استاندار اصفهان: احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی 5 سال زمان نیاز دارد

خشکسالی های دهه اخیر سبب کم شدن آب در زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی واقع در یکصد کیلومتری شرق اصفهان که آخرین محل جریان این رودخانه محسوب می شود، شده است.
به گزارش ایرنا، رسول زرگرپور روز دوشنبه در همایش گرامیداشت 'روز جهانی محیط زیست' در اصفهان افزود: این دولت با اجرای طرح های کاهش آلودگی هوا و مقابله با گرد و غبار در عمل نشان داده که دولتی زیست محیطی است .
وی افزود: استان اصفهان در ارائه راهکارهای علمی و عملی برون رفت از مشکلات زیست محیطی و مشارکت های بین بخشی، پیشگام و سرآمد است.
زرگرپور گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر اقدام برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، فضای روشنی را در حوزه اقتصادی کشور فراهم کرده و مسئولیت سنگینی را برای دولت و مردم بوجود آورده است.
وی افزود: ابلاغ سیاست های زیست محیطی نظام از سوی مقام معظم رهبری در برنامه ریزی های استانی، ما را به سمت حرکت در مسیر اقتصاد سبز و اقتصاد پایدار مبتنی بر استفاده صحیح از منابع هدایت می کند.
استاندار اصفهان گفت: کارگروه هایی برای اجرای سیاست های زیست محیطی نظام و طرح هایی برای رفع مشکلات زیست محیطی در استان اصفهان فعال شده است.
وی با بیان اینکه استان اصفهان در حوزه مسائل محیط زیستی مانند دو روی یک سکه است، اظهار کرد: اصفهان از نظر تنوع زیست محیطی از وضعیت قابل قبولی برخوردار است و در حفظ آن هم موفق عمل کرده اما در عین حال با چالش هایی مواجه است که سابقه برخی از آنها به بیش از نیم قرن می رسد.
زرگرپور گفت: احیای حوزه آبریز زاینده رود، پدیده رو به رشد گرد و غبار، آلودگی های شدید خاک و تراکم جمعیت شهری در اصفهان از مهمترین چالش های استان است.
وی با بیان اینکه در استان اصفهان با مجموعه ای از مشکلات زیست محیطی مواجهیم، تصریح کرد: استان از نظر وضعیت زیست محیطی با شرایط مطلوبی که در سند چشم انداز استان ترسیم شده است فاصله زیادی دارد و باید در جهت جبران این فاصله گام برداریم.
استاندار اصفهان هشدار داد: پدیده گرد و غبار یکی از معضلات زیست محیطی استان است که در صورتی که تا چند سال آینده بطور جدی به آن پرداخته نشود، مسائل حادتری را ایجاد خواهد کرد.
وی افزود: این پدیده به سه بخش فراکشوری، کشوری و استانی تقسیم می شود.
زرگرپور با بیان اینکه پدیده گرد و غبار در طولانی مدت بیماری های مختلفی را ایجاد خواهد کرد، افزود: طرح مقابله با پدیده گرد و غبار در استان با مشارکت بیش از 20 دستگاه تهیه شده است و در این طرح 9 شهرستان استان هم مشارکت دارند .
وی گفت: در این طرح سعی شده است با گرد و غبار ناشی از کانون های طبیعی، گرد و غبار ناشی از فعالیت صنعتی، کشاورزی و شهری مقابله شود و این پدیده را در برنامه پنج ساله آینده به حداقل برسانیم.
استاندار اصفهان همچنین گفت: فعالیت خوبی توسط سمن ها و سازمانهای مردم نهاد در استان اصفهان انجام شده اما متناسب با حجم مسائل و مشکلات زیست محیطی استان نیست.
وی افزود: باید فعالیت سمن ها در استان از لحاظ کیفی 10 برابر افزایش پیدا کند.
زرگرپور با بیان اینکه اصل 50 قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی می داند، خاطرنشان کرد: مسائل زیست محیطی بدون مشارکت مردم و نهادهای مردمی به نتیجه مطلوب نمی رسد.
وی گفت: استان اصفهان با جمعیت پنج میلیون نفری باید پنج میلیون محیط بان و دوستدار محیط زیست داشته باشد.
استاندار اصفهان گفت: حفاظت از محیط زیست فقط بر عهده دولت و نهادهای ذیربط نیست بلکه یک وظیفه عمومی است.
وی گفت: فعالیت زیادی برای کاهش آلودگی هوا در استان انجام شده که نتیجه اش در کاهش روزهای ناسالم هوا موفق بوده است اما سمن ها از این مساله حمایتی نکردند.
زرگرپور گفت: از تشکل های زیست محیطی انتظار داریم به همان اندازه که به مسائل زیست محیطی توجه دارند، به همان اندازه هم فعالیت هایی را که در استان انجام می شود، بیان و از آن قدرشناسی کنند.
وی اظهار کرد: نباید فقط سیاه نمایی و نقاط ضعف بیان شود، بلکه باید کارها و اقدامات مثبت هم بیان شود تا باعث دلگرمی مسئولان استان شود.
زرگرپور با ابراز گلایه از مردم اصفهان در باره جریان آب زاینده رود گفت:اقداماتی که در دو سال گذشته در باره جریان آب زاینده رود انجام شده، در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است.
وی تاکید کرد: حل مشکل جریان دائمی آب در استان حداقل پنج سال زمان نیاز دارد.
استاندار اصفهان گفت: در دو سال گذشته کشت کامل کشاورزی در استان اصفهان انجام شده و در 9 ماهه از سال نیز جریان آب در بستر زاینده رود جاری بوده است.
وی با بیان اینکه استان اصفهان امسال خشکترین سال را در طول 40 سال گذشته تجربه می کند، افزود: با مدیریت صحیح آب در استان در سالجاری 40 هزار هکتار از مزارع زیر کشت رفت .
زرگرپور با بیان اینکه باید مسائل زیست محیطی را با قدرت، قوت و جدیت دنبال کنیم، اظهار کرد: وضعیت زیست محیطی استان نسبت به دو سال گذشته تغییرات زیادی پیدا کرده است اما هنوز تا رسیدن به وضعیت ایده آل و مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.
وی یاآور شد: سه هزار کارگاه آلاینده در سطح کشور فعالیت می کنند که یک سوم آنها در استان اصفهان وجود دارد.
استاندار اصفهان گفت: زندگی و امرار معاش 60 درصد مردم استان اصفهان به فعالیت این کارگاه های صنعتی وابسته است .
وی افزود: با برنامه ریزی و کار کارشناسی باید در راستای حفظ اشتغال و رفع آلایندگی کارگاه های آلاینده حرکت کنیم.
همایش گرامیداشت'روز جهانی محیط زیست' همراه با رونمایی از برنامه های زیست محیطی و نکوداشت فعالان محیط زیست استان اصفهان برگزار شد.
در این آیین از دو طرح زیست محیطی برنامه نرم افزاری کاربردی کیفیت هوا و برنامه جامع مقابله با پدیده گرد و غبار و ذرات معلق رونمایی شد.
همچنین در این همایش از تعدادی از فعالان محیط زیست استان اصفهان با اهدا لوح یادبود تجلیل بعمل آمد.
هر سال روز 15 خرداد در سراسر جهان با عنوان 'روز جهانی محیط زیست' گرامی داشته می‌شود.
تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 یعنی 36 سال پیش بازمی‌گردد.
در آن سال اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد.
همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP (برنامه محیط زیست سازمان ملل) شد.
اکنون 36 سال است که UNEP در سراسر جهان مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌کند.
از 16 تا 22 خرداد بعنوان 'هفته محیط زیست' نامگذاری شده است.
6027/7150

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار اصفهان: احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی 5 سال زمان نیاز دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات