگیری است، امیدواریم بتوانیم سالن جدیدی را به موزه تاریخ طبیعی اضافه کنیم.
مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با بیان اینکه نمونه‌های موجود در مخازن به منظور ارائه در موزه جدید در حال آماده شدن هستند، گفت: بحث بارکد برخی گونه‌های خزنده انجام شده و در سال جاری نیز با همکاری دانشگاه سبزوار تداوم خواهد داشت.
مبارکی همچنین به تهیه نمادهای گیاهی استان‌های مختلف اشاره کرد و گفت: معمولا گونه‌های گیاهی در کشور نادیده گرفته می‌شود و گونه‌های بسیاری در معرض تهدید قرار دارند. به همین علت تهیه نمادهای گیاهی استان‌ها به عنوان یکی از اقدامات مهم سازمان در سال جاری پیگیری می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت تقویت و تکمیل بانک‌های ژن کشور اظهار کرد: همه بانک‌های ژن در کشور موظف شده‌اند خود را تقویت و تکمیل کنند. در این صورت دسترسی محققین به بانک‌های ژن محقق می‌شود.
مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک با اشاره به اینکه کارگروه حفاظت و بهره‌برداری از غارها با ریاست فرهاد دبیری، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است، گفت: در نتیجه تشکیل این کارگروه دستورالعمل بهره‌برداری از غارها مورد توجه قرار گرفته است و این دستورالعمل نهایی و ابلاغ شده است.انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تهیه نمادهای گیاهی برای استان‌های کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات