مرد منفورِ آل سعود در عراق کیست؟

به گزارش مشرق،عربستان سعودی بعد از 25 سال روابط دیپلماتیک خود با عراق را به سطح سفیر رساند. اما این سفیر میان سال سعودی در تمام امور داخلی عراق سرک کشیده و به طرح مباحث فتنه گرانه می پردازد.

آن چه در پی می آید اطلاعاتی است که در شبکه های اجتماعی عراقی درباره سفیر جدید عراق در عربستان منتشر شده است:

السبهان متولد 1967 است و دوران تحصیل خود را در مدرسه الجزیره گذرانده و در سال 1985 دیپلم گرفته است. در سال 1988 موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته علوم سیاسی از دانشگاه نظامی ملک عبدالعزیز شده و بعد از آن برای گذراندن دوره های نظامی به ایالات متحده امریکا رفته است. وی پس از آن مسئولیت های مختلفی را در نهادهای نظامی عربستان عهده دار شده است.

وی در حالی به عنوان سفیر عربستان در عراق تعیین شده که سابق خدمت در کنار وزرای دفاع غربی را در کارنامه خود دارد که بارزترین آنها دیک چنی، وزیر اسبق دفاع و معاون اسبق رئیس جمهوری امریکا، تام کینگ، وزیر دفاع سابق بریتانیا و سرلشگر ژوزف هور، فرمانده کل نیروهای مرکزی امریکا است.

السبهان مسئولیت های مختلفی را نیز در عربستان بر عهده داشته است، از جمله فرمانده بخش های مختلف گارد ویژه نظامی، افسر در وزارت امنیت و مسئول تامین امنیت فرمانده مرکزی امریکا، سرلشگر نورمن شواتزکوف در خلال جنگ خلیج فارس اول (در جریان جنگ امریکا با عراق بر سر کویت) و افسر سازمان امنیت همراه با امیر خالد بن سلطان بن عبدالعزیز السعود در سال های 1993 تا 1995 بوده است.

او بارها در جریان اشغال عراق توسط امریکایی ها به عراق سفر کرده و به عنوان مشاور نظامی در نیروهای ائتلاف و بعدا رایزن نظامی در سفارت امریکا در بغداد فعال بوده است. وی همچنین به عنوان رایزن نظامی در لبنان نیز فعال بوده که مسئولیت او در لبنان همراهی با اهل تسنن برای جلوگیری از افزایش نفوذ ایران در این کشور بوده است. وی همچنین مسئول مکاتبات سفارت عربستان در لبنان با سفارت امریکا بوده و ناظر امور نظامی جریان المستقبل و گروه های مسلح در طرابلس بوده است.

جمع آوری اطلاعات و ارتباط با جاسوس ها علیه حزب الله از جمله مسئولیت های او در لبنان بوده و از چهره های بارز در جنگ اسرائیل علیه لبنان در سال 2006 بوده است. او در طول این جنگ گزارش های سری شخصیت های لبنانی مخالف حزب الله از جمله جریان المستقبل لبنان را دریافت و به اسرائیل منتقل می کرده است.

وی بارها نیز از اسرائیل به عنوان شخصیت های دیپلماتیک و نظامی هیئت های امریکایی و اروپایی دیدن کرده و شبکه ای از روابط را با فرماندهان صهیونیستی دارد.

بعد از این که عربستان اعلام کرد السبهان را به عنوان سفیر خود در عراق معرفی کرده برخی از نمایندگان مجلس عراق از جمله فراکسیون شهروند، وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق نسبت به این انتخاب اعتراض کرده و از دولت عراق خواستند که السبهان را به عنوان سفیر عربستان نپذیرد و از ریاض بخواهد فرد دیگری را به جای او معرفی کند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مرد منفورِ آل سعود در عراق کیست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات