دولت ترکیه و تلاش برای تحقق شعار هر خانواده سه فرزند

به گزارش ایرنا، مخالفت های سرسختانه برخی نهادهای مدنی و فمنیستی از اظهارات بسیار صریح اردوغان در خصوص بانوان که اولین وظیفه آنها مادری دانست و تاکید او بر لزوم داشتن حداقل سه فرزند برای خانواده ها و انعکاس گسترده این انتقادات در رسانه های داخلی و خارجی، دولت آنکارا را از برنامه ریزی های میان مدت و بلند مدت برای اصلاح ساختار جمعیت و افزایش رشد جمعیت از 1.3 درصد به حدود 2.5 درصد باز نداشته است.
ولی اینکه با توجه به شرایط اقتصادی فعلی ترکیه که جوانان از نظر معیشتی و اشتغال با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و نظام اقتصادی ترکیه هنوز به علت تاخیر در فرایند اصلاحات ساختاری، به رشد اقتصادی پویایی دست نیافته است، روشن نیست که برنامه های دولت آنکارا تا چه حد جواب خواهد داد.
اما باید اذعان داشت که یکی از مهمترین عواملی که موجب تقویت و یا حداقل حفظ و پویایی در پایگاه مردمی حزب حاکم عدالت و توسعه به رغم همه ناکامی ها و خطاها در سیاست خارجی و سیاست داخلی ترکیه شده و موجب شده است که این حزب به حاکمیت بی وقفه خود بر عرصه سیاسی در این کشور ادامه دهد، سیاست های اجتماعی نسبتا موفق این حزب در جهت رفاه حال و بهبود وضعیت اجتماعی و زندگی مردم می باشد..
اظهارات روز گذشته اردوغان در مراسم گشایش ساختمان مرکزی انجمن زن و دمکراسی موسوم به KADEM که گفت «زنی که زائیدن و خانه داری را رد می کند و نمی زاید، ناقص است و نصف است»، بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشت.
او تصریح کرد، در راه حراست از جایگاه زن در دنیای کار نباید وظیفه مادری به اولویت دوم تبدیل شود.
اردوغان پیشتر نیز تاکید کرده است ترکیه برای حفظ ساختار فعلی جمعیت جوان کشور باید، نرخ رشد جمعیت را به 2.5 درصد برساند. او هشدار داده است اگر با وضعیت فعلی که رشد جمعیت ترکیه به زیر 1.5 درصد افت کرده است، ادامه یابد، ساختار جمعیت ترکیه در سال 2038 بد خواهد شد و ترکیه از هم اکنون باید تمهیدات لازم را داشته باشد.
رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد تند از برنامه های تنظیم خانواده و کنترل بارداری گفته است: « هیچ خانواده مسلمانی نمی تواند چنین ذهنیتی داشته باشد».
او که هفته گذشته در بیستمین سال تاسیس بنیاد جوانان و خدمات آموزشی موسوم به TÜRGEV سخنرانی می کرد، افزود: به صراحت می گویم ما باید نسل خود را افزایش دهیم. خدا و پیامبر گرامی اسلام در مورد خانواده و صاحب فرزند شدن هر چه گفته، به آن عمل می کنیم.

*** جمعیت ترکیه رو به پیری است
بررسی های علمی و کارشناسانه از فرایند تغییرات در ساختار جمعیت ترکیه نشان می دهد، جمعیت این کشور رو به پیری است.
پروفسور «بانو ارگوچمن» رئیس موسسه مطالعات جمعیت دانشگاه «حاجب تپه» روز گذشته نتایج تحقیقات این موسسه در خصوص تغییرات در ساختار جمعیتی و اجتماعی ترکیه را اعلام کرد که به موجب آن به رغم اینکه جمعیت ترکیه هنوز جوان به شمار می رود ولی در فرایند سالخوردگی قرار گرفته است.
او با اشاره به اینکه نسبت رشد زاد و ولد در ترکیه سیر نزولی بخود گرفته است، گفت: در سالهای 1970 میلادی، میانگین رشد جمعیت ترکیه در حدود 4.33 درصد بود که در 35 سال گذشته به نصف کمتر رسیده است. در سالهای 1990 میلادی نرخ رشد جمعیت ترکیه در حدود 2.6 درصد بود که از سال 2000 به بعد به 2.1 درصد رسیده است.
این استاد دانشگاه گفت: مطالعات انجام شده نشان می دهد عمر انسانها در ترکیه رو به افزایش است و در بین سالهای 2023 تا 2050 میلادی به 83 سال خواهد رسید. که در مردان 81 و در زنان بیش از 85 سال برآورد شده است.
او با اشاره به اینکه نصف جمعیت ترکیه در حال حاضر زیر 31 سال است، گفت: این رقم که به عنوان میان سالی قلمداد می شود در سال 2050 میلادی به 42 خواهد رسید. می توان گفت، وارد دوره ای می شویم که همواره با سالخوردگان طلبکار روبرو خواهیم شد.

*** فرایند رشد جمعیت در ترکیه
موسسه آمار دولتی ترکیه شمار جمعیت این کشور در پایان سال 2015 میلادی را 78 میلیون و 741 هزار و 53 نفر اعلام کرده است.
بررسی تحلیلی آمار جمعیت ترکیه نشان می دهد، جمعیت ترکیه در سال 2015 میلادی یک میلیون و 45 هزار و 149 نفر نسبت به سال 2014 میلادی افزایش یافته است.
در پایان سال 2012 میلادی جمعیت ترکیه 75 میلیون و 627 هزار نفر و در پایان سال 2013 میلادی نیز 76 میلیون و 667 هزار و 864 نفر اعلام شده بود.
بر اساس این گزارش، نرخ رشد جمعیت ترکیه در سال گذشته میلادی 1.34 درصد برآورد شده است . در سال 2012 میلادی این نرخ 1.2 و در سال 2013 نیز 1.37 درصد و در سال گذشته 1.33 درصد گزارش شده بود.
برابر 92.1 درصد از جمعیت ترکیه در شهرها و بقیه در روستاها زندگی می کنند.
بر اساس این آمار، درصد جمعیت مردان ترکیه 50.2 درصد ( 39 میلیون و 511 هزار و 191 نفر) و زنان 8/49 درصد ( 39 میلیون و 229 هزار و 862 نفر ) محاسبه شده است.
در سال 2014 میلادی نسبت سن بالغین در ترکیه 30.7 درصد بود که در سال گذشته به 31 درصد جمعیت رسید و این به عنوان شروع افزایش سنی در ترکیه و رو به سالخوردگی در ساختار جمعیت ترکیه ارزیابی شده است.
کارشناسان تاکید دارند، در صورتی که اقدامات لازم صورت نگیرد ترکیه در آینده یک کشور سالخورده و فقیر خواهد بود.
نسبت بالغین در بین مردان در سال گذشته به 30.4 درصد و در زنان به 31.6 درصد رسیده است.
حدود 68 درصد جمعیت ترکیه که بالغ بر 53 میلیون است در محدوده سنی 64-15 قرار دارند. این بخش از جمعیت را نیروی کار می گویند. اما فقط 30 میلیون نفر از این جمعیت برای کار آمادگی دارد. به عبارت روشن تر 27 میلیون نفر از این بخش از جمعیت ترکیه، شاغل و افزون بر سه میلیون بیکار و دنبال کار می باشد.
گرچه دولت آنکارا به ویژه شخص رجب طیب اردوغان تغییر ساختار جوان در جمعیت کشور را تهدید ارزیابی کرده و تمهیداتی را برای افزایش رشد جمعیت در ترکیه دارد، ولی در این زمینه با چالش جدی کاهش نرخ رشد اقتصادی روبه رو هستند.
اردوغان برای مقابله با کاهش نرخ رشد جمعیت و در نتیجه کاهش جمعیت جوان این کشور، از خانواده ها خواسته تا حداقل صاحب سه فرزند شوند.
وی عنوان کرده که اگر خانواده ها در ترکیه سه فرزند داشته باشند، کشور می تواند تا حدودی ساختار فعلی را حفظ کند، ولی برای پویایی در رشد جمعیت باید تعداد فرزندان افزایش یابد.
دولت آنکارا در سال گذشته برنامه حمایت از خانواده و حراست از ساختار رو به رشد جمعیت ترکیه را اعلام کرد که به موجب آن بانوان شاغل دارای فرزند در قبال نصف روز کار، حقوق کامل دریافت می کنند.
برای تشویق ازدواج در بین جوانان نیز دولت به میزان 15 درصد حسابی که پدر و مادر برای فرزندان بالای 18 سال خود در نظام بانکی گشوده اند، کمک مالی خواهد کرد.
دولت آنکارا به خانواده هایی که پنج تا شش فرزند داشته باشند، اعلام کرده که در راستای سیاستهای تشویقی می توانند از مزایای کمک هزینه های اجتماعی، تخفیف های مالیاتی، کمک برای نگهداری فرزندان و پرداخت انواع یارانه ها با هدف تحصیل فرزندان برخوردار شوند. افزون بر آن زنان کارمندی که پنج تا شش فرزند داشته باشند ، 10 تا 12 سال زودتر بازنشسته خواهند شد.
به گفته ناظران آگاه در آنکارا، یکی از دلایل عمده این تمهیدات نگرانی از پیر شدن جمعیت در ترکیه است. به باور سران حزب حاکم، ادامه پیشرفت ها و رشد اقتصادی تنها در سایه رشد سالم جمعیت با تقویت ساختار کانون خانواده در این کشور و حفظ حرمت خانواده با لحاظ باورهای دینی و سنتی میسر می شود.
اما پروفسور گونگور اوراس اقتصاددان ترکیه ای می گوید جمعیت ترکیه هر سال یک میلیون نفر افزایش می یابد و همه ساله حدود 850 هزار نفر نیز بر متقاضیان اشتغال افزوده می شود. اقتصاد ترکیه در شرایط فعلی سالانه فقط برای 700 هزار نفر اشتغال ایجاد می کند و به عبارتی هرسال 150 هزار نفر بر شمار بیکاران افزوده می شود.
موضوع دیگری که در تحلیل آماری ساختار جمعیت ترکیه جلب توجه می کند رشد منفی سریع جمعیت روستا نشین در این کشور می باشد. براساس آمار موسسه آمار دولتی ترکیه فقط 7.9 درصد از جمعیت این کشور روستانشین است و 72.5 میلیون نفر در شهرستانها و شهرها زندگی می کنند.
در سال 2014 میلادی در حالیکه جمعیت 1.2 میلیون نفر اضافه شد، جمعیت روستا نشین 225 هزار نفر کاهش یافت. این رقم در سال گذشته به ترتیب 1.3 میلیون افزایش و 195 هزار کاهش شد. این کاهش موید افت جدی شاغلین کشاورزی و دامداری در ترکیه است که در چند سال اخیر رشد سرسام آور نرخ مواد غذایی و گوشت به صورت به رغم کاهش جدی نرخ مواد غذایی در جهان، به صورت مهمترین شکایت شهروندان درآمده است.
مشکل کوچ پذیری شهرهای بزرگ همانند سایر کشورهای درحال رشد، گریبانگیر ترکیه نیز است. بررسی ها نشان می دهد فقط 44 درصد از جمعیت 14.6 میلیونی استانبول را استانبولی ها تشکیل می دهند. به عبارتی شمار مهاجرین در استانبول بیش از افراد بومی است.
در سال گذشته در حالی که نرخ رشد جمعیت ترکیه 1.3 درصد بود، این نرخ در استانبول 1.93 درصد شد تا شمار جمعیت این کلان شهر به 14 میلیون 657 هزار نفر برسد.
کارشناسان با تاکید بر وجود رابطه مستقیم بین رشد جمعیت و ببکاری تاکید دارند، نرخ رشد جمعیت در ورای قدرت اشتتغال زایی ( قدرت اقتصادی ) می تواند مشکل ساختاری بیکاری در ترکیه را تعمیق بخشد.
یعنی افزایش جمعیت به دنبال خود موضوع درآمد، اشتغال، آموزش، بهداشت، امنیت و مسائل زیست محیطی را دارد.
اوراس می گوید صرف با گفتن اینکه شما صاحب فرزند بیشتری شوید، کارها درست نخواهد شد. ترکیه به برنامه ریزی بسیار هوشمندانه و دور نگرانه نیاز دارد.
لذا ترکیه مجبور است برنامه اقتصادی خودرا طوری تنظیم کند که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی همسو و هماهنگ با تلاش ها برای افزایش نرخ رشد جمعیت باشد.
کارشناسان اقتصادی با تاکید بر اینکه ترکیه فرصت بسیار محدودی برای برون رفت از ساختار فعلی که بخش مهمی از جامعه با فقر سردرگریبان می باشد، دارد، می گویند پیش از اینکه ساختار جمعیت جوان به میانسال گرایش یابد، ترکیه باید مشکلات اقتصادی خودرا حل کند و گرنه با ساختار جمعیت میانسال نمی تواند به رشد تولید مطلوب برسد.

*** تمهیدات ترکیه برای جلوگیری از تضعیف ساختار جمعیت
سال گذشته تمهیدات جدید دولت در حمایت از خانواده و تشویق به تقویت ساختار خانواده و افزایش تعداد فرزند در خانواده ها اعلام شد.
در این راستا تسهیلات قابل توجهی برای بانوان شاغل دارای فرزند درنظر گرفته شده و برای بانوان باردار مرخصی های بدون حقوق نسبت به دوره های بارداری لحاظ شده و در بعداز زایمان علاوه بر امکان شیردهی منظم، خواهند توانست بطور نصف روز کار کرده ولی حقوق کامل دریافت کنند که هزینه آن را دولت متقبل شده و باری بر دوش کارفرما نخواهد بود. بخش مهمی از این برنامه اجرایی شده است.
براساس این تدابیر، بعداز پایان دوره مرخصی بدون حقوق مادران، برای مادران تک فرزند به مدت دو ماه، مادران دو فرزند چهار ماه و سه فرزند شش ماه امکان نصف روز کار فراهم شده ولی حقوق کامل خود را دریافت می کنند.
دولت بعداز هر زایمان به مادران هدیه ای دارد که این در فرزند اول به میزان نصف سکه (معادل تقریبی 150 دلار با نرخهای جاری)، در فرزند دوم نزدیک به 240 دلار و در فرزند سوم در حدود 300 دلار خواهد بود.
همچنین برای مادران شاغلی که می خواهند تا رسیدن فرزندانشان به سن شروع تحصیلات (5.5 سال) تسهیلاتی در صدور اجازه مرخصی از کار داده خواهد شد تا بتوانند بیشتر در کانون خانواده با امر خطیر آموزش فرزندان خود مشغول شوند. میزان این مرخصی ماهانه تا 30 ساعت خواهد بود.
دولت آنکارا تشویق های مالیاتی به مهد کودک و مراکز نگهداری کودکان خردسال نیز داده است. در قانون کار برای کارکنانی که به مقام پدری می رسند، تمهیداتی در نظر گرفته شده که بتوانند در دوران تولد فرزندشان در کنار همسر خود باشند و مدت این مرخصی نیز پنج روز تعیین شده است.
برای تشویق ازدواج در بین جوانان نیز دولت به میزان 15 درصد حسابی که پدر و مادر برای فرزندان بالای 18 سال خود در نظام بانکی گشوده اند، کمک مالی خواهد کرد. به عبارتی اگر پدر و مادری بر فرزندش 100 هزار لیر به حسابش پرداخت کند، دولت نیز در حدود 15 هزار لیر به آن اضافه می کند.
خاورم/2011**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت ترکیه و تلاش برای تحقق شعار هر خانواده سه فرزند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات