علت محبوبیت شهید مطهری بین دانشگاهیان

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی غلامعلی حداد عادل در مراسم رونمایی از کتاب شور اشراق تالیف آیت الله اکبر رشاد گفت: یکی از دلایل محبوبیت شهید مطهری نزد دانشگاهیان همین سخن گفتن و نوشتن به زبان دانشگاهی بود که در روحانیون، فاصله داشتن از تحول مثبتی که در نثر فارسی و شعر فارسی پدید آمده بود، یک نقص عمده به شمار می رفت.
وی افزود: در دهه ­های قبل از انقلاب شاهد این بودیم که حوزه‌ های علمیه، از نظر توجه به زبان و ادبیات فارسی، به ویژه ادبیات معاصر عقب بودند. تحولی که در شیوه نگارش در نثر فارسی و در سخن فارسی بعد از مشروطیت ایجاد شده بود، بیشتر در محافل دانشگاهی و رسانه ‌ای مطبوعات جلوه‌گر شده بود.
رئیس بنیاد سعدی اضافه کرد: سبک و سیاق سخن گفتن و نگارش علمای دینی تحول لازم پیدا نکرده بود و در درس های حوزه نیز، ادبیات فارسی جایگاه مناسبی نداشت و هنوز هم ندارد، اما خیلی بهتر از گذشته شده است.
وی درباره کتاب شور اشراق گفت: این کتاب که بعضی مقالات آن در سال 76 به چاپ رسیده و اکنون با حذف و اضافاتی مجدداً منتشر می شود، حاوی دو دسته مقالات است. یک دسته مقالاتی که به اشعار حکما و علمای قدیم و علمای معاصر می ­پردازد و یک دسته مقالاتی که به نقد شاعران معاصر اختصاص دارد که حوزوی نیستند.
حداد عادل افزود: مقاله ای که به نقد شعر شادروان مهرداد اوستا اختصاص دارد و مقاله علیرضا قزوه شاعر معاصر از دسته دوم است و اگر از آن چند مقاله ای که اختصاص به شاعران غیرحوزوی و غیرسنتی دارد بگذریم، جان مایه اصلی این مجموعه و درون مایه اصلی این مجموعه اختصاص دارد به شعر بزرگانی که بیش از آنچه شاعر بوده باشند، حکیم بودند.
وی همچنین گفت: مقاله ای که موضوع کثرت گرایی دینی را در اشعار مولانا بررسی می­کند، از این قبیل است. بعد از آن مقاله مربوط به حکیم فیاض لاهیجی است و بعد مقاله مربوط به حاج ملاهادی سبزواری و نیز مقالات متعددی در این مجموعه به شعر امام راحل اختصاص دارد.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی وجه اشتراک این چند مقاله را در این دانست که شاعران مورد نظر همه حکیم بوده اند و افزود: از زمان ملاصدرا جنبه شعر و شاعری در میان حکما، در 400 سال اخیر قوت گرفت. چون فلسفه ملاصدرا چهار جریان فکری فلسفه، کلام، عرفان و اشراق را ممزوح کرد و حکمت متعالیه بوجود آمد.
کتاب شور اشراق نوشته هایی درباره شعر و شخصیت شماری از اصحاب حکمت و ادب، در 12 فصل به قلم آیت الله اکبر رشاد رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سامان یافته است.

** آیت الله رشاد جامع الاطراف است
محمدرضا سنگری مدیر گروه ادبیات و اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه ویژگی های منحصر به فردی در آیت الله رشاد وجود دارد که می توان آن را در کتاب «شور اشراق» نیز مشاهده کرد، گفت: آیت الله رشاد جامع الاطراف هستند و این ویژگی زمینه ای را فراهم می کند که وقتی به موضوعی می پردازند، آن را از جنبه های مختلفی بررسی کند.
این پژوهشگر حوزه ادبیات با اشاره به ویژگی های ممتاز و شاخص آیت الله رشاد از جمله واژه یابی مناسب و زیبا افزود: وی همیشه حرکت در مسیرهایی داشته که دیگران کمتر در آن پای نهاده اند و بارزترین این امتیازات ویژگی شاعر بودن آقای رشاد است.
سنگری افزود: رهبر معظم انقلاب دو سال پیش به وجوه حکمت و تعلیمی بودن شعر در بین شاعران اشاره کردند و باید اشاره کرد که آن رشته ای که اجزای این کتاب را به هم متصل کرده و پیوند می دهد، حکمت است.
این پژوهشگر عاشورایی با اشاره به شعر نماز که در پایان کتاب آمده است و همچنین به جمع بودن تمام حکمت ها در نماز اظهار داشت: آیت الله رشاد در کتاب «شور اشراق» به اشعار شاعران پیرامون نماز می پردازد.
وی تصریح کرد: امروزه با فقر شدید شعر تعلیمی و فکری و حکمی رو به رو هستیم و حضور اندک ادبیات شیعی در دانشگاه‌ها مشکلی است که با مطرح شدن شاعران و نویسندگان شیعی برطرف می شود.

** راه علاج جامعه در فکر حکمی است
محمدرضا ترکی محقق ادبی، شاعر، نویسنده و دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران گفت: جوامع نیز مانند مردم بیمار می شوند و در طب سنتی قدیم انسان‌ ها طبع مختلفی داشتند و اگر هر یک از این طبع ‌ها به هم می ‌خورد، انسان دچار بیماری می شد. جامعه نیز طبع گوناگونی دارد که اگر به هم بخورد دچار بیماری خواهد شد. راه علاج آن نیز فکر حکمی است.
وی ادامه داد: اگر برنامه ریزان فکری جامعه اهل حکمت باشند این حکمت ممکن است به معنای طبیب باشد و جامعه ای که دچار فساد شده را تنها می توان به وسیله فکری حکمی درمان کرد.
این شاعر حوزه ادبیات با اشاره به اینکه مدیران فرهنگی جامعه ما یا مدیر نیستند و یا مدیر فرهنگی نیستند تصریح کرد: مولف کتاب شور اشراق یک فرد حکیم و فرهنگی است و این کتاب با وجود اینکه حجم زیادی ندارد حکمت شعر را نشان می دهد.
آیین رونمایی از کتاب شور اشراق توسط موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور اندیشمندان و علاقه مندان به علوم اسلامی
شب گذشته در سالن همایش های موسسه فرهنگی شهرستان ادب برگزار شد.
فراهنگ**1003**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «علت محبوبیت شهید مطهری بین دانشگاهیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات