انتقالی تونلی آب از کرج به تهران منوط به تعیین حق‌آبه البرز در هیئت دولت

محمدی محیط زیست البرز مدیرکل محیط‌زیست استان البرز انتقالی تونلی آب از کرج به تهران را منوط به تعیین حق آبه البرز در هیئت دولت دانست و گفت: متاسفانه در مدیریت فاضلاب‌ها در استان رتبه آخر را در کشور داریم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، حسین محمدی در حاشیه نشست خبری هفته محیط زیست که پیش ازظهر امروز با حضور معاون خدمات شهر شهرداری کرج در ساختمان شهرداری کرج برگزار شد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: فسلفه وجودی شهرک صنعتی اشتهارد برای استقرار صنایع آلاینده تهران بوده است.

وی افزود: از زمان حضورم در البرز  استقرار صنایع آلاینده در البرز ممنوع شده و حتی در شهرک صنعتی اشتهارد مشاغلی مانند ذوب فلزات و دیگر صنایع آلاینده استقرار ندارند.

مدیرکل محیط‌زیست استان البرز با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در مورد رفع بوی بد تصفیه‌خانه شهرک صنعتی اشتهارد، بیان کرد: در 2 سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده پرونده تصفیه‌خانه شهرک صنعتی اشتهارد روی میز دادستان مرکز استان البرز قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه استانداردسازی تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد از خواسته‌های محیط زیست است، بیان کرد: رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه مطالبات خود را از دستگاه قضایی پیگیری و در جریان اقدامات انجام شده قرار گیرند.

مدیرکل محیط‌زیست استان البرز در مورد تعطیلی پنجشنبه‌ها در البرز و تاثیر آن بر کاهش آلودگی هوا در این استان، گفت: در سفر ریاست سازمان محیط زیست به البرز موضوع تعطیلی روزهای پنجشنبه مطرح شد و موضوع آلودگی هوای کرج در تاریخ هشتم مهرماه یعنی دو روز بعد از حضور وی در استان در هئیت دولت مطرح شد.

وی بابیان اینکه تمام گزارشات برای کاهش آلودگی هوا در استان  تقدیم مقامات مسئول شده است، اظهار داشت: هفته گذشته نیز کامکار معاون استاندار البرز در کمیسیون محیط زیست و زیر بنایی هئیت دولت، موضوع تعطیلی پنجشنبه‌ها را توضیح داد که این موضوع نهایی شود.

مدیرکل محیط‌زیست استان البرز در مورد به‌کارگیری ظرفیت بخش خصوصی برای ساماندهی زباله‌های کلینیک‌ها، مطب‌ها و مراکز درمانی فاقد زباله سوز در کرج، گفت: به‌دنبال واگذاری این موضوع به یک شخص دارای صلاحیت هستیم که زباله‌ها در یک جا جمع و بی‌خطرسازی شود.

محمدی در مورد موضوع ریزگردها و اقدامات شهرداری برای کاهش آلودگی هوا گفت: کانون های ریزگرد در استان البرز با همکاری دانشکده محیط زیست مطالعه شده و این کانون ها کاملا مشخص شده است.

وی افزود: مطالعه مربوط به کانون‌های گرد و غبار در اختیار ستاد ملی قرار گرفته تا این ستاد با تدوین دستورالعملی وظایف هر دستگاهی در این زمینه را مشخص نماید.

مدیرکل محیط‌زیست استان البرز در مورد انتقال آب از کرج به تهران از تونل احداث شده گفت: این موضوع یکی از چالش‌های اساسی است و دو سال است که در رابطه با این انتقال آب, سازمان محیط زیست, استانداری و اداره کل محیط زیست البرز مقاومت کرده‌اند چون اعتقاد داریم که اگر این آب از این تونل به تهران منتقل شود حیات زیر سد به مخاطره جدی می‌افتد و حتی اعضای شورای شهر نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

وی با بیان اینکه تعیین حق‌آبه زیر سد از خواسته‌های ما است، اظهار داشت: تا این حق‌آبه تعیین و در دولت مصوب نشود اجازه انتقال آب از تونل نمی‌دهیم و نیاز به حمایت در این زمینه داریم.

محمدی در مورد وضعیت آب شرب در البرز گفت: 6 ایستگاه سنجش لحظه‌ای آب شرب در البرز راه اندازی شده که 4 ایستگاه‌ سنجش در رودخانه کرج است.

مدیرکل محیط‌زیست استان البرز خاطرنشان کرد: به صورت کلی آب رودخانه کرج و آب طالقان براساس شاخص‌های ما دارای استاندارد است و آب‌های زیرزمینی نیز نمونه‌برداری و پایش می‌شود.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی امنیت ملی گفت: این مصوبه تاکید کرده که منابع آلاینده آب‌های سطحی را کنترل کنیم که این موضوع با جدیت در حال پیگیری است.

محمدی در مورد استفاده از فاضلاب و آبیاری مزارع سبزی عنوان کرد: متاسفانه در مدیریت فاضلاب‌ها در استان رتبه آخر را در کشور داریم و شاخص برخورداری ما از شبکه فاضلاب 7 تا 8 درصد است ولی شاخص کشوری حدود 40درصد است.

مدیرکل محیط‌زیست استان البرز تصریح کرد: 90 درصد فاضلاب تولیدی در البرز وارد محیط شده و سبب آلودگی در حوزه کشاورزی و دیگر بخش ها می شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقالی تونلی آب از کرج به تهران منوط به تعیین حق‌آبه البرز در هیئت دولت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات