جمله "مانور تجمل" آقای هاشمی در نمازجمعه از تمام آرشیوها حذف شده است

گروه اقتصاد جهان نیوز ـ  همزمان با ایام رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) برنامه ثریا با حضور دکتر شهریار زرشناس، پژوهشگر و محقق در حوزه انقلاب اسلامی و مسعود ده‌نمکی، کارگردان فیلم رسوایی و فعال فرهنگی انقلاب اسلامی بر روی آنتن شبکه اول سیما رفت. همچنین در بخش گپ و گفت برنامه خانم منصوره اخوان، نویسنده مجموعه مستند "بعد از خمینی" و خانم زهرا سادات صالحی، از فعالین کانون‌ فرهنگی عدالت پژوهان آل یاسین میهمان ثریا بودند.

مهمترین محورهای برنامه به شرح زیر می‌باشد؛

- در مکتب امام، برای انقلابی ها سفره و پلویی در کار نیست به جز سفره جهاد و شهادت

-حقوق‌های 70،80 میلیونی محصول مستقیم سیاست‌های نئولیبرالی دهه 70 است

-امروز حتی از حرم امام نمادهایی بیرون می‌آید که آن امام ساده زیست، انقلابی و امام مستضعفین را نشان نمی‌دهد

-فیش‌های  حقوقی آنچنانی مدیران برای وزیرانی که دارایی‌های هزار میلیاردی دارند، ننگ نیست!

-نقش پر رنگ "کارگزاران سازندگی" در پایه گذاری جریان اشرافی گری در ایران

 -نئولیبرالیزمی که کارگزاران بر اقتصاد و فرهنگ ایران حاکم کرد، هارترین نوع سرمایه داری و نابودکننده عدالت است

-دولت سازندگی شکاف طبقاتی را ایجاد کرد و مقصر آن را شعارهای انقلاب معرفی کرد!

-برخی از کارگزاران اشرافیت، می گفتند برای مهار اعتراضات مردم، باید باتوم و سپر هم بخریم!

 -جمله "مانور تجمل" در آن نمازجمعه معروف از تمام آرشیوها حذف و برفک شده است


این برنامه به بازخوانی آرمانهای امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در دفاع از محرومان و مستضعفان و همچنین خط و آرمان‌های امام در دفاع از مستضفین و جنگ فقر و غنا را تبیین کرد. همچنین باتوجه به ایجاد فاصله‌ طبقاتی در جامعه و رسانه ای شدن فیش‌های حقوقی برخی از مدیران در این برنامه نقش نفوذ جریان فکری، فرهنگی و اقتصادی نئولیبرال در رواج مصرف زدگی، رفاه طلبی و اشرافیت و فاصله‌های طبقاتی مورد بررسی قرار گرفت.

از همان ابتدای انقلاب یک جریان لیبرال وجود داشت که شریک قدرت هم بود!

دکتر شهریار زرشناس در رابطه با اتفاقاتی که بعد از جنگ رخ داد و منجر به فاصله طبقاتی شد، اظهار داشت: یکی از محورهای اصلی انقلاب اسلامی واندیشه امام عدالتخواهی است یعنی بی تردید صدای امام خمینی بلندترین صدای عدالت طلبی در تاریخ کشور ماست و اندیشه  امام خمینی حول محور عدالت طلبی شکل گرفته است چرا که اسلام ناب محمدی چنین چیزی را می‌گوید بنابراین وقتی انقلاب اسلامی رخ داد طبیعی است که این توقع وجود داشت که انقلاب به سرعت به سمت سامان دادن نظام اقتصادی اجتماعی بر پایه عدالتخواهی برود.


 
وی افزود: یکی از وجوه عدالتخواهی این است که باید بازتوزیع عادلانه ثروت‌ها صورت بگیرد و زمانی که این امر انجام شد طبیعی است که فاصله وحشتناک بین مستضعفین کوخ نشین و مستکبران کاخ نشین و سرمایه داران از بین خواهد رفت؛ از همان ابتدای انقلاب یک جریان لیبرال وجود داشت که متاسفانه شریک قدرت هم بود و هم در بازه زمانی سال های 58 تا 60 حضور داشتند و هم از سال 60 به بعد بودند البته  بصورت پنهانی تا سال 67 یک جریان نئولیبرالی بود که خودش را بازسازی  کرده بود و این جریان مخالف هر نوع حرکت عدالت طلبانه بود و برای آن مانع تراشی می‌کرد.

در دولت موسوی اگر راجع به تئوری اقتصاد اسلامی حرف می‌زدید، محکوم می‌شدید!

وی خاطرنشان کرد: در فاصله سال های 60 تا 67 در دولت مهندس موسوی اگر شما می‌خواستید راجع به تئوری اقتصاد اسلامی حرف  بزنید شما را محکوم می‌کردند و می‌گفتند که علم، علم است و یک علمی هم در دانشگاه داریم که علم اقتصاد است  در حالی که ما می‌دانیم که ساخت این علم کاملا لیبرالی است؛ علم اقتصاد شاخه ای از علوم انسانی است و همه ما می‌دانیم که علوم انسانی جهت دار است و در جهت مدرنیته و سرمایه داری است و حتی در دنیا کشورهایی که می‌خواستند از مرزهای سرمایه داری بگذرند اگر اومانیست هم بودند با این علوم انسانی به مشکل می‌خوردند و ما نیز قطعا با مشکل موجه می‌شدیم چراکه ما ماهیتا با این ها در تقابل هستیم.

در سال‌های 60 تا 68 به بهانه جنگ هیچ حرکت عملی در جهت تدوین تئوری اقتصاد اسلامی که حول محور عدالت است، صورت نگرفت

زرشناس تاکید کرد: مسئولین مانع هر نوع طراحی نظری و هر نوع گام عملی در خصوص اقتصاد اسلامی می‌شدند؛ در فاصله زمانی سال‌ها 60 تا 68 به بهانه جنگ و تحت عنوان اینکه ما آمار و اطلاعات نداریم هیچ حرکت عملی در جهت تدوین تئوری اقتصاد اسلامی که حول محور عدالت است صورت نگرفت بلکه همان اقتصاد شبه مدرن سرمایه داری واقعا زنگ زده و ناعادلانه ما که میراث رژیم پهلوی بود ادامه پیدا کرد که دقیقا این اقتصاد را علی اکبر داور، وزیر اقتصاد رضا شاه و دولت رضا شاه و مشاوران انگلیسی آن را طراحی کرده بودند که در این سال‌ها در بر همان پاشنه چرخید.

از سال 68 به بعد شعار دادند که باید مانور تجمل بدهیم و "مستضعفین" تبدیل به "قشر آسیب پذیر" شدند!

این استاد دانشگاه ادامه داد: سال 68 به بعد این جریان نئولیبرال خودش را آشکار کرد و دولت سازندگی با محوریت نیروهایی که بعدا کارگزاران سازندگی نامیده شدند یک رویکرد نئولیبرالی را رسما بر اقتصاد ما حاکم کردند یعنی اولین باری که ما آمدیم برنامه ریزی منسجم بکنیم و مدل توسعه تدوین کنیم، بازهم به سمت اقتصاد عدالت طلب و اسلامی نرفتیم و به دنبال این نرفتیم که یک برنامه اقتصادی تدوین کنیم که توده‌ها و مستضعفین و محرومین را مورد حمایت قرار بدیم بلکه به سمت همان اقتصاد سرمایه داری شبه مدرن نیمه ویران بحران زده جا مانده از رژیم پهلوی را با یک نسخه نئولیبرالی که بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به ما می‌دادند را بازسازی کنیم.

زرشناس تصریح کرد: همان تیم بروکراتی که در دوره مهندس موسوی در راس قدرت حضور داشت و فقط شعار چپ می‌داد دقیقا از 68 به بعد، راست ترین رویکرد سرمایه داری را در این مملک اجرایی کرد؛ شعار دادند که باید مانور تجمل بدهیم، شعار دادند به سرمایه‌دار بد نگویید، اصطلاح "مستضعف" را به "آسیب پذیر" تغییر دادند و بار ارزشی آن را زدودند.

نئولیبرالیزمی که کارگزاران بر اقتصاد و فرهنگ ایران حاکم کرد، هارترین نوع سرمایه داری و نابودکننده عدالت است

این پژوهشگر حوزه انقلاب اسلامی گفت: اگر شما روند حرکت را نگاه کنید متوجه خواهید شد تمام آیتم‌هایی که از سال 68 به بعد رخ داد با محوریت جریان فکری حزب کارگزاران سازندگی بود، حزبی که خودش می‌گوید لیبرال است! و اگر رجوع کنید می‌بینید که یکی از افراد شاخص این حزب می‌گوید که ما لیبرال دموکرات مسلمان هستیم؛ برنامه این حزب کاملا سرمایه‌داری نئولیبرال است و باید بدانیم که نئولیبرالیزم، هار ترین و بدترین صورت سرمایه داری است؛ خیلی از مسئولین کنونی کشور هم این تفکر را پنهان نمی‌کنند و رسما در کتاب‌ها، مقالات و غیره می‌گویند که ما نئولیبرال هستیم و رسما از فریدمن وغیره حرف می‌زنند؛ باید بدانیم که با مدل نئولیبرالی ما به عدالت نمی‌رسیم.

حقوق‌های 70،80 میلیونی محصول مستقیم سیاست‌های نئولیبرالی دهه 70 است

زرشناس اظهار داشت: در طول تاریخ شاهد بوده‌ایم که هرجا که نئولیبرالیزم به قدرت رسیده فاصله طبقاتی را چند برابر کرده؛ حقوق‌های 70،80 میلیونی مسئولین و این اشرافیت نوظهور سرمایه‌داری که از دل نظام جمهوری اسلامی در آمده است محصول مستقیم سیاست‌های نئولیبرالی است که از سال 68 به بعد تحت لوای حزب کارگزاران سازندگی اجرایی کرده‌اند و این رویکرد مقابل آرمان‌گرایی انقلاب ایستاد و اگر توجه کنید می‌بینید که از سال 69 رهبر انقلاب مکرر در مورد عدالت و تجمل گرایی هشدار می‌دهند؛ این جریان نئولیبرال دو محور فرهنگی و اقتصادی دارد و رهبر انقلاب بر روی این دو محور تاکید خاص دارند تا جلوی این جریان را بگیرند.

کسانی که کنار امام بودند و جرات بروز اندیشه‌های نئولیبرالی را نداشتند، بعد از امام پررو شدند!

مسعود ده‌نمکی، کارگردان و فعال فرهنگی عرصه انقلاب اسلامی در خصوص دغدغه تولید فیلم‌ها و مستندهای عدالتخواهانه‌ای که داشته‌ است، اظهار داشت: این افرادی که در ابتدای مباحث ذکر شدند که رسما می‌گویند ما نئولیبرال و تکنوکرات هستیم ملموس‌ترین جریان بودند اما یک عده‌ای که معذوریت داشتند پشت این جریات پنهان شدند و دقیقا این افراد لایه خطرناک‌تری برای امام زدایی از بعد از رحلت امام بودند؛ کسانی که کنار امام بودند و جرات بروز چنین اندیشه‌هایی را نداشتند، بعد از امام پررو شدند و تعبیر اسلام آمریکایی برای همین افراد است.
 

 
ده‌نمکی افزود: در گذشته برخی فکر می‌کردند وقتی امام اسلام را تقسیم بندی می‌کند و از اسلام آمریکایی نام می‌برند نماد اس

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جمله "مانور تجمل" آقای هاشمی در نمازجمعه از تمام آرشیوها حذف شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات