حفظ محیط زیست نیازمند مشارکت همگانی است

به گزارش خبرنگار ایرنا، گنجینه های خدادادی که پیشگیری از فرسایش خاک ، رونق صنعت گردشگری،کاهش آلودگی و تعدیل گرمای هوا از مهمترین مزایای آن است،اینک بیش از هر زمان دیگر در معرض نابودی است.
از آنجا که پیشگیری از فرسایش خاک لازمه کشاورزی پایدار، رونق صنعت گردشگری یکی از راهکارهای رفاه انسانی و ایجاد اشتغال ، کاهش آلودگی هوا برای سلامت انسان و کاهش گرمای هوا بسترساز زندگی بهتر برای انسان ها است، می توان گفت: جنگل ها و مراتع زیربنای توسعه پایدار است.
اما بهره برداری های غیراصولی مانند بوته کنی های زیاد، قاچاق چوب برای زغال گیری، چرای بی رویه دام و ساخت و سازها از سویی و بیماری هایی مانند خشکیدگی جنگل ها و آتش سوزی ها از سوی دیگر هر ساله بخش زیادی از عرصه های طبیعی را از بین می برد.
با توجه به اهمیت جنگل ها برای بقای حیات وحش، حفظ منابع آب، جلوگیری از تخریب ساخت و سازها به وسیله سیل کارشناسان ارزش اقتصادی یک درخت بلوط با 500 سال عمر را یک میلیارد و 650 میلیون ریال می دانند.
اما گاهی برخی از انسان های سودجو برای منفعتی بسیار اندک درختان را قطع یا با چرای بی رویه دام مراتع را تخریب می کنند.
کارشناسان می گویند:در 50 سال گذشته افزون برشش میلیون هکتار اراضی جنگلی درکشور از بین رفته و سالانه افزون بر100هزار هکتار جنگل از سال 1340 تاکنون در کشور تخریب شده است.
هم اکنون بیش از سه برابر ظرفیت مراتع کشور، چرای دام در این مراتع انجام می شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: کمبود نیروی انسانی، تجهیزات موتوری و خودرویی، امداد هوایی و پاسگاه های حفاظتی از مهمترین چالش های صیانت بهینه از جنگل ها و عرصه های طبیعی این شهرستان است.
عبدال دیانتی نسب افزود: هم اکنون 10 محیط بان کار حفاظت از مناطق حفاظت شده از 52 هزار هکتار منطقه حفاظت شده گچساران را به عهده دارندو برای رسیدن به استاندارد جهانی به 30 محیط بان دیگر نیاز داریم.
وی تعداد تجهیزات موتوری محیط بانان مناطق حفاظت شده این شهرستان را چهار دستگاه ذکر کرد و افزود: هر محیط بان باید یک دستگاه موتورسیکلت داشته باشد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران تعداد خودروهای محیط بانی در این شهرستان را دو دستگاه اعلام کرد.
وی گفت: منطقه حفاظت شده خامی با 26 هزار هکتار وسعت خودرو ندارد.
رئیس اداره محیط زیست گچساران با اشاره به سخت گذر مناطق حفاظت شده در این شهرستان گفت: وجود تجهیزات امداد هوایی در این شهرستان ضروری است.
وی ابراز کرد: در صورتی که یک محیط بان با تنها چهار لیتر آب به ارتفاعات سخت گذر صعود کند توان او برای اطفای حریق کاهش خواهد یافت.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: شناسایی و برخورد قانونی با متخلفان شکار و صید غیرمجاز، آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، پاکسازی مناطق گردشگری و برخورد با صاحبان صنایع آلاینده از برنامه های این اداره برای کاهش آسیب به محیط زیست در این شهرستان است.
دیانتی نسب تصریح کرد: افزایش مشارکت های مردمی برای توسعه پایدار محیط زیست ضروری است.
وی اظهار کرد: نهادینه شدن فرهنگ هر شهروند یک محیط بان در بین مردم با تلاش رسانه های ارتباط جمعی راهکاری برای احیای محیط زیست است.
دیانتی نسب با یادآوری این که هم اکنون چهار تشکل دوستدار محیط زیست در گچساران فعالیت می کنند، که ساماندهی آنها با جلب مشارکت های مردمی می تواند راهکاری برای حفاظت بهینه از جنگل هاو عرصه های طبیعی باشد.
وی پیشگیری از آلودگی منابع آب و خاک با رهاسازی زباله، کمک برای اطفای حریق در آتش سوزی ها، گزارش مشاهده شکارچیان و صیادان، خاموش کردن کامل آتش در جنگل ها در هنگام طبیعت گردی از جمله کارهایی است کهمردم می توانند برای صیانت از محیط زیست انجام دهند.
مناطق حفاظت شده کوه سرخ، کوه دیل و خامی در گچساران قرار دارد.
بلوط ( گونه غالب ) ، بنه ، کلخنگ ، بادام وحشی ، ارژن ، خوشک ، گون ، گیاهان دارویی و گونه هایی از خانواده گندمیان مهمترین پوشش گیاهی مناطق حفاظت شده این شهرستان است.
کل و بز ، کفتار ، گرگ ، شغال ، روباه ،خوک، تشی ، کبک ، تیهو ، بحری ، دلیجه از مهمترین گونه های حیات وحش گچساران است.
شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
16 تا 22 خرداد به نام روز محیط زیست نامگذاری شده است.
8143/6162

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفظ محیط زیست نیازمند مشارکت همگانی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات