دریاچه ای بسیار بکر که آینه ای برای درختان اطرافش شده+تصاویر

دریاچه الندان (به نام آببندان پله ازنی هم شناخته می شود) در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد

دریاچه الندان (به نام آببندان پله ازنی هم شناخته می شود) در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد و نام خود را از این روستا گرفته است. آب بندان پله در دل جنگل های سر به فلک کشیده و وسیع پله قرار گرفته است. جنگل های پهن برگ با ارتفاع بسیار زیاد و آب بندان وسیع داخل آن منظره ای بی بدیلی را خلق کرده است.

وسعت این آب بندان 17 هکتار است که در موقع بارندگی به 30 هکتار نیز می رسد. روستای ازنی واقع در ٧٠کیلومتری ساری،درجاده ساری-سمنان قرار دارد.نزدیک ترین را ه رسیدن به این آب بندان از طریق روستای ازنی است.

جاده تا روستای ازنی آسفالت است و از آنجا تا آب بندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری راه خاکی را باید طی کرد. اطراف آبندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی های معطر ودارویی است.

دریاچه ای بسیار بکر که آینه ای برای درختان اطرافش شده+تصاویر

آب این آب بندان فقط از طریق نزولات آسمانی تامین می شود و هیچ رود خانه ای به سمت آن جریان ندارد. نحوه قرار گیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر اندک بارانی تمام آب های باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده است ماندگاری آب را در این آب بندان زیاد نماید. در سال های اخیر با رها سازی ماهی در این دریاچه کاربرد های آن افزایش پیدا کرده است.

دریاچه ای بسیار بکر که آینه ای برای درختان اطرافش شده+تصاویر

در آن سوی آب بندان پله رود خانه ای جریان دارد که آب گواری آن برای نوشیدن بسیار مناسب است، چون از سرچشمه ی این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین های کشاورزی هیچگونه سکونت گاه انسانی وجود ندارد تا آب آن را آلوده نماید. آب این آب بندان منبع اصلی تامین آب شالیزیری روستاهای ازنی، مازارستاق، لسفرم، کنتا، دیدو،زلم و... می باشد. نقل قولی وجود دارد و ریش سفیدان محل آن را مطرح می نمایند آنچه کم امروز آب بندان پله را تشکیل می دهد قبلا شهر بوده که از بین رفته است.

دریاچه ای بسیار بکر که آینه ای برای درختان اطرافش شده+تصاویر

در گذشته های نه چندان دور محل فعلی آب بندان پله محل رویش گیاهی به نام گاله بوده که مردم روستاهای اطراف در گذشته برای پوشش بام های خود از آن استفاده می کردند. درخت  های راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار اطراف این آب بندان را احاطه کرده اند.

دالاهو

اخبار مرتبط:

اُوان ,دریاچه ای بسیار زیبا و دیدنی که دیدن آن را نباید از دست داد+تصاویر

گشت و گذار بهاری در دریاچه زیبای گهر!+تصاویر

تفریح در لب دریاچه های زیبای دنیا + تصاویر

مناظر دیدنی و زیبا از دریاچه ای در لهستان+تصاویر

عکس زیبای نشنال جئوگرافیک از اتفاق کم نظیر دریاچه بایکال

[ منبع این خبر سایت نیک صالحی-گردشگری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دریاچه ای بسیار بکر که آینه ای برای درختان اطرافش شده+تصاویر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات