کرمانشاه مقام سوم در مبارزه بیولوژیک آفات کشاورزی را دارد

به گزارش ایرنا، روابط عمومی جهاد کشاورزی روز دوشنبه به نقل از فرهاد شریفی اعلام کرد: عوارض و تبعات مصرف سموم شیمیایی در عرصه‌های کشاورزی بر کسی پوشیده نیست و مبارزه بیولوژیک یکی از راه‌های کاهش مصرف سموم شیمیایی در بخش کشاورزی می‌باشد.
وی با اشاره به اهمیت بسیار بالای مبارزه بیولوژیک در تولید محصولات ارگانیک، سالم و طبیعی اظهار داشت: تاکنون بیش از 600 گونه عامل مفید بیولوژیکی شناخته شده که علیه آفات به کار گرفته شده‌اند و حدود 80 گونه آنها در سطح وسیع استفاده می‌شوند.
وی بیان کرد: در کشور معادل 10 درصد سطح کشت محصولات تحت پوشش این نوع از مبارزه قرار دارد که از نظر تنوع محصول نیز استان کرمانشاه از وضعیت خوبی برخوردار است.
شریفی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه هر ساله 35 میلیون زنبور هابروبراکون علیه آفات رها سازی می‌شوند گفت: این تعداد زنبور بالغ بر 30 هزار هکتار از زمین های کشاورزی را تحت پوشش قرار می‌دهند.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کرمانشاه با بیان اینکه بیشترین سطحی که زنبورهای در آن رها سازی شده اند، در شهرستان های کرمانشاه و اسلام آباد غرب بوده گفت: در سال زراعی جاری قصد داریم سطح مبارزه بیولوژیکی را به 35 هزار هکتار برسانیم و حدود 45 میلیون زنبور رهاسازی شوند.
وی عامل اصلی مبارزه بیولوژیک در استان کرمانشاه را زنبور ریز جثه‌ای به نام هابروبراکون اعلام کرد و بیان داشت: این زنبور بر روی لارو آفاتی مثل کرم پیله خوار نخود، کرم ساقه خوار ذرت، کرم میوه گوجه فرنگی و کرم برگ خوار زراعت‌های صنعتی اثر کنترلی مناسبی دارد.
وی با اشاره به اینکه یک عامل دیگر در برنامه‌های توسعه مبارزه بیولوژیک در استان در دستور کار قرار دارد، گفت: زنبور پارازیتوِیید تخم پروانه‌های آفت به نام تریکوگراما در سالجاری به صورت آزمایشی در بخشی از باغات انار انجام می‌گیرد و با حصول نتیجه در سال‌های بعد در سطح وسیع به کار گرفته می‌شود.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به ضرورت شناساندن مبارزه بیولوژیک به مصرف کنندگان محصولات کشاورزی، کشاورزان، بهره ‌برداران و بخصوص مسسوولان استان گفت: با حمایت‌ها و یا تسهیل قوانین و مقررات، استفاده از خطوط اعتباری جدید و...می توانیم این عامل بیولوژیکی را تجاری سازی کنیم.
وی اضافه کرد: ما می توانیم با صادرات این عامل بیولوژیکی به کشورهای مجاور هم از لحاظ اقتصادی و هم تولید محصولات سالم به بهداشت و تغذیه مردم و محیط زیست کمک کنیم.
شریفی با بیان اینکه کشاورزان می‌توانند به جای مصرف سم با سفارش و خرید عوامل مفید در تولید محصول سالم نقش پر رنگتری را ایفا کنند، خاطرنشان کرد: هم اکنون 14 واحد تولید عوامل بیولوژیکی فعال در بخش خصوصی استان کرمانشاه وجود دارد که توسط بخش دولتی نظارت، هدایت و مدیریت می‌شوند.
در استان کرمانشاه 900 هزار هکتار زمین کشاورزی و 40 هزار هکتار باغ وجود دارد.
3209/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کرمانشاه مقام سوم در مبارزه بیولوژیک آفات کشاورزی را دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات