توفیق حضور و ترنم نغمه های عارفانه در رمضانی دیگر

رمضان از ماه های قمری به شمار می رود که در آن کتاب های آسمانی قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده اند. «رمضان» در لغت از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنی سوزانیدن است و به این دلیل که در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به آن رمضان گفته اند. در روایت های اسلامی رمضان به عنوان ماه خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم(ص) معرفی شده است که خداوند بزرگ از بندگان خود در آن در نهایت کرامت و مهربانی پذیرایی می کند.
مسلمانان به دلیل احترام بسیاری که برای این ماه قائل هستند، هر سال در آستانه ورود به این هنگامه پربرکت خود را آماده می سازند و پس از حلول آن، با شب زنده داری، افطاری دادن به نیازمندان، عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، صدقه دادن و روزه داری از سرچشمه فیض و نعمت های الهی سیراب می شوند.
نزول قرآن کریم در ماه رمضان از دیگر ویژگی های آن به محسوب می شود که در این باره قرآن کریم می فرماید: «ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان ها در آن نازل شده است.»
علاوه بر آن، روزه داری نیز به مومنان کمک می کند تا با تزکیه و آرامش روح، روان و جسم خویش از سلامت روحی و تندرستی جسم برخوردار شوند، چنانچه حضرت محمد(ص) در این زمینه می فرمایند: «روزه بگیرید تا سالم بمانید.»
تلاوت قرآن، خواندن نمازهای نافله، مراقبت از حواس پنج گانه، استغفار کردن، دعا خواندن، ذکر گفتن، تدبر در آیه های قرآن و شب زنده داری های شب های قدر از آداب و رسوم ماه رمضان است که به طراوت روح و جسم کمک می کند.
رمضان ماه میهمانی خدا محسوب می شود که مومنان با پاک کردن فضای خانه و مسجدها، زدودن گرد و غبار، پیشواز رفتن (روزه گرفتن یک روز پیش از آغاز این ماه) خود را برای این میهمانی آماده می سازند.
اوج این ضیافت ملکوتی را می توان در شب های قدر جست و جو کرد. هنگامه ای که فرشتگان به فرمان پروردگار به زمین می آیند و تمامی مقدرات انسان ها را تعیین می کنند و بدین ترتیب سرنوشت یک سال مردم چون تولد، مرگ، کسب روزی، حج، عبادت، گناه و هر حادثه دیگری مشخص می شود. برپایه روایت های مختلف یکی از شب های 19، 21 یا 23 رمضان؛ شب قدر است.
پروردگار در این شب های ارزشمند در فرصتی دوباره به بندگانش، درهای رحمت را بر آنها می گشاید تا زنگار گناه و آلودگی را از جان های خویش بزدایند و آنها همچنین در این هنگامه در ماتم و اندوه شهادت نخستین امام خود، امیرالمومنین(ع) به سوگواری می پردازند و در پایان این ضیافت الهی با برپایی نماز عید سعید فطر شکر نعمت های بیکران پروردگار عالمیان را به جا می آورند.
پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان با «حجت الاسلام صادق گلزاده» معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب درباره ابعاد گوناگون این ماه پربرکت به گفت و گو پرداخت.
حجت الاسلام گلزاده با اشاره به حدیث قدسی از حضرت محمد(ص) بیان داشت: رسول اکرم(ص) نقل می کنند که خداوند متعال در تعبیری می فرماید، روزه مال خودم است و خودم مزد روزه دارانم را خواهم داد. در این حدیث روزه اتصال به پروردگار، بندگی و فضیلت به شمار می رود. در قرآن کریم پروردگار فلسفه و دلیل واجب شدن روزه را تقوا، پاکیزگی و خویشتنداری مطرح می کند. با این نگاه به روزه و ماه رمضان می توان آثار و برکت های مختلف و فایده های بسیاری را در این زمینه مشاهده کرد. به عنوان نمونه دو هدف کلیدی از روزه داری چون «تحلیه و تخلیه» وجود دارد که این دو هدف اصطلاح های عرفانی محسوب می شوند. تخلیه به معنای زدودن روح، روان و نفس از گناهان، آلودگی ها، پلیدی ها و زشتی ها است، در ماه رمضان باید نفس را از اماره و پلید بودن به مطمئنه و پاک بودن رساند. بنابراین برطرف کردن عیب ها و پاک کردن گناهان تخلیه گفته می شود. تحلیه را نیز به مفهوم آراستن نفس، باطن، روح و روان به خوبی ها، کمال و فضیلت می گویند.
معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب درباره فایده های روزه داری، اظهار کرد: تقوا، موضوع مشترک میان تخلیه و تحلیه و نشانگر مرتکب نشدن گناه و پرداختن به امر درست است. اطاعت از پروردگار نتیجه اصلی و معنوی روزه به شمار می رود و مبارزه و کنترل هوای نفس و تمرین عملی از دیگر آثار روزه داری هستند. در واقع خداوند به منظور تکامل انسان دستورها، واجب ها و مکروه هایی را قرار داده است که بدون پشتکار، تجربه و تمرین میسر نخواهد شد. منابع دینی فراوانی به این موضوع اشاره کرده اند که اگر انسان 40 شبانه روز اخلاص داشته باشد، پروردگار چشمه سار حکمت را از دل بر زبانش جاری خواهد ساخت، بنابراین می توان رمضان را ماه تمرین برای آنچه که مورد نظر خدا است، نامید.
وی یکی دیگر از فایده های برجسته روزه را نورانیت روح و روان دانست و افزود: به یقین تمامی افرادی که به ماه رمضان و روزه داری باور دارند، در این ماه با تحول روحی و عرفانی عمیقی روبه رو می شوند. وقوع و ارتکاب جرم در این زمان به صورت طبیعی در جامعه بسیار کم تر است. تقرب و اطاعت از پروردگار از دیگر آثار این ماه محسوب می شود که این فرمانبرداری ها موجب نزدیک تر شدن مومنان به درگاه پروردگار خواهد شد.
حجت الاسلام گلزاده با اشاره به دیگر آثار روزه داری یادآور شد: پیامبر اکرم(ص) به یاران خویش فرمودند، آن چیزی که عبادت و بندگی را تضمین می کند و بنده را از شیطان دور نگه می دارد؛ روزه است. تقویت اراده نیز از دیگر بهره های روزه به شمار می رود، روزه داری فایده های روانی و روحی بسیاری را با خود به همراه می آورد و روزه داران با سود جستن از اقیانوس قرآن کریم و کلام معصومان به معنویت خاصی دست می یابند آثار اجتماعی چون کمک به دیگران، انفاق، خیرات و افطاری دادن به نیازمندان که در زمان روزه داری صورت می پذیرد، بسیار بی نظیر است. به عنوان نمونه در این ماه تمام بندگان پرهیزگار پروردگار دوست دارند که به همنوعان خویش خیر برسانند.
معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب، آثار تربیتی را از نتیجه های دیگر روزه داری دانست و عنوان کرد: اثرهای عرفانی روزه شامل شناخت پروردگار، رسول اکرم(ص) و امام زمان، از فواید عرفانی و معرفت روزه داری است. بسیاری برای سلامت خود به دنبال دارو هستند اما در دنیای کنونی نگاه متعادل سازی وجود دارد. نظم دادن به مجموعه نیازهای انسانی یعنی آن که فراتر از آنچه که نیاز دارد؛ نخورد، نیاشامد و استراحت نکند. روزه می تواند از نظر روانی و جسمی بسیار انسان را متعادل کند. بسیاری از بیماری ها با یک ماه روزه داری بهبود می یابد و در این ماه آسایش، تعادل و آرامش به جسم و روح باز می گردد. قناعت، انفاق و صدقه جزو وظیفه روزه داران محسوب می شود که عدالت اجتماعی و برطرف کردن مشکلات اقتصادی را به دنبال دارد. به یقین روزه در ماه رمضان آن هم در سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل می تواند زیرساخت اقتصاد مقاومتی را فراهم کند.
حجت الاسلام گلزاده در ارتباط با سخنان اهل بیت(ع) درباره روزه بیان داشت: امام باقر(ع) می فرماید که اسلام بر پنج اصل نماز، زکات، روزه، حج و ولایت استوار است که این ها از ارکان حرکت جامعه بشری خدا پرست هستند. امام علی(ع) نیز دستیابی به اخلاص، عبودیت و بندگی را در گرو روزه داری عنوان می کند و در سخنان دیگری توجه به اصلاح باطن را مدنظر قرار می دهد و می فرماید: «روزه قلب بهتر از روزه زبان است، روزه زبان بهتر از روزه بطن و شکم است و تازه این کم ترین است.» یعنی روزه جسمی فرد را به سلامت جان، عدالت و تعادل در زندگی اجتماعی هدایت می کند. فایده عام، جامع و فراگیر روزه، رسیدن به انسانیت کامل و به یقین روزه دار طلای نابی است که برای رسیدن به کمال باید نهایت تلاش خود را به کار ببندد.
معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب درباره اهمیت ماه رمضان در قرآن تصریح کرد: در این کتاب آسمانی از ماه رمضان به عنوان ظرفیتی فراگیر، هدایت گر و تضمین کننده بندگی یاد شده است. به یقین ماه رمضان زمان عبادت و بندگی محسوب می شود و برای نزول قرآن در این ماه، باید یکی از آفریده های خداوند در زمین مانند نبی مکرم اسلام(ص) به آسمان اوج می گرفت تا وجود و روانش؛ ظرفیت پذیرش کلام الهی را پیدا کند و ماه رمضان نیز بهترین هنگامه ظهور قرآن به فرمان پروردگار بود.
معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب درباره سخن امام صادق(ع) به فرزندان که فرمودند جان های خود را به تلاش و کوشش وادارید زیرا در این ماه روزی ها قسمت و اجل ها نوشته می شوند، گفت: چون که شب قدر در ماه رمضان واقع شده است به یقین تقدیر انسان در شب قدر رقم می خورد. بنابراین سفارش امام صادق(ع) از تعیین اجل ها، توفیق ها، عمرها و دریافت نامه اعمال یک سال قبل و تقدیر یک سال بعد حکایت دارد. وی به فرزندان خود می فرماید که برای ماه رمضان تلاش و ظرفیت سازی کنید تا تقدیر بهتری را از خداوند دریافت نمایید.
حجت الاسلام گلزاده درباره اهمیت والای ماه رمضان نسبت به ماه های دیگر نزد پروردگار یادآور شد: اهمیت این ماه نزد پروردگار در برگیرنده دو نکته است، نخست آنکه اسرار نهان نزد خداوند متعال وجود دارد و دیگر این که برپایه آیه ها، روایت ها و عقل می توان متوجه شد که پروردگار هرگاه بخواهد انسان را در نظام هستی به کمال برساند، تمام شرایط لازم را برای تحقق این امر فراهم می سازد که وجود پیامبر بزرگ اسلام(ص)، اهل بیت(ع) و قرآن مجید شرایط حرکت به طرف کمال الهی محسوب می شوند.
وی از تفاوت نتیجه اعمال انسان در این ماه در مقایسه با دیگر ماه های سال سخن گفت و عنوان کرد: پروردگار می فرماید که روزه مال من است و خود پاداش خیر آن را خواهم داد. این شرایط زمانی خاص را پروردگار برای میزبانی بندگان خود انتخاب کرده، اطلاع رسانی از طرف انبیاء انجام گرفته است و انسان ها به این میهمانی دعوت شده اند. بنابراین هر فردی که توفیق پیدا کند تا در آن حضور یابد از امتیازهای ویژه و عام این مهمانی می تواند برخوردار باشد و به تعبیر دیگر ماه رمضان و روزه در این ماه رحمت رحیم و خاصی به شمار می رود.
معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب در ادامه افزود: انسان برای آنکه بتواند این ماه را به شایستگی و با عملکردی نیکو سپری کند باید به توصیه های موجود در روایت ها و آیه ها توجه کند و فرصت ماه رمضان را جدی بگیرد اما آنچه به عنوان یک جمله می شود به کار برد، عمل صالح است که با آن تمامی اهدافی که برای روزه داری وجود دارد؛ ترسیم خواهد شد.
حجت الاسلام گلزاده درباره فلسفه اینکه امام سجاد(ع) در دعای وداع با ماه رمضان به گفت و گو با این ماه مبارک می پردازد و ماه رمضان را مستقیم مورد خطاب خویش قرار می دهد، اظهار داشت: در نگاه عرفانی دو مخلوق به راحتی به گفت و گو با یکدیگر می پردازند. جلوه های این امر را می توان در گفت و گوی ائمه(ع) و پیامبر(ص) با ابعاد دیگر هستی چون درخت، گیاهان و دریا دید. امام سجاد(ع) با این گفتمان می خواهد بگوید ای بشر اگر با رمضان صمیمی شدی، انس گرفتی و ارتباط تنگاتگ برقرار کردی، خود را از رمضان و رمضان را از خود دانستی، در آن لحظه می توانی بیشترین برکت ها و فضیلت ها را با خود داشته باشی. گفتمان امام زین العابدین(ع) از جنس دل به دریا زدن و با دریا انس گرفتن است.
وی در پایان از اهداف مجمع جهانی تقریب مذاهب در ماه رمضان سخن گفت و تصریح کرد: پیام اصلی ماه رمضان قرآن و نزول آن است. فرمان قرآن اخوت، وحدت، برادری و تقریب محسوب می شود. در واقع ساحت بندگی و عبادت در رمضان شکل می گیرد و نیز ظرفیت انس با قرآن که در ماه رمضان ایجاد می شود، به صورت طبیعی امت اسلامی را در مسیر درک یکدیگر قرار می دهد. پس این ظرف زمانی بسیار پرخیر و برکت برای تقریب مذاهب و فرهنگ سازی است. بنابراین مجمع جهانی تقریب مذاهب در این ماه تلاش و کوشش خودش را تحقق دیپلماسی وحدت قرار می دهد.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9128**2059**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توفیق حضور و ترنم نغمه های عارفانه در رمضانی دیگر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات