انتقال سواد رسانه ای به جامعه نیازمند دید انتقادی همراه با دانش است

به گزارش ایرنا از اداره کل ارشاد اسلامی گلستان، سید مرتضی موسویان روز دوشنبه در نخستین جلسه کارگروه استانی شبکه ملی فرهنگ در گرگان، اضافه کرد: این اقدام سبب افزایش سطح سواد مجازی جامعه و سواد رسانه ای می شود که پیامد آن یافتن مهارت نیز است.
وی با تاکید بر این نکته که از ظرفیت مجتمع های دیجیتال برای توانمندسازی افراد با سرمایه کم باید استفاده کرد، افزود: ایجاد شغل با سرمایه اندک از طریق آموزش و استفاده از فضای مجازی به راحتی میسر می شود.
موسویان همچنین اضافه کرد که انتظار می رود مجتمع های دیجیتال به اهرم های شتاب دهنده، برای ایجاد فضای کسب کار جوانان تبدیل شوند.
وی با یادآوری این که با حداقل امکانات می توان درآمد کافی کسب کرد، گفت: این اقدام به شرط شناسایی پتانسیل منطقه و برگزاری دوره های آموزشی برای استعدادها و افراد توانمند عملیاتی می شود.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از مجتمع دیجیتال قائم (عج) گرگان نیز گفت: بالا بردن تقوا در سنین نوجوانی سبب محافظت این قشردر مقابل آسیب های فضای مجازی می شود.
موسویان افزود که باید اعتقادات فرزندانمان به دین افزایش یابد و در این صورت می توان در مقابل هجمه شبکه های اجتماعی ایستادگی کرد.
وی با تاکید بر این که آنچه در فضای مجازی اتفاق می افتد نیاز به ادبیات دینی دارد، افزود: در صورت بی توجهی به این موضوع باید شاهد بی تفاوتی جوانان در این حوزه باشیم.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش در حوزه باور، دین و عقیده برای جوانان را از وظایف مجتمع های دیجیتال دانست و تصریح کرد: ما با یک هجمه بسیار نادری مواجه هستیم که اگر امروز برای آن چاره ای اندیشیده نشود در سال های آینده قادر به انجام کاری در این حوزه نخواهیم بود.
وی خواستار توجه و آموزش مقابله با هجمه فرهنگی دشمن به نسل آینده شد و افزود: تمام دستگاه های فرهنگی برای این امر باید پای کار بیایند.
به گفته وی، این هجمه ، اتفاق بزرگی است که ذره ذره پیش می رود ،اما همه چیز را در بر می گیرد.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین خواستار ورود مجتمع های دیجیتال به حوزه فضای مجازی شد و یادآور شد: مجتمع های دیجیتال این قابلیت را دارند تا فضای مجازی خودساخته و مدیریت شده ایجاد کنند، از این رو فعالیت آنها در حوزه فضای مجازی یک ضرورت به شمار می رود.
مشاور وزیر و رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از خانه دیجیتال سعدآباد در شرق استان گلستان نیز گفت: از ظرفیت مجتمع های دیجیتال برای توانمندسازی افراد با سرمایه کم باید استفاده کرد.
موسویان، ایجاد شغل با سرمایه اندک از طریق آموزش و استفاده از فضای مجازی را امکان پذیر بیان کرد و افزود: انتظار می رود مجتمع های دیجیتال به اهرم های شتاب دهنده، برای ایجاد فضای کسب کار جوانان تبدیل شوند.
وی ضمن اعلام این مطلب که مجتمع های دیجیتال باید به گونه ای آماده شوند که بتوان از ایده های اعضای مجتمع بهره جست، افزود: در شبکه باید بتوان با ایجاد ارتباط برای افراد از ایده و خلاقیت آنان استفاده کرد و در این صورت است که شبکه معنی می یابد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز با بیان این که می توان از ظرفیت خانه های دیجیتال برای هم افزایی جشنواره پویانمایی رضوی بهره جست، افزود: با این اقدام گلستان پایلوت انیمیشن در کشور می شود.
حجت الاسلام علی اصغر فضیلت افزود: قریب به هشت سال است که گلستان میزبان جشنواره پویانمایی رضوی است و این نشان دهنده وجود قابلیت و ظرفیت بالای استان در این حوزه می باشد.
وی کار در حوزه انیمیشن را متفاوت با سایر بخش های جشنواره بین المللی رضوی دانست و تصریح کرد: تولید اثر و جذب مخاطب در جشنواره پویانمایی به مراتب دشوارتر از دیگر قسمت های جشنواره بین المللی رضوی است.
حجت الاسلام فضیلت فعالیت در حوزه دیجیتال را پدیده ای نوظهور خواند و افزود: شاید آنچنان که باید در آن بخش هایی که دارای اهمیت و حساسیت فرهنگی به لحاظ محتوا است، پرداخته نشده و بر همین اساس راه درازی در این بخش پیش رو داریم.
وی با بیان این نکته که در استان ١٣خانه دیجیتال فعالیت دارند، افزود: تنها مجتمع دیجیتال قائم (عج) با کارکرد استانی و بقیه در قالب ٣مجتمع شهری و ٩ خانه فرهنگ فعالیت دارند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان یادآور شد: به دلیل نوظهور بودن مجتمع های دیجیتال می طلبد که وزارت فرهنگ وارشاداسلامی با رویکرد حمایتی به این مراکز بنگرند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان همچنین خواستار برپایی جشنواره سراسری در حوزه دیجیتال در استان شد.
حجت الاسلام فضیلت افزود: استان آمادگی میزبانی جشنواره رسانه های دیجیتال، جشنواره فضای مجازی و جشنواره رسانه های دیجیتال کودکان را دارد.
وی ادامه داد: انتظار داریم بنا بر سیاست های وزارتخانه مبنی بر تمرکز زدایی و تفویض اختیار بخشی از فعالیت ها به استان ها، این مهم انجام گیرد.
حجت الاسلام فضیلت، جشنواره پویانمایی رضوی را نیز فرصتی برای استان دانست و تصریح کرد: نیاز است زیرساخت های این حوزه در گلستان برای برگزاری جشنواره پویانمایی سرآمد فراهم شود تا جشنواره پویانمایی رضوی و جشنواره پویانمایی سرآمد یکدیگر را کامل کنند.
1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقال سواد رسانه ای به جامعه نیازمند دید انتقادی همراه با دانش است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات