سیدحسن خمینی: جامعه، «ظریف» را به عنوان فرد زلال و باوقار می‌شناسد/مسیر عزت از هورا کشیدن نمی‌گذرد

سیدحسن خمینی: جامعه، «ظریف» را به عنوان فرد زلال و باوقار می‌شناسد/مسیر عزت از هورا کشیدن نمی‌گذرد سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - حجت الاسلام سیدحسن خمینی در وزارت امور خارجه حضور یافت تا با وزیر امور خارجه، معاونان، مدیران و کارکنان این وزارتخانه دیدار کند.

به گزارش خبرآنلاین محمدجواد ظریف، پس از اقامه نماز ظهر و عصر به امامت یادگار امام، پیش از سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ، طی سخنان کوتاهی به وی خیر مقدم گفت و اظهار کرد: دیدگاههای حضرت امام سرمایه گران‌سنگ دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی است.

در ادامه این دیدار سیدحسن خمینی در جمع پرسنل وزارت خارجه گفت: باید استقامت داشت، استقامت توام با خوف و رجا. ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقامو.

اهم اظهارات یادگار امام را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

*مگر امام عزیز ما کم سختی دید؟ اگر کسی فکر کند مسیر عزت از طریق هورا کشیدن و آفرین شنیدن می گذرد، در اشتباه است.

*باید روی عقیده ایستاد و استقامت کرد. کارشناس در هر حوزه ای باید نظر کارشناسی خود را بدهد و نه برای خوشایند دیگری نظرش را عوض کند.

* آقای ظریف را جامعه ما به عنوان یک فرد زلال در داخل و در برابر بیگانگان با وقار، مقتدر و مودب می شناسد.

* اگر کسی برای نام نیک زندگی می کند باید بداند که استقامت رمز بقاء نام نیک است؛ گرچه زندگی کردن با چنین هدفی اشکال دارد؛ «در کیش ما تجرد عنقا تمام نیست/ درقید نام ماند اگر از نشان گذشت». اما اگر برای پیمودن یک راه و روش صحیح زندگی می کنیم نباید به سخن دیگران توجه کنیم و باید استقامت کنیم. تن دادن به غوغاسالاری و تسلیم شدن در مقابل هیجانات مقطعی کار اکثریت افراد است، اما بزرگان از این مسیر به بزرگی نرسیدند.

* بدانید که ماندن نام پیامبر(ص) بر سر مأذنه ها به خاطر استقامت ایشان است و چنین راهی گرچه سنگ و دشنام و فحش دارد اما عزت دارد.

* در روزگار ما کسانی که عزیز هستند کم آزار ندیده اند، مگر امام نفرمود ظرف فرزندم مصطفی را در فیضیه آب کشیدند؟ ایشان انواع و اقسام دشنام ها را شنیدند، حتی ملیت ایرانی ایشان را زیر سوال بردند، در تبعید لباس روحانیت را از ایشان گرفتند اما استقامت کردند. بنابراین اگر فکر کرده اید که مسیر پیروزی از خوشی و هورا شنیدن و تشویق می گذرد اشتباه کرده اید.

* البته برای به دست آوردن عزت کار نکنید زیرا هدف گرفتن چنین مقصدی از ابتدای کار، ایراد است؛ اما حتی اگر چنین نتیجه ای را مدنظر دارید راه آن همین است؛ خصوصا اگر کارشناس باشید.

* کسی که وجاهت ملی را با خود به درون قبر می برد اشتباه می کند، البته خداوند اجر چنین افرادی ررا می دهد اما باید روی عقیده ولو به قیمت وجاهت و آبرو ایستاد؛ همانگونه که در امور نظامی تعبیر رایجی می گوید نظامی ها یک عمر نان می خورند تا در روز مبادا جان دهند.، اما اگر یک فرد نظامی در آن روز خاص جان خود را ندهد تمام نانی که یک عمر خورده است حرام خواهد بود. کارشناسان نیز در هر حوزه ای عمری نان می خورند که نظر خود را در هنگام لزوم بیان کنند.

* ارتشی که ریشه هایش در خانه های مردم نباشد ممکن است فقط چند دقیقه دوام بیاورد اما اگر ریشه های مردمی داشته باشد می تواند 8 سال مقاومت کند. دنیا فراز و فرود دارد اما به رغم مشکلات باید دل خویش را قوی داریم.

* آنگونه که از متن جامعه حس می کنم و نظرسنجی ها نیز این واقعیت را تایید کرده اند، امروز اعتماد ملی در مقیاس بالایی نسبت به دستگاه دیپلماسی وجود دارد و اعتماد مردم به صداقت شخص آقای ظریف و دوستان ایشان در سطح بالایی است که این اعتماد هم یک سرمایه است و هم امر مسئولیت ساز.

* جامعه آقای ظریف را یک انسان بسیار سالم و صاف می داند، گرچه شاید تعبیر «دیپلمات صاف» متناقض به نظر برسد چرا که جامعه تا پیش از این فکر می کرد هر دیپلمات مقداری خرده شیشه دارد، اما جامعه آقای ظریف را نسبت به خود صاف و در مقابل بیگانه توانمند اما مودب می داند.

* تصور نمی کنم مقام معظم رهبری تعاریفی مشابه تعریفی که از دستگاه دیپلماسی خصوصا مذاکره کنندگان هسته ای کردند را قبلا هم بیان کرده باشند؛ ایشان در ماه رمضان دو سال قبل چندین صفت را برای آقایان ظریف، عراقچی، تخت روانچی و سایر مذاکره کنندگپان به کار بردند. علاوه بر این دولت هم به این مذاکره کنندگان اعتماد دارد؛ لذا این مجموعه هم اعتماد حاکمیت را دارد و هم مردم، گرچه حرفهای بیهوده همیشه وجود دارد.

*{ با ذکر خاطره ای از امام راحل در خصوص نحوه مواجهه ایشان با فحاشی ها}: تا وقتی ناسزا نشنوید کار پیش نمی رود؛ اگر فکر کنید با کنار گود نشستن و هورا و تشویق شنیدن به جایی می رسید اشتباه می کنید؛ حتی قهرمانان کلی با تحمل ضربات به قهرمانی رسیدند. لذا دل قوی دارید که بنیاد بقا محکم از اوست؛ البته این بدین معنا نیست که همیشه مخالف خوانی کنید، بلکه کار کارشناسی این است که آنچه به آن عقیده دارید و توانمندی شماست انجام دهید؛ اگر نتیجه خوب گرفتید خیلی خوب است و اگر نتیجه خوب نگرفتید مأجور هستید.

* امروز وزارت خارجه با تلاش هایی که انجام شده سرمایه بزرگی از درون صداقت، صمیمیت و توانمندی بیرون آورده است و ان شاء الله در این مسیر اعتماد مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و بخش های مختلف حاکمیت و مردم سرمایه و لطف خدا نتایج خوبی برای مجموعه به ارمغان آورد.

* واگذاری کار به خدا مشکلات را حل و برطرف می کند، یکی از امتیازات بزرگ امام اعتماد به خدا و فهم مردم بود. لذا اعتماد به این دو عنصر را باید حفظ کنیم و بدانیم نمی توان همه را برای همیشه گول زد، بلکه دلها دست خداست و اوست که مردم را به سمت خیر و خوبی رهنمون می شود.

27216

کلید واژه ها: محمدجواد ظریف - سید حسن خمینی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیدحسن خمینی: جامعه، «ظریف» را به عنوان فرد زلال و باوقار می‌شناسد/مسیر عزت از هورا کشیدن نمی‌گذرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات