پزشکان مشهدی در طرح تفکیک زباله‌های بیمارستانی همکاری خوبی ندارند/خطوط تولید کمپوست زیان‌ده شده‌اند

زباله بیمارستانی مدیرعامل پسماند شهرداری مشهد گفت: پزشکان مشهدی در طرح تفکیک زباله‌های بیمارستانی همکاری خوبی ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، علی نجفی ظهر امروز در نشستی خبری اظهار داشت: 12.5 تن زباله پزشکی به صورت روزانه توسط 6 هزار پزشک در شهر مشهد تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه پزشکان در بحث تفکیک زباله همکاری خوبی با ما ندارند گفت: تنها 117 پزشک در شهر مشهد زباله‌های عفونی و پزشکی خود را به ما تحویل می‌دهند این در صورتی است که سایر پزشکان زباله‌های خود را همراه با زباله‌های معمولی دفع می‌کنند.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری مشهد با تاکید بر ممنوعیت بازیافت زباله‌های پزشکی عنوان کرد:‌ 25 تن زباله پزشکی در شهر مشهد تولید می‌شود اما با وجود نیت خوب سازمان نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی شهر مشهد برای همکاری با ما متاسفانه تاکنون هیچ اتفاق مثبتی صورت رخ نداده است.

نجفی با اشاره به دستگاه " اتوکلاو" خاطرنشان کرد: متاسفانه این باور در بین مراکز پزشکی به‌وجود آمده که استفاده از دستگاه اتوکلاو برای پسماندهای پزشکی سبب ضدعفونی دائم این زباله‌های می‌شوند در صورتی که این باور غلط بوده و این دستگاه تنها برای ساعاتی و آن هم تا زمان دفن فضای خارجی زباله‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

وی تصریح کرد:‌ استفاده از اتو کلاو برای ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی توسط سازمان محیط زیست نیز مورد تائید نیست و تنها راه برای نابودی این زباله‌ها استتفاده از زباله سوز است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری مشهد تاکید کرد: باید دید پشت پرده واردات این دستگاه‌ها چه چیزی قرار دارد زیرا هزینه خرید، نگهداری و به کارگیری این دستگاه‌ها بسیار زیاد بوده و برای استفاده از آنها توجیحی وجود ندارد. در حال حاضر از 32 بیمارستان موجود در شهر مشهد تعداد 26 دستگاه از این دستگاه استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه مطب‌های پزشکی بدترین همکاری را با سازمان پسماند دارند گفت:‌ از سال 87 تاکنون تنها 117 پزشک متعهد روزانه 250 کیلوگرم زباله پزشکی را به ما تحویل می‌دهند این در حالی است که 12.5 تن زباله پزشکی دیگر وارد زباله‌های معمولی و بی‌خطر می‌شوند.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری مشهد در ادامه با اشاره به تاکید برنامه پنجم توسعه بر حمایت از انرژی‌های پاک عنوان کرد: متاسفانه در سال جاری وزارت نیرو با ابلاغ بخشنامه‌ای اعلام کرد که برق را به قیمت پایین تر نسبت به گذشته خریداری می‌کند.

نجفی افزود: براساس نرخ‌نامه گذشته وزارت نیرو هر کیلووات برق را به قیمت 587 خریداری می‌کرد اما در ابلاغیه جدید، قیمت‌ها با 217 تومان کاهش به هر کیلووات 370 تومان کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه سراسر جهان به فکر حرکت روبه جلو هستند تاکید کرد:‌ با شرایط فعلی سرمایه گذار هیچ رغبتی برای حضور در این عرصه نداشته و شهرداری‌ها نیز توان جبران خسارت‌های به وجود آمده را نخواهند داشت.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: قبل از ابلاغ این مصوبه هر هفته یک تیم خارجی برای بررسی و مذاکره به شهر مشهد و مدیریت پسماند مراجعه می‌کردند اما با تصمیمات جدید اتخاذ شده شرایط به کلی تغییر کرد.

نجفی عنوان کرد: در سال گذشته میانگین جمع‎‌آوری زباله در شهر مشهد 2 هزار و 100 تن بوده و در سال جاری به ویژه یک ماه اخیر تولید زباله به 2 هزار و 300 تن رسیده که در نوع خود قابل تامل و بررسی است.

وی ادامه داد: این افزایش زباله طی یک ماه آن هم به میزان 200 تن به معنی افزوده شدن 400 هزار نفر مازاد بر تولیدکنندگان زباله در مشهد است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری مشهد با اشاره به خط تولید کمپوست تصریح کرد:‌ امروزه خطوط تولید کمپوست زیان ده شده‌اند از این رو باید دید در واردات کودهای آلی و شیمیایی چه منافعی وجود دارد  که برخی برخلاف مصوبه هیئت دولت در زمینه حمایت از کودهای بیولوژیک همچنان به واردات کود شیمیایی و آلی مشغول هستند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پزشکان مشهدی در طرح تفکیک زباله‌های بیمارستانی همکاری خوبی ندارند/خطوط تولید کمپوست زیان‌ده شده‌اند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات