وزیر پیشین خزانه داری آمریکا: انتخاب ترامپ برای اقتصاد جهان خطرناک است

به گزارش ایرنا، سامرز که اقتصاددان و اکنون استاد دانشگاه هاروارد آمریکاست، در مطلبی در روزنامه واشنگتن پست نوشت: در تاریخ 23 ژوئن (3 تیر ) کشور انگلیس یک همه پرسی در مورد ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا را برگزار می کند. در تاریخ 8 نوامبر (18 آبان ) هم آمریکا انتخابات ریاست جمهوری خود را برگزار می کند تا مشخص شود آیا 'دونالد ترامپ' رئیس جمهور خواهد شد یا نه .
وزیر پیشین خزانه داری آمریکا افزود: هر دو انتخابات از جهاتی دارای وجوه اشتراک هستند. هردو نتایجی خواهند داشت که تا همین چند وقت قبل هرگز قابل تصور نبود. در هردو رای گیری، پوپولیست های عصبی مزاج و ملی گراها در برابر حکومت های سنتی قد علم کرده اند . در هر دو مورد، نظرسنجی ها نشان داده است که نتیجه هنوز قطعی نیست و پیش بینی ها هم حاکی از یک احتمال بین 1 به 4 و 1 به 3 مبنی بر وقوع یک نتیجه رادیکال خبر می دهد.
این مقام سابق آمریکا تاکید کرد: یقینا بازارهای مالی به این دو اتفاق که هم با شک و تردیدهایی همراه است واکنش نشان خواهند داد و لازم است جلوی این واکنش ها گرفته شود. بازار بشدت به اخبار مربوط به ماندن یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حساسیت نشان می دهد.
این اقتصاددان تصریح کرد: با هر نظرسنجی، ارزش پوند، واحد پول انگلیس و بازار سهام انگلیس بالا و پایین می رود. تحلیل های صورت گرفته ثابت کرده است اگر مردم انگلیس به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دهند، ارزش پوند استرلینگ بیشتر از 10 درصد کاهش خواهد یافت و بازار بورس انگلیس هم 10 درصد سقوط خواهد کرد و از آن بدتر شرکت های اقتصادی که تمام تجارتشان را در انگلیس انجام می دهند به مراتب بیش از اینها سقوط خواهند کرد.
استاد دانشگاه هاروارد گفت: باور عمومی بر این است که همین بلاتکلیفی در مورد سرنوشت انگلیس در اتحادیه اروپا به اندازه کافی بس است تا اثرات خود را بر سیاست های بانک مرکزی آمریکا و بانک های مرکزی سایر کشورهای جهان باقی گذارد. بازارها همه گوش به زنگ ایستاده اند تا از نتیجه همه پرسی در انگلیس درباره خروج از اتحادیه اروپا آگاه شوند .
وزیر پیشین خزانه داری آمریکا افزود: به ظن قریب به یقین، ضرر و زیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بسیار عظیم خواهد بود و همین امر باعث خواهد شد تا یک بلاتکلیفی راجع به آینده اقتصاد انگلیس به وجود آید.
وی گفت: در صورت تحقق این امر، انگلیس جذابیت خود را به عنوان مقصدی برای تجارت هایی که گرایش به اقتصاد اروپا دارند، از دست خواهد داد و به تبع آن سرنوشت انسجام «پادشاهی بریتانیای کبیر» هم زیر سئوال خواهد رفت و نقش لندن به عنوان یک قطب مالی هم تهدید خواهد شد و سطح صادرات انگلیس به اروپا هم تنزل خواهد کرد. اما همه این مخاطرات باعث شده است تا هم کشور آمریکا و هم بازارهای جهانی و تصمیم سازان مالی جهان از خطر خیزش ترامپ غافل بمانند.
سامرز اضافه کرد: به همان میزان که خطر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای اقتصاد انگلیس عظیم است؛ به عقیده من خطر انتخاب شدن 'ترامپ' به ریاست جمهوری آمریکا برای اقتصاد آمریکا و اقتصاد کل جهان بس خطرناکتر است. اگر ترامپ رئیس جمهوری شود می توان حدس زد که ظرف مدت 18 ماه یک رکود طولانی مدت آغاز خواهد شد. خسارت و ضرر و زیان این رکود نه فقط در داخل آمریکا بلکه در خارج از مرزهای این کشور هم به وضوح احساس خواهد شد.
این اقتصاددان گفت: این فرض بر پایه این استدلال ها است که نخستین آن، خطر بروز سیاست های نامعقول است. ترامپ احتمال قطع شدن 10 هزار میلیارد دلار کاهش مالیات را مطرح کرده است. این یعنی تهدید ثبات مالی آمریکا. وی ضمن آن، احتمال بازسازی بدهی های آمریکا به شیوه یک ملاک و یک بساز و بفروش ورشکسته را نیز طرح کرده است.
سامرز که در دولت «بیل کلینتون» وزیر خزانه داری آمریکا بود، تصریح کرد: بالا رفتن سقف بدهی ها در سال 2011 عامل اصلی سقوط 17 درصدی بازار بود . حال رئیس جمهوری که یک برنامه مالی بی منطق عرضه می کند و گشایشی به سمت بازسازی بدهی ها دارد می تواند در کوتاه مدت به اعتماد به نفس بازار لطمه بزند و در بلند مدت هم بر اعتبار کشور و محوریت داشتن دلار لطمه خواهد زد.
وی گفت: دوم آنکه، در یک اقتصاد جهانی که درون نوعی یکپارچگی جهانی تعریف شده، ملی گرایی اقتصادی ترامپ فوق العاده خطرناک است. در سالهای اخیر، صادرات موتور محرک اقتصاد آمریکا بوده است. حال اگر آمریکا بیاید و دور تا دور مرزهای جنوبی اش را دیوار بکشد و تمام پیمان های تجاری را منسوخ اعلام کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ واکنش دیگر کشورها چه خواهد بود؟
شکست پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک' (مشارکت دوسوی اقیانوس آرام) ، کمترین ضرر و زیانی است که ریاست جمهوری ترامپ برای اقتصاد جهان به بار خواهد آورد. فعلا خروج از این پیمان برای آمریکا مستلزم مصوبه کنگره نیست .
استاد دانشگاه هاروارد آمریکا گفت: اگر ترامپ رئیس جمهوری شود و فقط نیمی از وعده هایی را که داده است، عملی سازد؛ یقینا بدترین جنگ تجاری را از زمان دوران ' رکود' در تاریخ آمریکا ثبت خواهد کرد.
وزیر پیشین خزانه داری آمریکا، سومین استدلال را درباره خطر انتخاب ترامپ چنین تشریح کرد که رشد و پیشرفت نیازمند یک محیط ژئوپولیتیک امن است. اینکه بیاییم و برای ژاپن و کره جنوبی تجویز کنیم که خودشان از خود دفاع کنند و وسعت عمل ' ناتو' را هم کوچک کنیم؛ مفهوم آن این است که به چین و روسیه جسارت ببخشیم و به موازات آن سلاح های کشتار جمعی را گسترش دهیم چون همزمان متحدان ما در پی آن هستند که خودکفا شوند. آیا در یک چنین فضایی سرمایه گذاری و تجارت شکوفا خواهد شد؟
این اقتصاددان افزود: چهارم آنکه خلق وخو و رویه استبدادی ترامپ و منش شخصیتی او مطمئنا خسارت سنگینی بر اعتماد به نفس در تجارت وارد می آورد. ترامپ وعده داده است که درسیاست خارجی، شکنجه را به عنوان ابزاری در سیاست خارجی بکار بندد؛ قوانین را تغییر دهد و تمام انتشاراتی را که باب طبع او نیستند، تعقیب قانونی و مجازات می کند. زمانی ماجرای واقعه ' واترگیت' کشور را فلج کرد که فعالیت های غیر قانونی کارکنان حوزه ریاست جمهوری و سوء استفاده از قدرت مبنای وقوع آن بود، به کلی کشور را به هم ریخت.
این استاد دانشگاه تصریح کرد که حال اگر ترامپ رئیس جمهوری شود و کنترل اف.بی.آی، سیا و سرویس درآمدهای داخلی (مالیاتی) آمریکا را برعهده بگیرد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
مقام سابق آمریکایی گفت که اکنون وضعیت بلاتکلیفی بوجود آمده است. ایجاد فضای لازم برای اعتماد به نفس در تجارت، ارزان ترین محرک برای انرژی گرفتن دوباره بازار است. خلق فضایی که در آن سنت حاکمیت قانون نقض و دوام وقوام در سیاست نفی می شود؛ این بهترین شیوه ممکن برای خسارت زدن به اقتصاد آمریکاست؛ اقتصادی که اکنون شکننده است.
استاد دانشگاه هاروارد آمریکا خاطر نشان کرد: حافظه تاریخ آمریکا به یاد ندارد حزبی نامزدی را برای ریاست جمهوری معرفی کند که تا این اندازه برای اقتصاد کشور خطرناک باشد. فعلا که تمام بازارهای اقتصادی احتمال رئیس جمهور شدن ترامپ را نازل می دانند. ما هم دعا می کنیم حق با آنها باشد.
اروپام**1591**1572

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر پیشین خزانه داری آمریکا: انتخاب ترامپ برای اقتصاد جهان خطرناک است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات