افغانستان در آستانه رکوردزنی در تولید مواد مخدر


 زمین های کشت تریاک در مناطق تحت کنترل دولت افغانستان افزایش یافته است.

به گزارش عصرخبر به نقل از بی بی سی، گزارش های یک موسسه بین المللی نشان می دهد تولید مواد مخدر در افغانستان درسال جاری میلادی به دلیل افزایش زمین های زیرکشت خشخاش رکورد خواهد زد.

براساس این گزارش ها، کشت خشخاش تنها به مناطق تحت کنترل طالبان محدود نیست بلکه به میزان زیادی نیز در مناطق تحت کنترل دولت افغانستان نیز انجام می شود.

در سال گذشته میلادی در افغانستان، 3300 تن موادمخدر تولید شده بود.

همزمان روزنامه نیویورک تایمز هم در گزارشی نوشت طالبان با استفاده از کشتزارهای خشخاش در مناطق تحت کنترل خود درآمدهای مالی را کسب می کند. بخشی از این درآمدها مربوط به مالیات و عوارض این کشتزارهاست.

طالبان همچنین از میان افرادی که برای کار در این مزارع می آیند به ویژه در منطقه هلمند سربازگیری می کند.

این روزنامه اضافه کرد: جنگجویان طالبان در منطقه هلمند سلاح خود را به کناری نهاده اند و با ورود به کشتزارهای خشخاش مشغول بررسی و آمارگیری میزان تولید محصول برای دریافت عوارض و مالیات هستند.

گفته می شود هر ساله در زمان برداشت محصول در کشتزارهای خشخاش، حدود 15 هزار نفر از سراسر افغانستان به هلمند می آیند که بخشی از آنها توسط طالبان جذب می شود.

عبدالجبار کهرمان نماینده دولت افغانستان در جنگ علیه طالبان با اعلام این آمار اضافه کرد: جنگ در افغانستان ایدوئولوژیک نیست بلکه جنگ منافع مالی میان دولت و طالبان است. او گفت که طالبان با استفاده از کشتزارهای خشخاش، شارژ مالی می شود.
در مقابل، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان این موضوع را رد کرد و گفت که آنها به هیچ وجه با تجارت مواد مخدر ارتباطی ندارند.
وی در عین حال گفت که در وضعیت جنگی، طالبان نمی توان کشت خشخاش را منع کند.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افغانستان در آستانه رکوردزنی در تولید مواد مخدر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات