غزه سخت ترین ماه رمضان را پس از 10 سال محاصره تجربه می کند

خبرگزاری فلسطین معا روز دوشنبه در همین رابطه گزارش داد، بیشتر ساکنان غزه در ماه مبارک رمضان به کمک های بین المللی و نهادهای خیریه چشم دوخته اند.
برپایه این گزارش، با وجود تنگی معیشت و اوضاع بسیار سخت اقتصادی بازارهای غزه در آستانه ماه مبارک رمضان با آویزان کردن فانوس و وسایل زینتی تزیین شده و به استقبال این ماه مبارک رفته است.
این در حالی است که کسبه و مراکز عمده تجاری تلاش می کنند، با ایجاد فضای معنوی بر در و دیوار محل های کسب خود فضای معنوی ماه مبارک رمضان را همراه با شادی به دل و جان مومنان وارد کنند.

** قیمت ها ارزان؛ مشتریان بی پول
بیشتر بازاریان در بازار الزاویه غزه معتقدند که تقاضا برای خرید لوازم ماه مبارک رمضان بسیار کم است.
ابو هانی تاجر فلسطینی در این باره می گوید، با وجود آن که صحبت از پرداخت حقوق کارمندان در میان است با این حال خرید لوازم ضروری بسیار کاهش یافته است.
به گفته ابوهانی، قدرت خرید شهروندان فلسطینی امسال نسبت به سال های قبل بسیار کاهش یافته است.
وی می گوید: ماه مبارک رمضان امسال در حالی شروع می شود که با وجود قیمت های ارزان، شهروندان فلسطینی در سایه وضعیت نامناسب معیشتی و اوضاع اقتصادی وخیم، قدرت خرید ندارند.
ابو محمد یکی از مغازه داران بازار غزه نیز می گوید، با وجود این که بازارها مملو از جمعیت است، ولی آنها فقط تماشاگر هستند و تنها به قیمت ها نگاه می کنند.
وی می گوید، با آن که قیمت های کالاها امسال پایین آمده اما وضعیت اقتصادی به گونه ای است که اجازه نمی دهد مردم به جز لوازم ضروری کالای دیگری خریداری کنند.

** فعالیت بازار برای توانمندان است نه فقرا
معین رجب تحلیلگر اقتصادی در این باره به خبرگزاری فلسطین معا می گوید، ماه رمضان امسال بدترین ماه رمضان برای مردم غزه است، چرا که وضعیت محاصره هر سال بدتر می شود و هیچ راه نجاتی و هیچ طرحی و یا اقدامات راهبردی و یا سیاست هایی که بتواند غزه را از انزوا خارج کند، وجود ندارد و امسال بدترین سال نسبت به سال های محاصره می باشد.
به گفته رجب، رمضان امسال در شرایط بسیار بد و سخت اقتصادی فرا می رسد و این در حالی است که بیشتر فلسطینیان به کمک های غذایی و برآوردن نیازهای ضروری از سوی خیرین چشم دوخته اند، چرا که بخش بزرگی از ساکنان غزه هیچ فرصت کاری ندارند و در زمره افراد بسیار فقیر به شمار می روند.
تحلیلگر اقتصادی به نقدینگی اندک شهروندان فلسطینی اشاره کرده و می گوید، قدرت خرید آنان بسیار اندک است و فعالیت بازارها نیز به گروه هایی خلاصه می شود که قادر به خرید هستند، اما افرادی هم که قادر به خرید نیستند تنها امکان خرید کالاهای بدون کیفیت را دارند و امیدشان به کمک های خیرین در این ماه مبارک است.
رجب دلیل اوضاع وخیم اقتصادی را ناشی از عدم تعادل در طرح های تجدید نظر در بازسازی که مانعی در بازسازی و وضعیت محاصره اقتصادی و مالی فلسطینیان است، بیان کرد.

** طرح نظارت بر قیمت ها در ماه مبارک رمضان
عبدالفتاح ابو موسی مدیر کل بخش خصوصی وزارت اقتصاد ملی فلسطین در این باره گفت: طرح هایی برای ماه مبارک رمضان از طریق کنترل مواد غذایی و تناسب و انطباق آنها با مشخصات درج شده و کنترل قیمت های مواد غذایی تدارک دیده شده و با متخلقان برخورد می شود.
وی تاکید کرد که هیات نظارت در وزارت اقتصاد ملی فلسطین در نوبت های صبح و عصر به نظارت بر کالاها و اعتبار مواد غذایی در تمامی مکان های تجاری و تولید مواد غذایی نظارت خواهد کرد.
ابوموسی گفت که غزه به انبار کالا تبدیل شده چرا که در طول سال مواد غذایی وارد این منطقه گردیده ولی مردم به دلیل اوضاع سخت اقتصادی قدرت خرید ندارند.
مدیر کل بخش خصوصی وزارت اقتصاد ملی فلسطین از شهروندان غزه خواست تا با ماموران نظارت وابسته به این وزارت خانه همکاری کنند.

** همکاری پلیس در ماه مبارک رمضان
پلیس غزه نیز کمپین 'سرعتت را کم کن و افطاری بگیر' آغاز کرده و قصد دارد در ماه مبارک رمضان قبل از اذان مغرب به رانندگان افطاری دهد.
این اقدام به منظور کاهش حوادث رانندگی و ایجاد ارتباط و دوستی مردم با پلیس انجام می شود.
خاورم**1408**1275

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «غزه سخت ترین ماه رمضان را پس از 10 سال محاصره تجربه می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات