زوج های جوانی كه از يارانه نقدي محروم مي شوند و كسي پاسخگو نيست

با وجود اينكه در ابتداي پرداخت يارانه نقدي، توجيه اين اقدام آن بود كه مازاد يارانه بايد صرف كارهاي عمراني و فرهنگي شود ولي خيلي زود بنا به گفته مسئولين همين يارانه نقدي تبديل به «مصيبت اعظم» دولت شد و از آنجا كه دولت فعلي در پرداخت يارانه با كسري روبه رو شد، تصميم گرفت تا يارانه بخشي از شهروندان راكه بي نياز هستند قطع كند.

به گزارش تابناك در اين ميان هيچگاه مشخص نشد كه سيستم حذف يارانه ها دقيقاً به چه صورتي عمل مي كند و بارها گزارشاتي به «تابناك» رسيد كه خانواده اي كه به شدت مشكل مالي دارند و سرمايه و درآمد مشخصي هم ندارند؛ از دريافت يارانه محرومند و از آنسو خانواده هايي هستند كه با تمكن مالي رضايت بخش و سرمايه كافي همچنان تحت پوشش دريافت يارانه هستند.

يكي از نمونه هاي صريح و مشخص در سيستم پرداخت و حذف يارانه ها زوج هاي جواني هستند كه خانواده جديد تشكيل داده اند و قصد دارند يارانه خود را از خانواده هاي خود جدا كنند.

توضيح بيشتر اينكه اگر يارانه هر دو نفر از زوج هاي جوان در سيستم پرداخت يارانه فعال باشد و به عبارتي هنوز قطع نشده باشد، مشكلي نخواهد بود و داماد مي تواند با مراجعه به نزديك ترين مركز پليس ۱۰+ و تسليم مدارك هويتي، يارانه خود و همسرش را از خانواده ها جدا كند.

بنابر اين در اين حالت موضوع بدون در نظر گرفتن شغل، سرمايه و حقوق زوج جوان قابل حل است و حتي اگر داماد يا عروس از شغل مناسب، سرمايه قابل وصف و بضاعت مالي برخوردار باشد نيز شامل دريافت يارانه خواهند بود.

اما اگر در اين بين قبلاً‌ و در فرايند قطع بي برنامه يارانه ها، يارانه خانواده هر كدام از زوجين (عروس يا داماد) قطع شده باشد، ديگر موضوع فرق خواهد كرد و خانواده جديد تشكيل شده فارغ از هر گونه ملاحظه اي نظير داشتن سرمايه، شغل و يا درآمد مشخص از دريافت يارانه دو نفري براي هميشه محروم خواهند شد.

در همين راستا دو تن از دانشجويان دوره دكتري دانشگاه تهران كه به تازگي ازدواج كرده اند، مشكلشان را با «تابناك» در ميان گذاشتند.

م-الف كه دانشجوي دوره دكتري دانشكده الهيات دانشگاه تهران است و در حال حاضر صرفاً دانشجو است و درآمدي هم ندارد به «تابناك» گفت: « سال گذشته و آن زمان كه يارانه تنها ۳ميليون نفر قطع شد، يارانه خانواده من نيز قطع شد و اين درحالي بود كه درآمد پدر من به زحمت به ماهيانه ۵۰۰ هزارتومان مي رسد. حالا كه ازدواج كرده ام و تصميم گرفتم يارانه خود و همسرم را فعال كنم مسئولين به من گفتند چون يارانه خانواده پدرت قطع شده است شما ديگر شامل دريافت يارانه نمي شويد. اين درحاليست كه من تنها يك شناسنامه به نام خودم دارم و از هيچ كجا هم حقوق نمي گيرم.»

ر-ر نيز كه دانشجوي دوره دكتري دانشكده جغرافياي دانشگاه تهران است و شرايطي نظير م-الف دارد به «تابناك» گفت: « از سال گذشته يارانه خانواده همسر من به بهانه اينكه شما با ازدواج دخترتان ۴ نفر هستيد قطع شد و اگر ۵ نفر بوديد يارانه شما قطع نمي شد. حالا هم كه من تصميم گرفتم با جدا كردن يارانه خودم همسرم را نيز تحت تكفل خودم قرار دهم، مسئولين گفتند چون يارانه خانواده همسرت قطع شده است ديگر هيچ راهي براي پرداخت يارانه به همسر شما وجود ندارد مگر اينكه در ابتدا يارانه خانواده اش فعال شود و بعداً اقدام كنيد.»

اين دانشجوي دانشگاه تهران ادامه داد: «حالا با يك حساب سر انگشتي مي توان پي برد كه اگر من بخواهم يارانه همسرم را زنده كنم، چاره اي وجود ندارد جز اينكه ابتدا طلاق بگيرم تا يارانه خانواده همسرم دوباره فعال شود و سپس با ازدواج مجدد سريعاً تا يارانه آنها قطع نشده است يارانه خودم و همسرم را جدا كنم. خيلي خنده دار است نه؟»

با توجه به آنچه آمد به نظر مي رسد مسئولين و مديران فعال در حوزه پرداخت يارانه بايد بيش از اينها نسبت به نحوه توزيع يارانه حساس باشند. مسئولين بايد تلاش كنند در اين راستا به گونه اي عمل كنند كه بسياري از خانواده هاي نيازمند به ويژه زوج هاي جوان كه البته غالباً نيز شغل مشخصي ندارند از دريافت يارانه نقدي و يا هر يارانه رفاهي ديگري محروم نشوند. چرا كه اين رفتار مصداق بارز نوعي تبعيض و بي عدالتي در رابطه با سياست هاي رفاهي و اقتصادي در كشور خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زوج های جوانی كه از يارانه نقدي محروم مي شوند و كسي پاسخگو نيست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات