گودرزی: ورزشکاران باید به تغییر رفتار محیط زیستی کمک کنند

به گزارش ایرنا از وزارت ورزش و جوانان، محمود گودرزی در نشست تخصصی « محیط زیست، ورزش و مشارکت های اجتماعی» که به مناسبت روز جهانی محیط زیست در کاخ نیاوران برگزار شد، ورزش در هوای ناسالم را عنصری مضر برای بدن دانست و افزود: به هیچ عنوان ورزش در هوای آلوده را توصیه نمی کنیم چرا که در این هوا با افزایش متابولیسم بدن، آسیب‌پذیری بافت‌ها بیشتر می‌شود.
وزیر ورزش و جوانان در ادامه به موفقیت تیم ملی والیبال در راه یابی به المپیک برای نخستین بار در تاریخ ورزش کشور، اظهار داشت: امیدواریم ورزشکاران ما نمایندگان خوبی از جامعه بزرگ ایرانی و مشوق حمایت از گونه های جانوری باشند.
وی حفاظت از محیط زیست را در گرو تبدیل شدن آن به رفتار اجتماعی دانست و گفت:‌ تا حفاظت از محیط زیست به رفتار جمعی تبدیل نشود، اتفاق خاصی در این بین رخ نخواهد داد؛ بنابراین آموزش جامعه برای تحقق یک هدف باید در انتها به تغییر رفتار منجر شود.
به اعتقاد محمود گودرزی این آموزش ها و اهداف بلند مدت، باید به بلوغ جامعه منتج شود تا افراد آن از منافع شخصی خود گذشته و تنها در فکر منافع جمع باشند.
وزیر ورزش و جوانان با بیان این که تغییر رفتار افراد برای حفاظت از محیط زیست نیز با ورود ابزارهای تبلیغاتی اتفاق می افتد، گفت: رسانه ها و گروه های مرجع نظیر ورزشکاران، نخبگان، پزشکان، هنرمندان و فرهیختگان باید برای این تغییر نگرش اقدام کنند.
وی با اشاره به تفاهم وزارت ورزش و جوانان با سازمان حفاظت از محیط زیست برای تأسیس دفتر محیط‌ زیست و توسعه پایدار در این وزارتخانه، تأکید کرد: این دفتر با دو هدف ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست در ورزش و ارتقاء شاخص های محیط زیست در حوزه ورزش شکل گرفت.
گودرزی تشکیل کمیته حفاظت از محیط زیست در فدراسیون ها، آموزش و ترویج آموزه های محیط زیست در بین جامعه ورزش، پیاده سازی مولفه های مدیریت سبز در سازمان ها و نهادها، حمایت از پژوهش های کاربردی در حوزه ورزش و محیط زیست و تعامل اثربخش با سازمان های بین المللی محیط زیست را از راهبردهای وزارتخانه دراین حوزه عنوان کرد.
وزیر ورزش و جوانان همچنین فعالیت های محیط زیستی وزارتخانه را شامل حوزه های ساختار سازی، فعالیت های میدانی و نمادین، حوزه فرهنگی، آموزش، مدیریت سبز و حوزه تعاملات و مشارکت های اجتماعی دانست.
وی با ارائه برخی آمارها از میزان ورزش در میان شهروندان کشورهای مختلف، افزود: در برخی کشورهای توسعه یافته 75 درصد مردم ورزش می‌کنند که رویکرد این نوع ورزش سلامت‌محور است. در حالی که در کشور ایران بر اساس آمار سال 91، به طور میانگین تنها 10 درصد از مردم ورزش می کردند که با تلاش های صورت گرفته توانستیم این عدد را در سال 94 به بیست و یک درصد برسانیم و امیدواریم با تلاش معاونت ورزش‌های همگانی، این میزان تا پایان دولت یازدهم به 30 و در حالت خوشبینانه به 50درصد برسد.
در ادامه این نشست تفاهم نامه کمیسیون ملی یونسکو با دانشگاه آزاداسلامی امضا شد. همچنین از حسین عباسی از خراسان رضوی، بهمن مددی از آذربایجان شرقی، پیام نظر از استان تهران و علی حاجیانی از استان بوشهر به منظور تشکیل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار در اداره کل ورزش و جوانان استانی تقدیر شد.
نمایندگان ادارات کل ورزش و جوانان استان های گیلان، اردبیل، یزد، مرکزی، خوزستان، اصفهان و گلستان نیز برای امضاء تفاهم نامه همکاری با اداره کل محیط زیست استان تجلیل شدند.
در ادامه نیز میترا حجار، سیروس الوند، سینا حجازی، پرستو صالحی، کتایون جهانگیری، خسرو شهرزاد، کامکار و نرگس فغانی نیز به عنوان هنرمندان حامی محیط زیست مورد تجلیل قرار گرفتند.
محمود گودرزی، معصومه ابتکار، سعدالله نصیری( دبیرکل کمیسون ملی یونسکو در ایران)، دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر تابش رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و موسوی معاون اطلاعات و عملیات قرارگاه زیستی سازمان پدافند غیرعامل کشور از حامیان دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارتخانه شامل: دکتر سید عبدالحمید احمدی، رباب شهریان، مازیار ناظمی، مهناز مظاهری وشیدا مهنام با اهداء لوح، تقدیر کردند.
لوح و تندیس ویژه نشست تخصصی محیط زیست، ورزش و مشارکت های اجتماعی به غلامرضا جعفری رئیس فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی و دکتر سعدالله نصیری قیداری تقدیم شد.
ورزشی**9129**1379

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گودرزی: ورزشکاران باید به تغییر رفتار محیط زیستی کمک کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات