گرمای هوا و سنگینی تعرفه برق؛ هر دو نفس گیر/ سیستانی ها در انتظار کاهش تعرفه قبوض برق

به گزارش ایرنا در هنگامه ای که هنوز صدای پای تابستان در بسیاری از نقاط کشور شنیده نمی شود مردم سیستان و بلوچستان با پوست، گوشت و استخوان خود گرمای طاقت فرسا را تحمل می کنند و چه بسا که در برخی روزها دمای هوا به 50 درجه بالای صفر نیز می رسد.
18 سال خشکسالی، از بین رفتن صید و صیادی و کشاورزی و نبود شغلی برای امرار معاش مردم شهرستانهای شمالی سیستان و بلوچستان با مشکلات متعددی رو به رو کرده که برخی از خانواده ها مجبور به مهاجرت شدند.
خشک شدن بستر تالاب بین المللی هامون و افزایش بادهای موسمی 120 روزه به 160 تا 180 روز در سال و در نتیجه گرم شدن بیشتر هوا نیز زندگی را بر مردم این دیار سخت کرده است.
هر ساله با آغاز فصل گرمای طاقت فرسا که معمولا از یک ماه پیش از تابستان آغاز می شود مردم سیستان مجبور به استفاده از وسایل خنک کننده می شوند که افزایش مصرف برق به خودی خود سبب بالا رفتن هزینه های خانوار آن هم در هنگامه بیکاری و کمبود درآمد می شود، مردمی که از یک سو باید درد و رنج شرایط بد آب و هوایی را تحمل کنند و از سوی دیگر زیر بار هزینه های برق مصرفی کمرشان خم شود.
وزش بادها و توفانهایی بعضا با سرعت 70 تا 120 کیلومتر در ساعت و حرکت شن های روان نفس کشیدن را بر مردم دیار سیستان سخت کرده است، بادهایی که به سبب خشک بودن بستر تالاب بین المللی هامون حامل هوایی گرم و داغ است و حتی امکان روشن کردن کولر آبی را از مردم سلب می کند زیرا با روشن شدن کولر گردوغبار و ماسه بادی های (ریگ) معلق در هوا به حدی بر روی پوشال کولرها می نشیند که نفس کولرها را گرفته و صاحب خانه را مجبور به خاموشی آن می کند.
ابتلا به انواع بیماری های حاد تنفسی نیز سوغات اجباری این مهمان قدیمی برای ساکنان خطه سیستان است.
بسیاری از مردم این منطقه از دولت انتظار دارند که در شرایط سخت معیشتی و نبود اشتغال حداقل در محاسبه تعرفه های برق و مالیاتی در مقایسه با نقاط برخوردار و توسعه یافته کشور تفاوت و امتیازهایی برای مردم سیستان قائل شوند تا رضایت مردم ولایتمدار و مرزدار این دیار را به همراه داشته باشد.
برخی کارشناسان معتقدند: توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر از طریق احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی در این منطقه می تواند موجب تامین نیروی برق در سطح وسیعی از کشور شود و حتی امکان صادرات آن به کشورهای همجوار را نیز فراهم کند و در نتیجه راهی برای کاهش تعرفه برق سیستان باشد.
یکی از شهروندان زابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشتر روزها آنقدر هوا گرم است که حتی کولر هم جوابگو نیست و تنها برای انجام کارهای ضروری از منزل خارج می شوم.
سیدحسین طباطبایی افزود: استفاده از کولر آبی در سیستان مشکلاتی را به همراه دارد و گرد و خاک موجود در هوای زابل را به درون خانه می کشد و مقدار زیادی ماسه بادی در اطراف پوشالهای کولر جمع می شود.
این شهروند سیستانی ادامه داد: در چنین شرایطی تنها راه احساس آرامش در این گرما استفاده از کولرهای گازی و اسپیلت است که البته مصرف برق بالایی دارد و امیدواریم مسئولان نسبت به کاهش بیشتر تعرفه های برق اقدامات موثری انجام دهند.
محمد بارانی شهروند هیرمندی نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ریزگردها در منطقه هیرمند استفاده از کولر آبی را با مشکل روبرو کرده زیرا در مرحله نخست سبب ورود گردوغبار به داخل خانه ها و سپس بستن راههای نفوذ هوا به داخل کولر می شود.
وی ضمن ابراز نارضایتی از نحوه محاسبه تعرفه برق گفت: متاسفانه با وجود دمای بالا که توان مردم را بریده است مسئولان نسبت به رایگان و یا کاهش تعرفه برق اقدام نمی کنند تا مردم با خاطر آسوده از کولر گازی استفاده کنند و یا به مدت بیشتری در شبانه روز کولر خود را روشن نگه دارند.
*** احتمال تغییر تعرفه برق سیستان از درجه دو به درجه یک
سیدباقر حسینی نماینده مردم سیستان دوره نهم مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: منطقه سیستان به تعبیر مقام معظم رهبری تنگه احد جمهوری اسلامی ایران است و دولت باید برای رضایت و کمک به مردم در این ناحیه راهبردی تلاش خود را بیشتر کند.
وی ادامه داد: اگرچه منطقه سیستان از دیرباز مورد توجه دشمنان بوده است اما مردم ولایتمدار این دیار همواره با خطر تروریسم، نفوذ دشمنان و مواد مخدر مقتدرانه مقابله کرده و نقش مهمی در حفظ امنیت ملی داشته اند و انتظار است مورد توجه بیشتر دولت قرار گیرند.
نماینده سابق سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم در این منطقه حداقل 150 روز شرایط سخت و فوق بحرانی را پشت سر می گذارند و به دلیل طوفان های شدید شن و ماسه امکان استفاده از کولر آبی حداقل در 5 ماه از سال وجود ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که در زمینه تصویب قانون تخفیف تعرفه برق چه اقدامی انجام شده است، گفت: طبق ماده 165 قانون مالیاتی، دولت می تواند حتی نسبت به رایگان کردن تعرفه برق در ایامی از سال و با توجه به شرایط خاص هر منطقه اقدام کند.
وی افزود: اگرچه قانون گذار با صراحت در خصوص رایگان شدن تعرفه برق در گرمای شدید و شرایط آب و هوایی بحرانی طرحی را پیش بینی نکرده است اما دولت طبق ماده مذکور نسبت به این کار اختیار تام دارد.
وی در خصوص درجه تخفیفی تعرفه برق سیستان گفت: در سال های گذشته تعرفه برق سیستان در ایامی از سال براساس درجه چهار، سه و دو محاسبه می شد ولی هم اینک 6 ماه اول سال را با درجه 2 محاسبه می شود.
حسینی ادامه داد: در جلسه ای که با حضور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت توانیر داشتیم مقرر شد دولت در سال 95 حداقل برای مدت 4 ماه تعرفه برق منطقه سیستان را برحسب درجه یک محاسبه کند.
وی اظهار داشت: امیدواریم وزیر به قول خود عمل کند و با پیگیری های نمایندگان منتخب مردم سیستان در مجلس دهم، بزودی در تابستان امسال شاهد تغییر در تعرفه برق باشیم تا ذره ای از درد و رنج مردم سیستان تسکین یابد.

*** در هیچ منطقه ای از کشور برق رایگان نیست
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان اما سختی بادهای 120 روزه منطقه سیستان را در تخفیف بهای برق موثر ندانست و در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: درجه حرارت و رطوبت که براساس اطلاعات دقیق هواشناسی مشخص می شود تنها عوامل موثر در تعیین تخفیفات تعرفه برق است و هیچ گونه عامل سیاسی در این کار دخیل نیست.
غلامعلی رخشانی مهر افزود: در هیچ منطقه ای از کشور برق به طور کامل رایگان نیست و فقط دولت برای کمک به مردم تخفیف هایی را در محاسبه تعرفه برق اعمال می کند که این تخفیف ها مدتی است بر روی قبوض مشترکین اغلب مناطق سیستان و بلوچستان اعمال می شود
وی اضافه کرد: بر این اساس زابل 6 ماه از سال گرمسیر درجه دو، چابهار 9 ماه از سال گرمسیر درجه یک، نیکشهر 6 ماه از سال گرمسیر درجه یک، سرباز و دلگان 3 ماه از سال گرمسیر درجه یک و 2 ماه از سال گرمسیر درجه 2 محاسبه می شوند.
وی همچنین گفت: شهرهای زاهدان، خاش و سراوان به علت شرایط آب و هوایی بهتر شامل این تخفیف ها نمی شوند.
منطقه سیستان روزگاری به انبار غله ایران زمین مشهور و طبیعت زیبا و بکر آن زبانزد خاص و عام بود و در متون کهن اشارات زیادی به آن شده است اما 18 سال است با خشکسالی وسیعی رو به روست و تعداد زیادی از روستاهای این منطقه در زیر شن و ماسه مدفون شده یا در محاصره شن های روان قرار دارند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7323 / 6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گرمای هوا و سنگینی تعرفه برق؛ هر دو نفس گیر/ سیستانی ها در انتظار کاهش تعرفه قبوض برق» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات