نحوه‌ساماندهی گروه‌های استهلال رمضانبه گزارش جهان، حجت الاسلام علیرضا موحدنژاد، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری، در گفت‌و‌گو با رسا، در زمینه وضعیت ساماندهی گروه های استهلال بیان داشت:در هر استان با مسوؤلیت امام جمعه مرکز آن استان یک ستاد استهلال تشکیل می شود که وظیفه آن حمایت از گروه های استهلال است.

وی ادامه داد: هسته‌های اصلی گروه‌های استهلال از 4 یا 5 نفر تشکیل می‌شود و این افراد گرچه حرفه ای نباشند؛ اما باید نسبت به مبانی علم نجوم آگاهی داشته باشند؛ تمام اعضای گروه های استهلال داوطلب هستند و تعداد آنها 500 تا 700 نفر است.

حجت اسلام موحدی نژاد با اشاره به شیوه جذب اعضای گروه‌های استهلال بیان داشت: افراد علاقه‌مند به استهلال داوطلبانه به دفاتر ائمه جمعه مراجعه می کنند؛ برخی از امکانات گروه استهلال مانند تلسکوپ وسایل شخصی اعضا هستند و برخی امکانات نیز مانند دوربین های دوچشمی متعلق به سپاه و ارتش و برخی را نیز ستاد استهلال در اختیار گروه قرار می دهد.

وی با بیان این که مکان‌های رصد ثابت نیستند، تشریح کرد: مکان های مشاهده هلال متفاوت است به عنوان مثال هلال ماه رمضان در تابستان در جنوب غربی و در زمستان در شمال غربی دیده می شود بنابراین یک مکان در زمانی مناسب و در زمان دیگر نامناسب است.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام مظم رهبری اضافه کرد: حتی در برخی موارد دیدن هلال ساده است و به مکان و امکانات خاصی نیاز ندارد و در برخی موارد نیز دیدن هلال بسیار مشکل است و نیازمند امکانات و در نظر گرفتن حتی آب و هوای خاص است؛ بنابر این مکان رصد نمی تواند، ثابت باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عملکردهای ستاد استهلال در زمینه اعلام نتیجه مشاهده هلال ماه متفاوت است؛ زیرا برخی ستادها دارای گروه‌های فراوانی هستند که ستاد استهلال نتیجه همه آنها را به ستاد استهلال مرکزی واقع در دفتر رهبری ارسال می‌کند؛ غالبا گروه هایی که هلال ماه را مشاهده کرده اند به صورت مستقیم با ستاد مرکزی ارتباط برقرار می کنند.

گفتنی است، حجت الاسلام موحدنژاد پیشتر در نشست خبری خود گفت: پیشبینی کارشناسان این است که هلال ماه مبارک رمضان در روز یکشنبه 16 خرداد دیده نمی‌شود و برخی از کارشناسان نیز احتمال ضعیفی برای رؤیت هلال در روز یکشنبه قائل هستند.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نحوه‌ساماندهی گروه‌های استهلال رمضان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات