پزشک خانواده درمازندران مصرف داروهای مسکن را 50 درصد کم کرد

قاسم جان بابایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تا پیش از اجرای طرح پزشک خانواده 21 درصد از نسخه های پزشکان حاوی حداقل یک قلم داروهای مسکن بود ولی پس از اجرای طرح به کمتر از 11 درصد رسید.
وی نظارت بر عملکرد پزشکان و نسخه پیچی آنان در قالب طرح پزشک خانواده و ساماندهی کارکرد این پزشکان را دلیل اصلی کاهش مصرف داروهای مسکن برشمرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : حاکمیت فرهنگ عامیانه در مصرف داروی مسکن و بی توجهی به عوارض ناشی از آن سبب می شود تا بیماران همواره درخواست تجویز داروهای مسکن را داشته باشند.
** کورتون یا مسکن
کورتون نام عامیانه گروهی از داروهاست که به خاطر تضعیف سیستم ایمنی بدن ، خاصیت مسکنی داشته و در درمان تعداد زیادی از بیماری‌ها کاربرد دارند.
نام علمی این داروها کورتیکواستروئید است و به شکل قرص ، آمپول ، اسپری و پمادهای موضعی در بازار وجود دارند.
پردنیزولون ، بتامتازون ، دگزامتازون ، متیل پردنیزولون ، تریامسینولون ، هیدروکورتیزون و کلوبتازول همه از انواع کورتون‌ها هستند.
** کاهش 40 درصدی مصرف آنتی بیوتیک در مازندران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران کاهش 40 درصدی آنتی بیوتیک را از دیگر موارد تنظیم نسخه پیچی در طرح پزشک خانواده در این استان برشمرد.
جان بابایی گفت که تا پیش از اجرای طرح پزشک خانواده در این استان 68 درصد از نسخه های پزشکان را داروهای آنتی بیوتیک تشکیل می داد که با اجرای این طرح تجویز این دارو در نسخه های پزشکان 40 درصد کم شد.
وی کاهش تزریقات سرمی و سایر تزریقات را از دیگر مزیت های اجرای طرح پزشک خانواده در خانوارهای مازندرانی اعلام کرد.
جان بابایی گفت : پزشک خانواده موفق شد تغییر رفتار عمده ای را در نسخه پیچی پزشکان ایجاد کند که در نهایت این تغییر رفتاری به سود بیماران خواهد بود.
طرح پزشک خانواده شهری به صورت آزمایشی از سال 91 در دو استان فارس و مازندران به اجرا گذاشته شد.
بر اساس این طرح هر خانواده شهری زیر پوشش یک پزشک عمومی به عنوان پزشک خانواده قرار دارد و تمامی کارهای درمانی و پیشگیرانه را از طریق این پزشک انجام می دهد.
پزشکان خانواده علاوه بر نیازهای درمانی ، با اجرای بسته های یازده گانه سلامت ، کارهای پیشگیرانه را برای افراد زیر پوشش به صورت رایگان انجام می دهند.
ارجاع به پزشکان متخصص و فوق تخصص و مراکز پاراکلینکی نیز از دیگر کارکردهای پزشک خانواده است و بیمارانی که از این طریق ارجاع داده می شوند ، به صورت رایگان کارهای درمانیشان انجام می شود .
بر اساس آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم اکنون بیش از 95 درصد جمعیت شهری مازندران زیر پوشش طرح پزشک خانواده قرار دارند.
مازندران حدود سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد.
براساس آمار میزان هزینه کرد دولت تدبیر و امید برای درمان بیماران در مازندران در قالب طرح پزشک خانواده و تحول نظام سلامت در سال به طور میانگین سه برابر اعتبار عمرانی استانی است.
6982/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پزشک خانواده درمازندران مصرف داروهای مسکن را 50 درصد کم کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات