فعالیت نخستین واحد آموزشی تحقیقاتی گروه علوم و صنایع غذایی کشور در مشهد

به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم گفت: این واحد در راستای ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش مرتبط با نیاز صنعت غذا و احداث بخش تحقیق و توسعه صنعت در دانشگاه با مشارکت صنایع فعالیت می کند.
دکتر محمد کافی افزود: در نخستین مرحله آزمایشی، گروه علوم و صنایع غذایی در زمینه بهبود کیفیت نان به ویژه نان سنگک با مشارکت شرکت 'صنایع پخت مشهد' فعالیت خواهد کرد.
وی اظهار کرد: در سال 'اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' این کار یک اقدام عملی است که با پرهیز از شعار، ارتباط صنعت با دانشگاه را محقق می کند.
وی گفت: گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد رتبه نخست سطح تولید ناب علمی را در کشور از آن خود کرده است.
کافی افزود: صنعت استان خراسان رضوی صنعتی بدون سوبسید است که نشان از جایگاه والای صنعت و بالندگی آن در این استان دارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: رویکرد اولیه و اساسی دانشگاه، تولید و گسترش علم، گسترش پژوهش های علمی و پرداختن به مبانی نظری و تئوریک است.
محمد مهدی مروج الشریعه افزود: محققان دانشگاهی باید در قالب طرح استراتژی به مجریان راهکار ارائه دهند تا انرژیهای فراوانی که در عرصه اجرا صرف می شود به نتیجه مطلوب برسد.
وی اظهار کرد: قرار گرفتن دانشگاه در کنار صنعت موجب تولید علم، گسترش پژوهش و کمک به گسترش علم در محیط های اجتماعی می شود.
وی گفت: تولید برند یا نظارت بر تولید برند برای صنعتی که مایحتاج روزانه مردم را تولید می کند، بسیار ارزشمند است.
مروج الشریعه افزود: هر چه همکاریهای علمی دانشگاهی با دستگاههای اجرایی بیشتر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود.
وی اظهار کرد: امروز این افتخار برای ماست که ترکیبی از علم و عمل و علم و صنعت در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرده است.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: در کشور ما تولید و انتقال دانش فنی از دانشگاه به صنعت دچار مشکل است و نقطه ضعف ارتباط دانشگاه و صنعت در کشور همین است.
دکتر ناصر شاه نوشی افزود: در این واحد ویژه آموزشی، تحقیقاتی ریسک کسانی که از دانشگاه تقاضای تولید و انتقال دانش فنی دارند کاهش می یابد به این معنی که اگر این تعامل نتیجه نداد، دانشگاه فردوسی مشهد متعهد شده است که تمام هزینه هایی را که بخش صنعت متقبل شده است به آن بخش بازگرداند.
رئیس واحد ویژه آموزشی تحقیقاتی گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: در این واحد 10 آزمایش با مشارکت بخش خصوصی انجام می شود که اولین آن در زمینه تولید نان با مشارکت صنایع پخت مشهد است.
دکتر مصطفی مظاهری افزود: در گام نخست محصول این آزمایش ها در ظرفیت کم و با ریسک اندک در پردیس دانشگاه که 50 هزار مصرف کننده دارد عرضه می شود.
وی اظهار کرد: برای راه اندازی تولید نان، دانشگاه فردوسی مشهد یک میلیارد و 500 میلیون ریال و شرکت صنایع پخت مشهد هم دو میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه کرده و 11 طرح پژوهشی در راستای نیاز صنعت نان در این بخش تعریف شده است.
وی گفت: برای تولید آزمایشی گوشت، میوه، سبزی و لبنیات نیز مذاکره و سرمایه گذاریهای اولیه انجام شده که قرار است تا پایان امسال به بهره برداری برسد.
مظاهری افزود: سایر نمونه های آزمایشی از جمله خشکبار و تنقلات، روغن، هیدرو کلوئیدها و فرآورده های تخمیری نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی اظهار کرد: این گروه قرار است متولی احیای نقش صنایع غذایی در ارزش افزوده اقتصاد و سلامت کشور باشد.
1922 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فعالیت نخستین واحد آموزشی تحقیقاتی گروه علوم و صنایع غذایی کشور در مشهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات