گزارش آماری شناسه یکپارچه مدو لباس اسلامی ایرانی/توجه به حوزه جوانان

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، در 6 ماهه دوم سال 94، در مجموع دو هزار و 788 اثر برای دریافت نشان شیما به این دبیرخانه ارسال شد که از میان آثار داوری شده، 2 هزار و 665 اثر مربوط به آثار لباس بانوان و تنها 5 درصد لباس آقایان را دربر گرفته که حاکی از ضعف جدی در طراحی لباس مردان است.
اما از این میان، اگر بر اساس داده های سنی بررسی شود، بیشترین حجم یعنی هزار و 668 اثر معادل 60 درصد، طبقه سنی جوان و 34 درصد طبقه بندی سنی بزرگسال را در بر می گیرد؛ 4 درصد برابر با 104 اثر نیز مربوط به طبقه سنی کودک می شود.
این گزارش نشان می دهد که 60 درصد آثار ارائه شده به منظور دریافت نشان شیما و 40 درصد نیز حاکی از درخواست طراح برای مالکیت معنوی بوده است.
از نکات جالب این است که از میان آثار درخواستی 80 درصد موفق به دریافت نشان شیما و 20 درصد نیز در بررسی های انجام شده مردود شده اند.
از بررسی های فنی نیز مشخص شد که بیشترین حجم آثار ارائه شده برای دریافت نشان شیما برای طرح های مانتو بوده که 55 درصد آثار را شامل می شود؛ این نشان می دهد توجه به لباس اجتماع در سال گذشته بر اساس سیاست های فراگیری کارگروه ساماندهی مد و لباس نتیجه بخش بوده و تأثیر مستقیم خود را بر این روند گذاشته است.
مانتو شلوار، پارچه، مانتوی مجلسی، روسری و پالتو در رده های بعدی هستند؛ همچنین رشد آثار ارائه شده غیر از لباس، مانند کیف، کفش و کلاه نیز در این گزارش مشهود است.
در گزارش منتشر شده، بیشترین فراوانی در بهره گیری از جنس لباس طراحی شده متعلق به پارچه تافته است که 21 درصد کل آثا را در برمی گیرد. همچنین استفاده از کرپ با 9 درصد، کتان با 8 درصد، پارچه ابریشم با 7.1 درصد، شانتون و ساتن 5 درصد، پنبه وحریر با 3 درصد، تترون با 2.1 درصد ابریشم خام، پشم و فاستونی با 2 درصد در رتبه های بعدی هستند.
در بخش فراوانی رنگ ها در آثار ارسالی به دبیرخانه شیما نیز رنگ مشکی با 28 درصد، رنگ سبز با 7 درصد، آبی با 6 درصد، سرمه ای و سفید با 5 درصد، کرم با 4.3 درصد در صدر قرار دارند.
از بخش های دیگر این گزارش می توان به حجم بالای آثار بهره مند از طرح های ساده طراحی شده اشاره کرد که 62 درصد طراحان ترجیح داده اند از طرح های ساده استفاده کنند و 38 درصد دیگر نیز پارچه های طرح دار را انتخاب کرده اند.
به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، آمار امیدوار کننده نشان می دهد که در میان طرح های ارسالی 49 درصد آثار را یعنی هزار و 365 اثر لباس های اجتماع، 41 درصد یعنی هزار و 136 اثر را لباس های مجلسی، 4 درصد را لباس های مشاغل، و 6 درصد را نیز لباس های خانگی و مناسبتی تشکیل داده اند که نشان از انطباق نتیجه آثار طراحی شده با مأموریت های تعریف شده کارگروه برای ترویج لباس های اجتماع ایرانی و اسلامی دارد.
فراهنگ**9362**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش آماری شناسه یکپارچه مدو لباس اسلامی ایرانی/توجه به حوزه جوانان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات