تصادفات؛ گره كوري كه با دست باز مي شود

احتمالاً براي همه شما پيش آمده است كه تيتر هاي درشتي از تصادفات را در تلكس ها و باكس هاي خبري ديده ايد كه در آن نويسنده شخصيتي حقيقي به يك خودرو داده است. مثلاً پرايد خانواده اي را به كام مرگ كشاند؛ يا سمند عابر پياده را كشت و از اين دست پيام ها كه در آن هميشه خودروها به عنوان يك شخص حقيقي به ايفاي نقشي عموماً منفي مي پردازند.
اين مدل تيترها شايد بر اساس اصول حرفه اي و براي جذب مخاطب تدوين مي شود و هرچند كه در آن ارزش هاي خبري در عين غم انگيز بودن خبر، به نوعي تيتري جذاب به شمار مي آيد اما در پس خود نكاتي دارد كه بايد به آن پرداخت.

شايد بايد به نويسنده و خبرنگار اخبار اينچنيني حق داد كه با تدوين اين نوع از اخبار سوداي تلنگر زدن به مسئولان را داشته باشد و آن ها را از وجود خودروهايي نا امن در جاده هاي كشور آگاه كند . اما نبايد از اين مساله نيز براحتي عبور كرد كه اين نوع از تيتر زدن ها باعث از بين رفتن قصورات احتمالي ديگر شود.
عموم مردم نيك مي دانند كه در يك تصادف 3 عنصر مهم تاثير گذار است كه يكي از آن ها خودرو و دو مورد ديگر را اشتباه انساني و جاده هاي نا ايمن تشكيل مي دهند و زماني كه نويسنده اخبار با گزينش تيترهاي اينچنيني عملاً از ابتداي خبر نتيجه گيري كرده و مساله تصادف را صرفاً به موكول به  خودرو كرده است .

حتي اگر به متن خبر مراجعه شود و اشتباه انساني و خواب آلودگي و يا هر عامل موثر ديگر در تصادفات درج شده باشد آنچه كه ذهن مخاطب را درگير مي كند نام خودرويي است كه در اين مدل از اخبار شخصيتي حقيقي دارد و اوست كه عامل تصادف شده است.

گويي كه مثلاً پرايد خود را به عمد به سمت تصادف رهسپار كرده و انگار كه نه راننده اي بوده و نه خطائي از بعد ديگري در ايجاد اين حوادث غمگينن تاثير گذار بوده و ذهن ناخودآگاه مخاطب حتي اگر خبر را نخواند و از تيتر گذر كند باعث تنفر بيشتر از يك يا چند مدل خودرو مي شود.

اما چرا اين نوع از تيتر زدن ها را «بايد» متوقف كرد؟ به نظر نگارنده آن چه كه در حال حاضر در موضوع تصادفات بايد در ذهن داشت سهم بسيار بالا و بر اساس آمار صدر نشيني خطاي انساني در حوادث جاده اي است.

بر كسي پوشيده نيست كه بسياري از خودروها داخلي نسبت به دليل كنترل قيمت تمام شده محصول نسبت به همتايان خارجي داراي امنيت پائين تري هستند  و نمي توان براي مثال پرايد ،  پژو يا سمند را با بنز و بي ام و مقايسه كرد. اما در اين بين آيا مي توان از خطاهاي نابخشودني انساني كه به قيمت زندگي افراد تمام مي شود براحتي گذر كرد؟ چه آنكه آيا حتي خودروهاي خارجي با راكب نا بلد از آسيب هاي كوچك و بزرگ در جاده ها مصون مي مانند؟

سوال اصلي اينجاست كه چرا  رسانه ها نبايد به همان مقدار كه خودرو را پاشنه آشيل تصادفات بدانيم از عوامل ديگري كه در تصادفات تاثير گذار است بگوئيم و بنويسم  تا در راستاي اثرگذاري مطالب خود سهمي هرچند ناچيز در تغيير افكار مخاطب داشته باشيم.

كارشناسان ارتباطات بر اين مقوله تاكيد دارند كه اولين قدم در تغيير رفتار عوض شدن افكار و نگاه مخاطب به موضوع است و اگربخواهيم از طريق رسانه و خبر در موضوع تصادفات اثرگذار باشيم، تلنگر و تغيير نگاه رانندگان به مساله رانندگي جز با همين قدم هاي كوچك ولي تاثير گذار ايجاد نخواهد شد.
امروز شايد بتوان با اتكاء به تبيين عوامل اثرگذار در تصادفات نقش عواملي همچون خطاي انساني را پررنگ تر از خودروها مخابره كرد و نقش بسيار تاثير گذار و صدر نشين خطاي انساني در تصادفات را به گوش مخاطب رساند.
اگر تا امروز تيتر بسياري از اخبار تصادفات اين گونه بوده است كه( پرايد جان يك نفر را گرفت) از اين پس مي توانيم با اشاره درست به دلايل حادثه رخ داده پيام مهمي براي مخاطب ايجاد كنيم و همان خبر را اينگونه بگوئيم (سبقت غیر مجاز پراید جان يك نفر را گرفت) . اميدواريم ذكر علت حوادث باعث عدم تكرار آن و اسيب هاي متعاقب شو د .

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصادفات؛ گره كوري كه با دست باز مي شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات