ایران آماده برگزاری اجلاس کتابخانه‌های کشورهای مسیر جاده ابریشم است

«سیدرضا صالحی امیری» که در راس هیاتی در پکن بسر می برد، این سخنان را روز دوشنبه در دیدار با «هان یونگ جین» رئیس کتابخانه ملی چین عنوان کرد.
وی یادآور شد: ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم جاده ابریشم بخش های مهمی از اسناد این مسیر را در اختیار دارد، و مایل است به منظور آشنایی بیشتر ملت ها، اجلاس روسای کتابخانه های ملی جاده ابریشم را برگزار کند.
وی همچنین از کتابخانه ها به عنوان مرکز تجارب فرهنگی و تمدنی ملت‌ها نام برد و گفت که حفظ و حراست از چنین مراکزی در زمره وظایف مهم همه کشورها و دولت ها است.
رئیس کتابخانه ملی ایران تصریح کرد که منابع و اسناد از اهمیت بسزایی برخوردارند و علاوه بر آنکه آنها نشان دهنده سیر تحول تاریخی کشورها هستند، بیانگر تداوم حیات ملت‌ها نیز محسوب می شوند.
وی با تشکر از طرف چینی به منظور برگزاری نمایشگاه «ایران زیبا» در محل کتابخانه ملی شهر پکن، از علاقمندی خود برای گسترش همکاریها میان کتابخانه های ملی دو کشور خبر داد.
صالحی امیری با بیان اینکه سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط راهبردی با چین است، یادآور شد: کتابخانه ملی ایران نیز آمادگی دارد در حوزه فعالیت خود وارد فضای عملیاتی برای همکاریهای بیشتر و مشترک شود.
وی در این خصوص افزود: کتابخانه ملی ایران آماده است در بخش های مختلف از جمله دیجیتال سازی منابع و تبادل اسناد و منابع با طرف چینی همکاری کند و البته مایل است در بخش فناوری دیجیتال سازی، از تجارب کارشناسان فرهنگی این کشور نیز بهره مند شود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشورمان همچنین پیشنهاد کرد که با برگزاری نمایشگاههای مشترک و هفته های فرهنگی، ظرفیت های فرهنگی دو کشور هر چه بیشتر به مردم ایران و چین معرفی شود.
«هان یونگ جین» رئیس کتابخانه ملی چین نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از حضور هیات عالی کتابخانه ملی ایران در شهر پکن و برگزاری مراسم گشایش نمایشگاه «ایران زیبا»، خواستار گسترش همکاریها میان کتابخانه های ملی دو کشور شد.
وی گفت که مایل است از این پس این همکاریها در سطح گسترده تری انجام شود و برگزاری نمایشگاه «چین زیبا» در تهران و متعاقب آن نمایشگاه «ایران زیبا» در پکن را سرفصل خوب همکاریهای کتابخانه های ملی ایران و چین دانست.
رئیس کتابخانه ملی چین همچنین ابراز امیدواری کرد که برگزاری نمایشگاه «ایران زیبا» در محل این کتابخانه، پنجره هایی جدید به روی مردم کشورش در معرفی ایران، تاریخ کهن و زیبایی های آن بگشاید.
«هان» ایران و چین را دو کشور با تمدن کهن و قدمت تاریخی نام برد که سابقه همکاری های آنان به جاده ابریشم باز می گردد و خوشبختانه تا به امروز نیز تداوم داشته است.
او ابراز امیدواری کرد که همکاریهای کتابخانه های ملی چین و ایران نیز همانند روابط خوب دو کشور در حوزه های اقتصادی و سیاسی گسترش یابد و برگزاری نمایشگاههای مشترک در تهران و پکن گام نخست این حرکت مهم باشد.
گفتنی است، سید رضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشورمان امروز دوشنبه در راس هیاتی عالیرتبه وارد شهر پکن پایتخت چین شد تا ضمن حضور در آیین گشایش نمایشگاه «ایران زیبا» که معرف میراث فرهنگی مکتوب و مستند ایران است، با مقامات فرهنگی چین نیز دیدار داشته باشد.
براساس برنامه اعلام شده، قرار است فردا سه شنبه تفاهم نامه همکاری مشترک کتابخانه ملی ایران و آرشیو ملی چین نیز به امضای صالحی امیری و طرف چینی برسد.
آساق**1587

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران آماده برگزاری اجلاس کتابخانه‌های کشورهای مسیر جاده ابریشم است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات