مهدهای کودک نقطه محوری آغاز فرآیند جامعه پذیری کودکان است

زهرا همتی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: فرآیند جامعه پذیری شامل همدلی، رعایت حقوق شهروندی، ارتباط با همسن و سال، فراگیری قوانین بازی، مسئولیت پذیری، احترام گذاشتن، درک متقابل، کمک کردن، اصول انسانی و رعایت حریم خصوصی دیگران بوده که هر انسانی باید آنها را فرا بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه این فرآیند در کودکی باید در انسان احیا شده تا در بزرگسالی این چرخه تکمیل شود ادامه داد: چنانچه این فرآیند در ذهن کودک نهادینه شود در سن بزرگسالی ملزم به رعایت آن خواهد شد.
وی تاکید کرد: شخصیت هر انسانی در پنج سال اول زندگی شکل گرفته که این سن به عنوان دوران طلائی تربیت کودکان نامگذاری می شود و برای اینکه شهروندی مسئولیت پذیر در جامعه پرورش یابد باید آموزش های جامعه پذیری در مهدهای کودکان به کودکان ارائه شود.
همتی با بیان اینکه متاسفانه اکنون فعالیت عمده مهدهای کودک آموزشی بوده ادامه داد: متولی اصلی امر آموزش سازمان آموزش و پرورش بوده و بچه ها فرآیندهای جامعه پذیری و مهارت های اجتماعی در مهدهای کودک را به عنوان بهترین مراکز یادگیری باید از طریق بازی و تفریح یاد بگیرند.
وی با تاکید بر اینکه امروزه افرادی موفق هستند که هوش هیجانی بالایی دارند گفت: هوش هیجانی در نتیجه کسب مهارت ارتباطی حاصل شده و اینگونه افراد در جامعه بهتر ارتباط برقرار کرده و در زندگی شخصی و اجتماعی افرادی موفق خواهند بود.
وی ارتباط را از مهمترین نیازهای هر شخص دانست و گفت: انسان به عنوان موجوی اجتماعی نیاز به ارتباط داشته و هرچه بزرگتر هم می شود نیاز او به ارتباط نیز بیشتر و بیشتر خواهد شد.
معاون اجتماعی بهزیستی ایلام گفت: متاسفانه در زندگی امروزی که عمده خانواده ها تک فرزند بوده و روابط و رفت و آمدها نیز کاهش یافته نیاز به کسب مهارت ارتباطی کودکان مضاعف شده و از طرفی نیز یکی از مهمترین نیازهای روانی کودکان بازی کردن است چون در فرآیند بازی های گروهی کودک هم مهارت ارتباط را یاد گرفته و هم بسیاری از نیازهای خود را در حین بازی بیان می کند.
وی گفت: در این زمینه مهدهای کودک بهترین مراکز برای پرورش فرآیند جامعه پذیری و مهارت ارتباط کودکان بوده که در این زمینه فرهنگ فرستادن کودکان به مهدهای کودک در خانواده ها باید تقویت شود.
به گفته همتی، متاسفانه اکنون از مجموع بیش از 50 هزار کودک ایلامی تنها 11 هزار کودک در مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی حضور دارند که با آگاهی خانواده ها از اهمیت این مراکز باید زمینه حضور هرچه بیشتر کودکان به مهدهای کودک فراهم شود.
بیش از 300مهد کودک در استان ایلام فعال است.
7171/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهدهای کودک نقطه محوری آغاز فرآیند جامعه پذیری کودکان است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات