وظیفه سنگین مادران مهدی باور و مهدی یاور

  مادر

مقدمه:
بدون شک مادران یکی از ارکان اصلی و مهمترین عنصر اثر بخش در تربیت دینی فرزندان به حساب می آیند، که نقش اساسی را  در خصوص تربیت نسل منتظر بر عهده دارند، مادران با نوع عملکرد و روش تربیتی که در محیط خانه از آن استفاده می نمایند، به گونه ای تأثیری مستقیم در نوع رفتار، اعتقادات و باورهای تربیتی فرزندان بر جای می گذارند، هر گونه کوتاهی و بی توجهی در خصوص این وظیفه سنگین و یا تأثیر منفی در باورهای دینی فرزندان گناهی سخت و نا بخشودنی است که یارای ایستادگی در برابر مجازات آن را نخواهد داشت.

وظایف سنگین مادران مهدی باور و مهدی یاور

1-تربیت و تهذیب اخلاقی خود

اولین و مهمترین وظیفه ای که در این خصوص برعهده مادران نهاده شده، اصلاح رفتار و کردار خود است، در واقع مادران منتظر قبل از آنکه به فکر اصلاح و تربیت فرزندان باشند، سزاوار است خود الگوی تمام نما از اخلاق و رفتار اسلامی و منتظران واقعی باشند؛ تا اینکه فرزندان با اسوه قرار دادن مادران، به راحتی و سریع تر به انتظارات تربیتی و اخلاقی نائل آیند، شاید دور از انتظار باشد که خواهان فرزندانی مهدی یاور باشیم، در حالی که والدین در این خصوص هیچ گونه تعهد و مسئولیتی برای خود قائل نباشند. بهترین روش تربیتی و تأثیر گذاری بر دیگران نشان دادن تعهد و پایبندی خود به اصول اخلاقی و اعتقادی است. کما اینکه در منابع روایی نقل شده است: «وَ كُونُوا دُعَاةً إِلَى أَنْفُسِكُمْ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِكُمْ وَ كُونُوا زَیْناً وَ لَا تَكُونُوا شَیْنا؛[1] و مردم را با غیر زبان به مذهب خود دعوت كنید (یعنى رفتار شما شیعیان باید طورى باشد كه مخالفینتان بگرویدن مذهب شما مایل شوند) و زینت ما باشید و ننگ ما نباشید».


 2-اهتمام خاص و اصولی به تربیت دینی فرزندان
مادران مهدی باور و مهدی یاور که خود را در زمره منتظران واقعی حضرت ولی عصر(عج) می دانند سزاوار است، علاوه بر تربیت دینی و اخلاقی خود توجه خاصی به مسئولیت های تربیتی و دینی خویش در خصوص فرزندان داشته باشند. کم نیستند مادران منتظری که هر چند ارادت و اشتیاق خاصی به امام منتظر دارند، ولی متأسفانه نتوانسته اند به درستی با تربیت فرزندان خود یاران خوبی برای امام مهدی(علیه السلام) تحویل جامع اسلامی دهند، این در حالی است که پیش از این خداوند متعال در قرآن کریم والدین را به مسئولیت ویژه در خصوص تربیت دینی فرزندان با خبر نموده است. «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِیكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَیْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ؛[التحریم/6] ای کسانی که ایمان آورده اید ، خود و خانواده خود را از آتشی که هیزم آن مردم و سنگها هستند نگه دارید فرشتگانی درشت گفتار و سختگیر بر آن آتش موکلند هر چه خدا بگوید نافرمانی نمی کنند و همان می کنند که به آن مامور شده اند».
3-آشنا کردن فرزندان با معارف و سبک زندگی مهدوی:
یکی از وظایف مهم مادران منتظر، آشنا کردن فرزندان با معارف و سبک زندگی مهدوی است، فرزندان مهدی یاور می بایست آموزش های لازم را در خصوص سبک زندگی مهدوی و وظایف یک منتظر واقعی دیده باشند، تا اینکه زندگی خود را به گونه ای سامان دهند که مورد تأیید و پسند امام زمان(علیه السلام) باشد. از جمله شاخص های بسیار مهمی مادران در آموزش فرزندان خود باید به یاد داشته باشند: امام شناسی، معرفت شناسی، بصیرت افزایی، دشمن شناسی، و مسئولیت شناسی،... مادران منتظر به بیان و شناسایی مسئولیت های مختلف فردی و اجتماعی به فرزندان کمک شایانی به فرزندان خود می نمایند.

4-عدم افراد و تفریط در مقوله تربیت دینی فرزندان:
از جمله مسائلی که مادران مهدی یاور در مسیر تربیت دینی فرزندان باید به آن توجه خاص داشته باشد، پرهیز از افراط و تفریط است. افراط و سخت گیری در خصوص تربیت مهدوی فرزندان موجب دلزدگی و بی رغبتی ایشان به موضوع مهدویت می شود. شاید یک مادر منتظر در اوج اشتیاق و محبت و انس به امام زمان باشد، ولی این چنین حال و ویژگی برای فرزندان به وجود نیامده باشد، و یا حتی در مواردی ابراز بی رغبتی به این موضوع داشته باشند. در چنین فضای مادران به جای افراط کاری و برخورد افراطی با فرزندان سزاوار است ضعف های معرفتی و اعتقادی فرزندان خود را باروشنگری و بصیرت افزایی تقویت نمایند. رعایت اعتدال در امور و پرهیز از شتابزدگی و افراطی گری موضوعی است که در آیات و روایات اسلامی نیز مورد توجه و تأکید قرار داشته است. در روایتی زیبا از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است که فرمودند: « قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِنَّ هَذَا الدِّینَ مَتِینٌ فَأَوْغِلُوا فِیهِ بِرِ وَ لَا تُكَرِّهُوا عِبَادَةَ اللَّهِ إِلَى عِبَادِ اللَّهِ فَتَكُونُوا كَالرَّاكِبِ الْمُنْبَتِّ الَّذِی لَا سَفَراً قَطَعَ وَ لَا ظَهْراً أَبْقَى‏;[2] این دین محکم و متین است; پس با ملایمت در آن درآیید و عبادت خدا را به بندگان خدا با کراهت تحمیل نکنید تا مانند سوار درمانده ای باشید که نه مسافت پیموده و نه مرکبی به جا گذاشته است (به سبب زیادی سرعت، مرکبش در میان راه از رفتن بازمانده و خودش هم به مقصد نرسیده است».

5-ایجاد محبت امام ‏عصر (عج) در دل دیگران:
مادران مهدی یاور و مهدی باور می توانند با ذکر احادیث، کرامات، مناقب و فضایل واقعی و معتبر ایشان و داستان های و سبک زندگی اخلاقی و الهی ایشان و حتی نوع برخورد الهی و اخلاقی که با انواع افراد در طبقات مختلف اجتماعی داشته اند و حتی نوع برخورد انسان دوستانه ای که با دشمنان خود داشته اند می توان عنصر محبت به امام مهدی و امان معصوم(علیهم السلام) را در وجود فرزندان تقویت نمود. از امام رضا (علیه السلام) در معرفی امام این چنین نقل شده است: «الْإِمَامُ الْأَنِیسُ الرَّفِیقُ وَ الْوَالِدُ الشَّفِیقُ وَ الْأَخُ الشَّقِیقُ وَ الْأُمُّ الْبَرَّةُ بِالْوَلَدِ الصَّغِیرِ وَ مَفْزَعُ الْعِبَادِ فِی الدَّاهِیَةِ النَّآد؛[3] امام همدم و رفیق، پدر مهربان، برادر برابر، مادر دلسوز به كودك، و پناه بندگان خدا در گرفتارى سخت است».

سخن آخر: بی شک والدین تأثیر خاص و مهمی در تربیت دینی فرزندان دارند در این بین وجود مادر به عنوان عضوی که بیشترین ارتباط را با فرزندان خود دارد حائز اهمیت است.

پی نوشت ها:
[1]. الكافی: ج‏2، ص77، ح9.
[2]. همان: ج‏2، ص86.
[3]. همان: ج‏1، ص200، ح1.


رهپویان قرآن این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست . اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت تبیان-مهدویت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وظیفه سنگین مادران مهدی باور و مهدی یاور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات