هر اهدا کننده خون سالم جان سه بیمار نیازمند را نجات می بخشد

به گزارش ایرنا، دکتر محمدحسین برادران روز دوشنبه در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان و 25 خرداد، روز جهانی اهدا کنندگان خون در جمع خبرنگاران با اشاره به رشد 10.5 درصدی اهدای خون نسبت به سال گذشته، افزود: سهم اهدای خون زنان استان 11.5 درصد طی این مدت افزایش یافته که این مهم بیانگر تاثیر اقدام های فرهنگ سازانه سازمان با همکاری رسانه های استان بود که در سال گذشته صورت گرفت.
وی گروه سنی 25 تا 35 سال را بیشترین اهدا کنندگان خون در استان قزوین اعلام و یادآور شد: سیاست سازمان انتقال خون کشور حرکت به سمت اهدای مستمر خون بوده که تاکنون توانسته ایم شاخص اهدای مستمر خون را به 50 درصد رسانده و این در حالی است که هدف ما رسیدن به مرز 90 درصدی است.
وی در ادامه با اشاره به ساعت کاری انتقال خون قزوین در ماه مبارک رمضان، افزود: در این مدت پایگاه انتقال خون در قزوین از ساعت 8و 30 تا 13 و عصرها از ساعت 20 تا 30 دقیقه بامداد و در پایگاه تاکستان نیز از ساعت 8 تا 12 و 30 دقیقه آماده خون گیری از اهدا کنندگان هستند.
برادران اضافه کرد: در شب های قدر نیز با توجه به ازدحام مراجعان برای اهدای خون، هر دو پایگاه قزوین و تاکستان از ساعت 19 تا 3بامداد آماده خدمت رسانی به روزه داران خواهند بود.
به گفته وی، مردم می توانند در این ماه مبارک نذورات خود را با اهدای خون به انجام رسانده تا علاوه بر کمک به تامین خون در بیمارستان ها، دعای خیر بیماران را نیز بدرقه راه خود کنند.
مدیرکل انتقال خون استان قزوین با اشاره به کمبود مراجعه برای اهدای خون در نیمه نخست ماه مبارک رمضان، از مردم خواست با مراجعه تدریجی خود استان را در شرایط کمبود خون قرار ندهند.
این مسئول یادآور شد: اهدا کنندگان مستمر خون از خون سالم تری برخوردار بوده زیرا که با قوانین سازمان انتقال خون و اعمالی که در این راه مخاطره ساز است آشنایی داشته و در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیز الگو هستند.
مدیرکل انتقال خون استان قزوین در ادامه با اشاره به برنامه ریزی در جهت راه اندازی سامانه سیار انتقال خون از سال گذشته، گفت: باتوجه به نبودن پایگاه های خون گیری در برخی از شهرستان های استان و مطالبات مردم، پیشنهاد تشکیل چنین سامانه ای به استانداری قزوین مطرح و قرار شد اعتبار مورد نیاز برای تجهیزات این سامانه توسط مدیریت بحران استانداری تامین شود.
وی، اعتبار مورد نیاز برای این سامانه را 10 میلیارد ریال اعلام و افزود: پنج میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز این طرح از طریق ستاد انتقال خون کشور تامین شده و در صورت تامین مابقی آن جهت تجهیزات از سوی مدیریت بحران استانداری، سامانه راه اندازی خواهد شد.
این مسئول ادامه داد: سامانه در صورت تامین اعتبار مورد نیاز در سال جاری، به صورت دوره ای هر ماه در یکی از شهرستان های استان مستقر شده تا علاوه بر تامین خون مورد نیاز بیماران، در مواقع بحرانی نیز به بیماران یاری برساند.
به گفته وی، راه اندازی این سامانه نقش موثری در ترویج فرهنگ اهدای خون و بهره مندی سایر شهرستان های استان از خدمات سازمان انتقال خون خواهد داشت.
مدیرکل انتقال خون استان قزوین، انحصاری بودن تامین خون و فرآورده های آن، افزایش روز افزون مصرف فرآورده های مشتق از پلاسما ، تامین خون و فرآورده های خونی برای سایر استان های کشور در مواقع اضطراری و نیز هزینه بالای استحصال خون به ازای هر کیسه
یک میلیون و 600 هزار ریال را از جمله ضرورت های مورد توجه سازمان انتقال خون دانست.
برادران ادامه داد: مهم ترین و اصلی ترین ماموریت سازمان انتقال خون، تامین خون و فرآورده های خونی سالم است که به صورت انحصاری توسط این سازمان انجام می شود.
وی ادامه داد: افراد نیازمند به خون و فرآورده های خونی، بیمارانی هستند که در پایین ترین سطح از لحاظ سیستم ایمنی بدن قرار داشته و از این رو باید نهایت حساسیت را نسبت به سلامت خون اهدایی آنان اعمال و اهداکنندگان نیز به منظور سلامت کامل خون، صادقانه مسایل پزشکی و سوابق بیماری خود را هنگام معاینات پزشکی و مصاحبه به انتقال خون اعلام کنند.
برادران از اهداکنندگان خون به عنوان سرمایه های اجتماعی یاد و افزود: این گروه به خصوص اهدا کنندگان مستمر، در محیط زندگی اجتماعی و شغلی خود نیز در سلامت کامل به سر برده و الگویی مناسب در پیشگیری از آسیب های اجتماعی محسوب می شوند.
وی اضافه کرد: اگر بتوانیم فرهنگ اهدای خون در جامعه را ترویج کنیم، گام موثری در جهت ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی خواهیم برداشت.
برادران ادامه داد: از نظر تعداد اهداکنندگان خون نیز شاخص استاندارد کشور 27 اهداگر به ازای هر یک هزار جمعیت است این رقم در استان قزوین هر 25 نفر به ازای هر یک هزار جمعیت است.
مدیرکل انتقال خون استان قزوین با اشاره به برنامه های روز جهانی اهدا کنندگان خون، از برگزاری مسابقه خاطره نویسی اهدای خون خبر داد و افزود: اهدا کنندگان و بیماران دریافت کننده خون می توانند خاطرات خود در این زمینه را تا 25 خردادماه به اداره کل انتقال خون استان ارسال تا به نفرات برگزیده جوایزی اهدا شود.
داشتن حداقل 18 و حداکثر 60 سال سن (در صورت اهدای مستمر 65 سال)، داشتن حداقل وزن 50 کیلوگرم و همراه داشتن کارت شناسایی عکس دار از جمله شرایط اهدای خون است.
7388/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هر اهدا کننده خون سالم جان سه بیمار نیازمند را نجات می بخشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات