سیاسی کاری دولت و مجلس یارانه 24 میلیون ایرانی را حذف می کند؟

بودجه سال 95 بعد از 6 سال که از اجرای هدفمندی یارانه های می گذرد، تکلیف دهک های دریافت کننده یارانه را مشخص کرد. اما زمزمه هایی که این روزها از سوی برخی دولتی ها به گوش می رسد نشان می دهد که دولت قصدی برای اجرای این قانون ندارد.

به گزارش«تابناک»، از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها خطایی شکل گرفت که تا به همین روز نیز ادامه پیدا کرده است و هنوز مرهمی بر این خطا گذاشته نشده است. قرار بود که با هدفمندی یارانه ها، یارانه غیرمستقیم کالاها حذف شود و یارانه ان به صورت مستقیم به دهک های پایین درآمدی برای ایجاد عدالت تقسیم گردد.

اما از همان ابتدا موضوع خوشه بندی و انصراف داوطلبانه با شکست مواجه گشت و یارانه به صورت نقدی به همه متقاضیان اختصاص پیدا کرد. این رویه هم هدف طرح هدفمندی یارانه ها را زیر سئوال برد هم اینکه مشکلات عدیده برای اقتصاد از جمله رکود و تورم به وجود آورد. اگرچه مشکلات اقتصادی ریشه های دیگری دارد اما پرداخت نقدی یارانه به این شیوه نیز به مشکلات اقتصادی کشور افزون کرد.

بر اساس قانون بودجه 95 یارانه نزدیک به 24 میلیون نفر حذف می شود، موضوعی که دولت اعلام کرد امکان پذیر نیست! تبصره (14) قانون بودجه امسال، بند (الف) دولت را مکلف به حذف شش گروه می کند؛ گروهایی که البته سرپرست خانوارهایشان هدف قرار گرفته است و ظاهرا اعضای خانواده ملاک نخواهند بود.بر این اساس، سه گروه تعیین شده اند که اگر درآمد سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است، باید از دریافت یارانه کنار گذاشته شوند؛ به عبارتی سرپرستان خانواری که درآمد متوسط ماهیانه آنها بیش از سه میلیون تومان است از نظر نمایندگان مجلس، جایی در بین یارانه بگیران ندارند.

با توجه به تصویب بودجه و اجرای آن پیش بینی می شود که مصوبه حذف یارانه 24 میلیون نفر باید در ابتدای تیرماه امسال به اجرا دربیاید. البته هرچند دولت یازدهم از آغاز روی کار آمدن از هر شیوه برای حذف یارانه پردرآمد‌ها استفاده کرده بود، نتوانسته در این راستا توفیق چندانی پیدا کند؛ اما احتمالا در این برهه زمانی نزدیک به سال ۹۶! نمی‌خواهد همچنان رویه قبل خود را حداقل به صراحت پیگیری کند.

امروز این موضوع را یکی از مسئولان دولتی به صراحت بیان کرده است و اعلام کرده است چون اقدام مجلس نهم در حذف 24 میلیون نفر سیاسی بوده است، دولت نمی تواند این مصوبه را اجرا کند. علی قنبری معاون وزیر کشاورزی امروز در یادداشتی در روزنامه شرق در همین رابطه نوشته است که این‌روز‌ها بیش از هر زمان دیگری، سیاسی‌بودن اقتصاد ایران، خود را به رخ می‌کشد. مجلس اصولگرایان که در دوره‌های هفتم و هشتم، مُصرانه، طرح اعطای یارانه نقدی به همه اقشار جامعه را تصویب کرده بود و این طرح را به‌عنوان یکی از ابزارهای سیاسی در اختیار دولت احمدی‌نژاد قرار داد، در آخرین روزهای کاری خود در دوره نهم ناگهان کاهش ٢٤‌میلیونی یارانه‌بگیران را تصویب کرد! آن هم در شرایطی و با روشی که اجرای آن ابهامات تخصصی زیادی به همراه خواهد داشت و دولت یازدهم و اقتصاددانان با توجه به سختی‌های اجرای روش‌های مطرح‌شده و ممکن‌نبودن شناسایی دقیق و بدون ابهام اقشار پردرآمد واقعی، با این موضوع و روش طرح‌شده مخالفت کردند.

البته در مورد این که هدف مجلس نهم از تصویب مصوبه یارانه ای در بودجه95 چه بوده است نمی توان اظهار نظری کرد؛ چون هر چه بگوییم صرفاً ادعا و گمانه زنی خواهد بود. اما در مورد اینکه بر اساس قانون دولت باید بودجه را اجرا کند هیچکس شکی ندارد.

این خیلی موضوع بدی است که دولت ها برای اینکه شانه از اجرای قانونی خالی کنند، سعی می کنند نهادهای قانو گذاری را به سیاسی کاری متهم کنند. دولت به جای این فرافکنی ها در این یک ماه و اندی باقی مانده به شناسایی دهک های پردرآمد بپردازد و قانون را اجرا کند. چرا که بر اساس همین قانون دولت باید تا تیرماه این قانون را اجرا کند و در صورت عدم اجرا به منزله تعدی به اموال عمومی قلمداد خواهد شد.

همه این موضوعات نشان می دهد که دولت و مجلس باید در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل تمام تلاش و کوشش خود را برای اجرا این اقتصاد و همچنین اجرای قانون به کار بندند و اینکه هر کدام از اجزای نظام بخواهد جزئ دیگر را به سیاسی کاری و .. متهم کند هیچکدام از مشکلات اقتصادی کشور حل نخواهد شد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاسی کاری دولت و مجلس یارانه 24 میلیون ایرانی را حذف می کند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات