امروز چه رفتاری باید با "شجریان" داشته باشیم؟!/ شجریان پخش "ربنا"یش را ممنوع کرد یا صدا و سیما؟!

گروه فرهنگ جهان نیوز ـ سعید ساداتی: "ربّنای شجریان" این روزها باز هم حاشیه ساز شده است. خبری تایید نشده و تحریف شده به نقل از مدیر شبکه یک سیما خیلی زود در شبکه های اجتماعی دست به دست شد تا اینکه شریعت پناهی مجبور شد در واکنش به خبر "پخش ربنای شجریان در ماه رمضان95" به رسانه ها بگوید:"هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است. هفته گذشته، در جلسه مدیران سیما با ریاست آقای علی اصغر پورمحمدی صحبت‌هایی انجام گرفت مبنی بر اینکه که ماه رمضان امسال ربنای استاد شجریان از تلویزیون پخش شود"

همین خبرسازی کافی بود تا بار دیگر مطالبه ای مجازی از سوی برخی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پخش مجدد ربنای شجریان از رسانه ملی و در زمان افطار به راه بیفتد.

هرچند هنوز تصمیم احتمالی مدیران رسانه ملی رسانه ای نشده است اما ذکر چند نکته قابل تامل است:

آقای شجریان؛ "ربنا" را شما از مردم گرفتید، نه نظام!

محمدرضا شجریان که این روزها رسانه های دولتی را نیز در خدمت خود می بیند، در گفت و گو با روزنامه دولتی ایران با دست پیش گرفتن، مدعی می شود که "ربنا متعلق به من هم نیست. متعلق به مردم است. جزو زندگی و عواطف مردم است و هیچکس حق ندارد آن را از مردم بگیرد."

شجریان در حالی ادعا می کند که نظام "ربنا" را از سفره افطار مردم حذف کرده، که بازخوانی گفتگوی وی با شبکه بی بی سی فارسی به خوبی نشان می دهد شخصِ شجریان خواستار این اتفاق بوده و نه مدیران وقتِ رسانه ملی.

پس از درخواست شجریان مبنی بر عدم رضایتش برای پخش "ربنا" از رسانه ملی، مدیران وقت هم طی بخشنامه ای و بنا بر درخواست نامبرده، پخش آن را از رسانه ممنوع اعلام کردند!

شجریان در گفت و گو با بی بی سی فارسی می گوید: در شرایطی که مردم ما در بهت و حیرت فرو رفته اند و در شرایطی که این خس و خاشاک با طوفانی که آقای احمدی نژاد به پا کرده راه افتاده اند، صدای من جایی در تلویزیون و رادیوی صداوسیمای جمهوری اسلامی ندارد و اینکه موکدا خواستم صدای مرا پخش نکنند و باعث ناراحتی بنده نشوند و تجاوز به حق و حقوق بنده نکنند. این صدا صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود!"

البته شجریان به در گفت و گو با ایران آن نکته را هم گفته که "من ربنا را هرگز از مردم دریغ نکردم. حالا اگر اقتضای سیاست است که صدای من را به هیچ صورتی پخش نکنند، خودشان می‌دانند ولی دروغ نگویند که ربنا را من نگذاشته ام پخش کنند. آن بحث‌های حقوقی بوده و نظر من بود که حق استفاده از آثار بدون اجازه من را ندارید. ولی ربنا متعلق به مردم و مخصوص افطار است." اما وی طی اعتراضی که به مدیران صداوسیما داشت و در کلیپی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، هیچ گاه برای "ربنا" استثنائی قائل نشده و مطلقا خواسته که صدایش از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش نشود.

فیلم

تناقضات رفتاری و اخلاقی شجریان طی سال های اخیر

اسلام با موسیقی مخالف نیست/ اینها 1400 سال است با هنر مشکل دارند!

شجریان بازهم در گفت و گو با روزنامه ایران در حالی دم از موافقت اسلام با موسیقی می زند که پیش از این و بازهم در گفت و گو با بی بی سی گفته بود: این ها هرگز با هنر کنار نمی آیند، هرگز و هرگز!!! همچنان که در طول 1400 سال با هنر کنار نیامدند. باز هم نخواهند آمد. موسیقی هم مانند خیلی از هنرها نمی تواند در خدمت این ها باشد."

دانلود

و اکنون شجریان با تغییر موضعی 180 درجه ای می گوید که اسلام مخالفتی با موسیقی ندارد:"به این مسأله باید توجه کنند که موسیقی در ذات که نمی‌تواند حرام باشد. کجای اسلام گفته موسیقی حرام است؟ پس ما کاری برخلاف دین و قرآن انجام نمی‌دهیم. کار ما یک کار معنوی است و حالتی روحانی در جامعه دارد که ما آن را دنبال می‌کنیم. شما از هر چیزی می‌توانید در راه بد هم استفاده کنید. مثلاً از پول می‌شود در راه خیر استفاده شود و در راه شر هم می‌شود آن را به کار برد. یا مثلاً از چرم هم می‌شود پوتین یک رزمنده جانباز را ساخت و هم می‌شود شلاق از آن درست کرد. بستگی دارد انسان چگونه از وسیله‌ای استفاده کند."

موضعگیری های سیاسی آشکار شجریان به رغم ادعای عدم دخالت در سیاست/ "دخالت مذهب در سیاست نتیجه خیلی بدی داشته!"

شجریان بارها و بارها مدعی این بوده که یک هنرمند است و قصد ورود و اظهار نظر درباره عرصه هایی غیر از هنر نظیر سیاست را ندارد. اما حضور رسانه ای او بر خلاف این ادعاست.

شجريان در تلويزيون استراليا می گوید: "30 سالي است كه مذهب در سياست وارد شده و حكومت را به دست گرفته و نتيجه بسيار بدي داشته است! و همه! به اين باور رسيده‌اند كه بايد دين و مذهب از سياست جدا شود..."

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبكه تلويزيوني اس.‌بي.‌اس استراليا درباره اين كه با خواندن آواز دخترش در برابر مردان و ترانه‌هاي سياسي خود آيا قصد دارد با اين كارها با جمهوري اسلامي دهن‌كجي كند، مي‌گويد: "آن‌ها راه خودشان را مي‌روند و مي‌گويند قوانين الهي است و قابل تعويض نيست ... آنها كار خودشان را مي‌كنند و ما هم كار خودمان را مي‌كنيم."

مشکل شجریان چه بود؟! احمدی نژاد یا نظام جمهوری اسلامی؟!

این خوانننده و هنرمند در گفت و گو با روزنامه ایران ضمن تاکید بر اینکه "مشکل بنده با نظام جمهوری اسلامی نیست و با احمدی نژاد  مخالفم" می گوید: "مثلاً در نظام جمهوری اسلامی که همه آن را پذیرفتند، یک آدمی می‌آید یک کار اشتباهی می‌کند. ما به او تذکر می‌دهیم. این تذکر دلیل آن نیست که با نظام جمهوریت مخالفیم. این آدم اشتباهی کرده و دروغی گفته است به او تذکری می‌دهیم. یا وقتی به یک نفر می‌گوییم تو حق توهین کردن به مردم را نداری این در افتادن با کل نظام نیست. عده‌ای می‌خواهند سوء‌استفاده کنند که چون این شخص به وزیر یا رئیس جمهور گفته این کار را اشتباه انجام دادی، پس این آدم با اصل جمهوری مخالف است که این ستم است."

ادعای عدم مخالفت با نظام جمهوری اسلامی از سوی شجریان در حالی مطرح می شود که وی در روزهای غرب نشینی صراحتا به پخش آهنگ هایش بر تصویر امام خمینی معترض می شد و می گفت حق مرا پایمال می کنند!

شجريان در اعتراض به پخش تصوير مبارك امام خميني(ره) بر روي تصنيف «ايران اي سراي اميد» در روز يكشنبه بيست‌وششم ارديبهشت ماه سال 1389 به بي‌بي‌سي فارسی مي‌گويد: "آن آهنگ يك حالت رستاخيزي را در جامعه نشان مي‌دهد اما ديدم كه اينها روي اين آهنگ تصوير آقاي خميني را نشان مي‌دهند كه دارد از پله‌هاي هواپيما پايين مي‌آيد، خب من اين آهنگ را براي ايشان نخواندم كه! و ديدم كه صدا و سيماي جمهوري اسلامي دارد از آهنگ‌هاي من سوءاستفاده اينجوري مي‌كنند."

وی در بخش دیگری از همان مصاحبه می گوید: "حقيقتش من از اولش هم انقلابي نبودم ولي دور و بر من همه‌اش افرادي بودند كه گرايش سياسي و چپي داشتند و مجبور بودم توي آن بچه‌ها باشم، چون اطراف من همه سياسي حرف مي‌زدند."

شجریان هنرمند سیاسی یا سیامتدار هنرمند؟!

با اين حال اگر محمدرضا شجريان و مواضع سياسي او تا قبل از اين مصاحبه، انتقاد به دولت دهم محسوب مي‌شد، اما اظهارات صريح و بي‌پرده او در مستند پژواك روزگار در بي‌بي‌سي فارسي به خوبي نشان داد كه مشكل ايشان فقط روي كار آمدن دولت دكتر محمود احمدي‌نژاد نيست بلكه او از ابتدا نيز با اصل جمهوري اسلامي و نظام ولايت فقيه مخالف بوده و در اين مدت شايد فرصت اعلام مواضع صريح خود را نيافته است.

از سوی دیگر شجریان در حالی در گفت‌وگو با بي‌بي‌سي توضيح مي‌دهد كه در زندگي‌اش هيچ‌گاه گرايش سياسي خاصي نداشته و نمی خواهد و دوست ندارد مورد سوء استفاده سیاسیون واقع شود که در جایی دیگر مدعی شده "من نمی‌خواستم کار سیاسی بکنم. ما از سیاست به دور هستیم اما عده‌ای کار سیاسی می‌کنند و برنامه ما را به هم می‌زنند" ولي مي‌گويد كه هميشه با خواسته‌هاي مردم براي آزادي و دموكراسي هم‌سو بوده است، يعني از يك طرف خود را خارج از چارچوب‌هاي تعريف شده سياسي به حساب مي‌آورد و از طرف ديگر تندترين انتقادات خود را به نظام جمهوري اسلامي بيان مي‌كند.

چه کسانی امروز از پخش ربنای شجریان در رسانه ملی حمایت می کنند و ذوق زده می شوند؟!

فارغ از علاقه بخشی از مردم به شجریان که بدون نگاه سیاسی از حامیان صدا و هنر او به حساب می آیند، اندکی گشت و گذار در شبکه های اجتماعی به خوبی نشان می دهد که طیف حامیان بازگشت صدای شجریان به رسانه ملی چه کسانی هستند.

همان طیفی که امروز از روزه خواری، بدحجابی و بی حجابی، ضدیت و مقابله با نظام جمهوری اسلامی، هتاکی به مقدسات دین اسلام و... حمایت می کنند و افتخارشان تماشا نکردن سیمای جمهوری اسلامی است در مقام حامیان پخش مجدد "ربنای شجریان" از رسانه ملی برآمده اند!

این همان خط فکری است که حامیان غیرسیاسی شجریان باید مد نظر قرار دهند و حداقل با خود این سوال را مطرح کنند که چرا افرادی که هیچ قرابتی با اسلام و امامان معصوم ندارند و به نوعی

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امروز چه رفتاری باید با "شجریان" داشته باشیم؟!/ شجریان پخش "ربنا"یش را ممنوع کرد یا صدا و سیما؟!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات