اختصاص 28هزار میلیارد ریال به توسعه آبیاری نوین در کشور

علی مراد اکبری روز دوشنبه در حاشیه جلسه طرح توسعه باغ ها و شیوه های آبیاری نوین کردستان در سنندج در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تجهیز زمین های کشاورزی در کشور به شیوه های نوین آبیاری را از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و افزود: از 28 هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته در سال جاری برای این حوزه 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی تامین شده که 100 درصد تخصیص داده خواهد.
وی اظهار کرد: برای توسعه روش های نوین آبیاری در طول برنامه ششم توسعه سالانه 400هزار هکتار در نظر گرفته شده است که امیدواریم در قالب 2 برنامه پنج ساله بتوانیم چهار میلیون هکتار از اراضی کشور را زیرکشت روش های نوین آبیاری ببریم.
به گفته وی رویکرد وزارت جهاد کشاورزی به سمت استفاده از روش های میکرو (جدید ترین مقوله در حوزه آبیاری است که بالاترین بازده را دارد) در حوزه آبیاری تحت فشار است که با این روش می توانیم تا 95درصد راندمان داشته باشیم.
او گفت: در سال گذشته در استان کردستان هزار و 335 هکتار از زمین های کشاورزی مجهز به سیستم های نوین آبیاری شد و امسال نیز این طرح در سطح 700هکتار در دست اجرا است.
به گفته وی سالانه بیش از چهار هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان کردستان زیر روش های نوین آبیاری می رود و کردستان با زیر پوشش بردن 46 هزار هکتار از زمین های آبی زراعی خود یکی از استان های برتر در این زمینه است.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در ادامه در مورد طرح توسعه باغات در کشور نیز با اشاره به محدودیت منابع آبی و کمبود آب در سطح کشور، سیاست وزارت جهاد کشاورزی را توسعه باغات دیم دانست و گفت: در پهنه هایی که استعداد توسعه باغات دیم وجود دارد طرح توسعه ای باغات را اجرا می کنیم.
اکبری با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه افقی در کشور برنامه خاصی در حوزه توسعه آبی ندارد افزود: نگاه وزارت جهاد کشاورزی افزایش بهره وری به ازای مصرف هر متر مکعب آب در کشور است و این سیاست به معنای تحقق برنامه های توسعه عمودی و افزایش بهره وری در کشور است.
او به تصویب ایجاد پنج هزار هکتار باغ دیم و هزار هکتار باغ آبی در سفر دولت یازدهم به کردستان اشاره کرد و گفت: برای ایجاد این میزان باغ به حدود 170میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
اکبری افزود: توسعه باغات در اراضی شیب دار از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است و تمام تلاش خود را برای اجرایی کردن تعهدات دولت در کل کشور به خصوص استان کردستان خواهیم کرد.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در سفری یک روزه به استان کردستان امروز دوشنبه در دو جلسه مربوط به توسعه باغات و پایاب آب سدهای استان در محل سازمان جهاد کشاورزی استان در سنندج شرکت کرد و قرار است امروز عصر نیز از پایاب چند سد استان نیز بازدید کند.
استان کردستان اکنون 38 هزار هکتار باغ دارد که سالانه 320 هزار تن انواع محصولات از این میزان سطح باغی تولید می شود.
جمعیت استان کردستان یک میلیون و 480 هزار نفر است که حدود 580 هزار نفر آن در هزار و 703 روستا ساکن هستند.
3033/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اختصاص 28هزار میلیارد ریال به توسعه آبیاری نوین در کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات