راهکارهایی ساده برای مشکلات شایع روزه داران

بسیاری از کسانی که در ماه رمضان روزه می گیرند از سردرد رنج می برند. این مشکل به چند علت شایع است و احتمال دارد علت آن گرسنگی یا کم خوابی یا کمبود قند خون یا نبود موادی مانند کافئین یا نیکوتین باشد. العالم: دکتر توفیق السعدی رئیس ادارۀ علم اعصاب و رئیس اداره خدمات پزشکی در مرکز روان و اعصاب آمریکا گفت روزه داران در ماه رمضان با چهار مشکل شایع مواجه می شوند که توصیه هایی در این زمینه وجود دارد.
 
این مشکلات شایع و راهکارهای مقابله با آنها عبارتند از:

1- سردرد: بسیاری از کسانی که در ماه رمضان روزه می گیرند از سردرد رنج می برند. این مشکل به چند علت شایع است و احتمال دارد علت آن گرسنگی یا کم خوابی یا کمبود قند خون یا نبود موادی مانند کافئین یا نیکوتین باشد.

به همین علت بهتر است کسانی که هنگام روزه گرفتن سردرد می گیرند رژیم غذایی متناسب و متوازنی داشته باشند. خوردن سحری و نوشیدن مایعات تا حد امکان مهم است. آب اهمیت زیادی دارد و باید منبع اول رفع تشنگی در ماه رمضان باشد. در صورت لزوم می توان با نظر پزشک برای جلوگیری یا کاهش امکان سردرد، هنگام سحری از برخی داروهای مسکن نیز استفاده کرد.  

همچنین می توان با قرار نگرفتن درمعرض تابش مستقیم نور آفتاب یا استفاده از کلاه هنگام خارج شدن از خانه از سردرد جلوگیری کرد. اما در صورت ادامه سردرد بعد از ماه رمضان یا داشتن عوارض شدید مراجعه به پزشک متخصص ضروری است.

2-خارج شدن کافئین از بدن: کاهش مصرف کافئین در ماه رمضان می تواند به خارج شدن کافئین از بدن منجر شود.   

بهتر است قبل از ماه رمضان به تدریج مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین را کاهش داد یا قبل از آغاز روزه یک فنجان قهوه تلخ نوشید که می تواند به جلوگیری از خروج کافئین از بدن که احتمالا به سردرد منجر می شود، کمک کند.

3- کم خوابی: به احتمال زیاد خواب در ماه رمضان کم می شود و این ممکن است به عدم تمرکز و افزایش عصبانیت و خشم منجر شود اما درک امکان وقوع آن به شخص کمک می کند تا به منظور حفظ سلامت و جلوگیری از افزایش وزن و انجام دادن کارهای روزمره به طور طبیعی در هنگام روزه گرفتن، برای تغییر برنامه روتین خود تلاش کند.

همچنین خوردن سحری انرژی مورد نیاز روزه دار را برای فعالیت در روز تامین می کند و این خواب راحتی را برای روزه دار در هنگام صبح تضمین می کند.

4-افزایش استرس: تغییر در برنامه های روزمره و خواب کمتر ممکن است به افزایش استرس و نگرانی منجر شود از این رو مهم است با هرگونه عامل احتمالی فشار به آرامی برخورد کرد تا از هرگونه آثار جانبی آن جلوگیری کرد و این با خودداری از انجام دادن کارهای فیزیکی بیش از حد توان و فعالیت های بدنی استرس زا امکان پذیر است، چرا که توان روزه دار به علت کاهش انرژی که از غذا می گیرد کم می شود به همین علت بهتر است در این مدت از هرگونه فعالیت بدنی از جمله انجام دادن تمرینات ورزشی خودداری کرد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راهکارهایی ساده برای مشکلات شایع روزه داران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات