گرد و غبار و طوفان های شن محور اصلی برنامه های ابتکار در نایروبی

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) ،دومین مجمع محیط زیست ملل متحد (UNEA) با حضور 2500 نفر از نمایندگان بیش از 175 کشور عضو سازمان ملل متحد روز سوم خرداد ماه سال جاری درمقر برنامه محیط زیست ملل متحد UNEP واقع درنایروبی کنیا با ابلاغ پیام بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به UNEA_2 آغازبکار کرد و تا امروز هفتم خرداد ادامه دارد.
اولین برنامه در این زمینه برپایی ،رویداد جانبی مقابله با گرد و غبار و طوفان های شن برای سیاره سالم و افراد سالم بود که با همکاری فنی ایران، مغولستان و یونپ برگزار شد، در این جلسه کارشناسان ایرانی، مغولستانی و دانشگاه آکسفورد نکات فنی مرتبط با مناطق بحرانی گرد و غبار را تشریح کردند.

*** ملاقات ابتکار با دبیراجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ)
معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در ملاقات با شمشاد اختر، دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ)ضمن تشکراز تصویب قطعنامه گرد و غبار توسط اسکاپ بر ضرورت گسترش همکاری های منطقه ای در موضوع گرد و غبار تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه موضوعاتی همچون فرسایش و مدیریت خاک، اکوسیستم ها، تالاب ها، جنگل زدایی و بیابان زایی، تغییرات آب و هوا در بحث جلوگیری از گسترش گرد و غبار حائز اهمیت است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در ایران کمیته فرابخشی را با حضور نمایندگان بخش های مختلف محیط زیستی، آب، کشاورزی، جنگل و سایر بخش های مرتبط تشکیل داده و اکنون برنامه عملی برای مقابله با گرد وغبار براساس مطالعات علمی تهیه شده و آماده است.
معاون رییس جمهوری افزود: اما درگیری ها در منطقه، همکاری را بسیار کاهش داده و در مواردی غیرممکن ساخته است.
شمشاد اخترنیز در این دیداربا توجه به معضل موجود در زمینه گرد وغبار، پیشنهاد برگزاری کنفرانسی منطقه ای با هدایت ایران و حضور کشورهای آسیا و اقیانوسیه را ارایه کرد که معاون رییس جمهور کشورمان در پاسخ گفت: نظر به آغاز کارمرکز مدیریت بحران و بلایای طبیعی اسکاپ در سپتامبر 2016 در تهران، می تواند همزمان این کنفرانس افتتاح و برگزار شود.
وی تاکید کرد: البته برگزاری کارگاه های آموزشی فنی برای دستیابی به راه حل های مختلف درخصوص گرد و غبار در این کنفرانس بسیار اهمیت دارد و همچنین لازم است سازمان های بین المللی مشارکت جدی در این امر داشته باشند.

** ملاقات با مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد
در جلسه دیدار ابتکار با اریک سولهایم، مدیراجرایی جدید برنامه محیط زیست ملل متحد، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان، ضمن تبریک انتخاب وی به این سمت و ابراز خرسندی از فصل جدید همکاری ها، مروری بر برنامه های مشترک ایران و یونپ داشت.
ابتکار با اشاره به تلاش های ایران به عنوان هماهنگ کننده همکاری های مرتبط با گرد وغبار درمنطقه یادآوری کرد که جمهوری اسلامی ایران هدایت موضوع دو قطعنامه در مورد گرد وغبار را در مجمع عمومی سازمان ملل و کمیسیون اقتصادی – اجتماعی ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه را برعهده داشته است.
وی همچنین به سمینارهای مشترک محیط زیست، دین و فرهنگ با یونپ در گذشته اشاره کرد و با تاکید برامکان تداوم همکاری ها در جنبه های مختلف گفت: مرکز منطقه ای یونپ می تواند در ایران تاسیس شود، چنانچه اکنون سه مرکز منطقه ای بازل، رامسر و اکو در ایران است.
ابتکار همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران که در آن 400 فیلم خارجی از حدود 40 کشور شرکت کردند، حمایت ازاین رویداد هنری را از زمینه های مشترک همکاری دانست.
اریک سولهایم نیز در این جلسه اعلام کرد که با خرسندی آمادگی همکاری با ایران را دارد و موضوع استقرار دفتر منطقه ای یونپ در تهران را پیگیری خواهد کرد.
علمی (1)** 9340 ** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گرد و غبار و طوفان های شن محور اصلی برنامه های ابتکار در نایروبی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات